Related: Grand return for LVFNL
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Related: Live blog of inter-league action
The Bendigo Football Netball League will drop out of the AFL Victoria Community Championships top 10 rankings after Saturday’s nine-point loss to Hampden in Warrnambool.
The home side overcame some wayward kicking to win 11.16 (82) to 10.13 (73).
Bendigo led by 17 points at quarter-time, but were eventually worn down by the bigger-bodied Hampden side.
The result most likely means Bendigo will drop to the 11th versus 12th rankings match in 2019 where its probably opponent will be Gippsland.
Bendigo coach Brett Fitzpatrick announced after the game that he would step down as inter-league coach.
“The breeze had an influence and we used it quite well in the first quarter,’’ Fitzpatrick said.
“They (Hampden) didn’t take full advantage in the second quarter when they missed a few shots. We really coughed it up in the third quarter, with some missed shots and a couple of out of bounds on the full.
“We needed a bigger break at three quarter-time and, unfortunately, Hampden had the better of the final quarter.
“I can’t fault the effort or the want of the players. Overall, they (Hampden) just had us covered.”
Bendigo kicked 2.7 in the third quarter with the breeze to turn a two-point half-time deficit into a three-point lead.
Hampden put the game away when it kicked the first three goals of the final quarter and led by as much as 21 points before Bendigo booted the final two goals of the match.
Golden Square duo Adam Baird and Jack Geary were Bendigo’s two best players.
Baird won the AFL Victoria Medal for Bendigo, while the coaching staff selected Jack Geary as the winner of the Derrick Filo Medal.
“Adam and Jack were terrific all day,’’ Fitzpatrick said.
“They both thrive on playing inter-league footy,”
Fitzpatrick was impressed with the performances of the inter-league rookies, particularly Jack Fallon and Jake Thrum.
“The guys that played their first game stood up to the level well,’’ Fitzpatrick said.
“Fallon and Thrum were composed. They can go on now and be part of this inter-league team for years to come.”
Other results from AFL Victoria Community Championships matches:
AFL YARRA RANGES v. SOUTH EAST FNL
South East FNL 5.2, 8.6, 13.7, 16.13 (109)
AFL Yarra Ranges 4.5, 5.6, 8.9, 10.13 (73)
GOALS, South East FNL :
Tim Gunn 4, Marc Holt 3, Ryan Jones 3, Ashley Smith 2, Trent Cody 1, Luke Sheppard 1,
Mitchell Cotter 1, Bradley Scalzo 1
AFL Yarra Ranges :
James Charge 3, Patrick Bruzzese 1, Ethan Greenall 1, Jake Matthews 1, Benjamin Monkhorst 1, Christopher Graham 1,
Dylan Wilson 1, Kody Busoli 1
BEST, South East FNL :
Tim Gunn, Michael Riseley, Michael Collins, Mitchell Cotter, Troy Tharle , Bradley Scalzo
AFL Yarra Ranges :
Patrick Bruzzese, Robert Allen, Marcus Hottes, James Charge, Ethan Greenall, Jake Pedder
……………………………………………………….
BALLARAT FNL v. GOULBURN VALLEY FL
Goulburn Valley FL 5.1, 10.3, 13.5, 20.8 (128)
Ballarat FNL 6.2, 8.7, 14.8, 16.10 (106)
GOALS, Goulburn Valley FL :
Brandyn Grenfell 6, Luke Smith 3, Matthew Ryan 3, Steven Stroobants 2, Benjamin Clifton 2, James Hayes 2,
Patrick Wearden 1, Sam Martyn 1
Ballarat FNL :
Benjamin Speight 8, Brian Graham 2, Bailey Edwards 1, Lachlan Bramble 1, Jordan Johnston 1, Nathan Pring 1,
Lachlan Cassidy 1, Aaron Willitts 1
BEST, Goulburn Valley FL :
Brandyn Grenfell, Jason Cole, James Gledhill, Patrick Wearden, Thomas Holman, Brett Mahoney
Ballarat FNL :
Benjamin Speight, Brian Graham, Tony Lockyer, Grant Valles, Steven Kennedy
……………………………………………………….
MURRAY FL v. GIPPSLAND LEAGUE
Gippsland League 4.5, 6.10, 14.15, 15.19 (109)
Murray FL 2.0, 4.2, 5.2, 7.5 (47)
GOALS, Gippsland League :
Cade Maskell 3, Christopher Dunne 3, James Blaser 2, Robert (Bob) McCallum 2, Ryan Hearn 2, Lee Stockdale 1,
Edward Morris 1, Michael Jacobsen 1
Murray FL :
Angus Grigg 3, Ashley Saunders 2, Bodhi Butts 1, Tom Nihill 1
BEST, Gippsland League :
Edward Morris, Robert (Bob) McCallum, Cade Maskell, Tyson Biffin, Jordan Dessent, Ryan Hearn
Murray FL :
Alex Hicks, John Anstee, Bodhi Butts, Joshua Chapman, Tyron Baden, Nicholas Denahy
……………………………………………………….
GOLDEN RIVERS FL v. LODDON VALLEY FL
Loddon Valley FL 1.5, 6.7, 10.8, 14.13 (97)
Golden Rivers FL 0.1, 3.2, 3.7, 7.11 (53)
GOALS, Loddon Valley FL :
Luke Gray 3, Andrew Gladman 3, Liam Jacques 2, James Rippingale 2, Terence Reeves 1, Nicholas Arthur 1,
Steven Gunther 1, Joseph Mayes 1
Golden Rivers FL :
Kallen Heslop 4, Arnold Kirby 1, Andrew Oberdorfer 1, Justin Robinson 1
BEST, Loddon Valley FL :
Andrew Gladman, Nicholas Waterson, Matthew Magee, Christopher Down, Nicholas Arthur, Justin Laird
Golden Rivers FL :
Thomas Isma, Ben Booth, Daniel Watts, Kallen Heslop, Gregor Knight, Joshua Flight
……………………………………………………….
MORNINGTON PENINSULA NEPEAN FL v. NORTHERN FOOTBALL LEAGUE
Northern Football League 0.7, 4.10, 6.14, 12.17 (89)
Mornington Peninsula Nepean FL 3.3, 4.4, 5.7, 7.7 (49)
GOALS, Northern Football League :
Patrick Fitzgerald 4, Reid Brandt 2, Jack Johnston 1, Jordan Perry 1, Jaron Murphy 1, Danko Bzenic 1,
Ryan Stone 1, Paul Dirago 1
Mornington Peninsula Nepean FL :
Billy Quigley 2, Luke Hewitt 2, Lachlan Batten 1, Samuel Fox 1, Ethan Johnstone 1
BEST, Northern Football League :
Anton Woods, Nicholas Riddle, Jhye Baddeley-Kelly, Lucas Hobbs, Danko Bzenic, Josh Grabowski
Mornington Peninsula Nepean FL :
Lachlan Wallace, Samuel Fox, Warwick Miller, Christian Ongarello, Lachlan Street, Lachlan Batten
……………………………………………………….
HAMPDEN FNL v. BENDIGO FNL
Hampden FNL 2.2, 4.11, 6.13, 11.16 (82)
Bendigo FNL 5.1, 5.3, 7.10, 10.13 (73)
GOALS, Hampden FNL :
Jarrod Korewha 3, Jay Moody 2, Timothy McIntyre 2, Jackson Bell 1, James Hussey 1, Luke Crane 1,
Kaine Mercovich 1
Bendigo FNL : not supplied
BEST, Hampden FNL :
Shannon Beks, Kaine Mercovich, Jack Williams, Dallas Mooney, James Hussey, Alexander Moloney
Bendigo FNL : nnot supplied
……………………………………………………….
BELLARINE FNL v. WIMMERA FNL
Bellarine FNL 2.2, 4.5, 7.10, 12.11 (83)
Wimmera FNL 2.2, 2.6, 5.7, 6.10 (46)
GOALS, Bellarine FNL :
Jordan Erskine 6, Mitchell Phelps 2, Billy Henderson 2, Adam Donohue 1, Jahd Anderson 1
Wimmera FNL :
Ryan Kemp 3, Ryan McKenzie 1, Thomas Taurau 1, Cameron Kimber 1
BEST, Bellarine FNL :
Andrew Jarvis, Jordan Erskine, James Linton, William Barnes, Joshua Finch, Blake Sutterby
Wimmera FNL :
……………………………………………………….
HORSHAM DFNL v. ELLINBANK & DISTRICT FL
Ellinbank & District FL 6.1, 9.3, 13.5, 14.7 (91)
Horsham DFNL 1.0, 2.2, 3.4, 4.7 (31)
GOALS, Ellinbank & District FL :
Thomas Wyatt 4, Daniel Fry 2, Matthew Gray 2, Mark Vassett 2, Jack Hazendonk 1, Ilan Osman 1,
Timothee Mashado 1, Christopher Robinson 1
Horsham DFNL :
Angus Martin 2, Damon Folkes 1, Nathan Koenig 1
BEST, Ellinbank & District FL :
Thomas Wyatt, Matthew Gray, Russell Lehman, Danny Wells, Timothy Hancock, Nicholas Visser
Horsham DFNL :
Nic Pekin, Angus Martin, Liam Jakobi, Nathan Koenig, Cameron Bruce, Benjamin Taylor
……………………………………………………….
OVENS & KING FNL v. HUME FL
Hume FL 5.2, 11.6, 14.9, 18.11 (119)
Ovens & King FNL 3.2, 6.4, 7.6, 11.8 (74)
GOALS, Hume FL :
Damian Cupido 7, Myles Aalbers 2, Andrew Mackinlay 2, Steven Jolliffe 1, Benjamin Dower 1, John-Roy Williams 1,
Brad Carman 1, Ryan Speed 1, Daniel Middleton 1, Connor Galvin 1
Ovens & King FNL :
Darcy Laffy 2, Daniel Cassidy 2, Jeremy Wilson 1, Jack Stamp 1, Brent Newton 1, James McClounan 1,
Samuel Neave 1, Sam Peters 1, Daine Porter 1
BEST, Hume FL :
Steven Jolliffe, Damian Cupido, Myles Aalbers, Josh Gaynor, Martin Bahr, Michael Collins
Ovens & King FNL :
Riley Moran, Daine Porter, Hugh Amery, Ben Clarke, Sam Peters, Andrew Trende
……………………………………………………….
KYABRAM DISTRICT FNL v. COLAC & DISTRICT FL
Colac & District FL 4.2, 8.6, 13.9, 17.10 (112)
Kyabram District FNL 3.0, 4.4, 9.7, 9.12 (66)
GOALS, Colac & District FL :
Christian Kelly 4, Dustin Walters 4, Brent Macleod 3, Paul Ridout 2, Thomas Leishman 1, James Rowan 1,
Grady Rooke 1, Kane Smartt 1
Kyabram District FNL :
Brad Cunningham 2, Michael Berry 2, Nicholas Goodwin 2, Kaine Herbert 1, Zachary Cerrone 1, Ryan Dunmore 1
BEST, Colac & District FL :
Brent Macleod, Grady Rooke, Stephen Salajan, Joel Hayward, Kane Smartt, Lochie Rosevear
Kyabram District FNL :
Kaine Herbert, Tyson Sidebottom, Mitchell Sidebottom, Brenton Campbell, James Fraser, Zachary Cerrone
……………………………………………………….
OVENS & MURRAY FL v. WESTERN REGION FOOTBALL LEAGUE
Ovens & Murray FL 7.1, 11.5, 17.10, 21.14 (140)
Western Region Football League 1.2, 2.3, 5.7, 9.10 (64)
GOALS, Ovens & Murray FL :
Michael Newton 5, Jydon Neagle 3, Joe Richards 2, Brayden O'Hara 2, Luke Garland 2, Nicholas Meredith 2,
Harrison Wheeler 1, Brandon Symes 1, Mark Whiley 1, Mathew Grossman 1, Lauchlan Taylor Nugent 1
Western Region Football League :
Daniel Schibeci 2, Benjamin Said 2, Richard Wuruki-Barba 1, Kyle Galloway 1, Jason Cooke 1, Nicholas Buykx 1,
Lachlan Tanner 1
BEST, Ovens & Murray FL :
Harrison Wheeler, Mark Whiley, Dylan Van Berlo, Jydon Neagle, Lauchlan Taylor Nugent, Matthew Dussin
Western Region Football League :
Nicholas Buykx, Tom Donoghue, Liam Cavanagh, Daniel Schibeci, Benjamin Said, Richard Wuruki-Barba
……………………………………………………….
GEELONG & DISTRICT FL v. HEATHCOTE & DISTRICT FL
Geelong & District FL 3.3, 6.8, 8.12, 10.17 (77)
Heathcote & District FL 4.3, 5.4, 8.5, 10.8 (68)
GOALS, Geelong & District FL :
Jak Kennedy Hunt 5, Jayden Ettridge 2, Brayden Mitchell 1, Timothy Barton 1, Dylan Witney 1
Heathcote & District FL :
Jarod Bacon 3, Jarrod Findlay 2, Tyson Findlay 2, Nick Knight 1, Zeik Johnston 1, Matthew Perri 1
BEST, Geelong & District FL :
Luke Wilson, Samuel Jacka, Dylan Witney, Michael Best, Adrian Fantella, Jak Kennedy Hunt
Heathcote & District FL :
Aarryn Craig, Logan Prout, Jack Gleeson, Hadleigh Sirett, Zeik Johnston, Steven Kairn
……………………………………………………….
SOUTHERN FOOTBALL NETBALL LEAGUE v. NORTH CENTRAL FL
Southern Football Netball League 5.2, 8.3, 11.4, 13.6 (84)
North Central FL 1.2, 6.2, 8.3, 12.3 (75)
GOALS, Southern Football Netball League :
Josh Fox 5, Jordan Peryman 2, Clinton Proctor 2, Luke Duffy 2, Danny Ades 1, Lucas Walmsley 1
North Central FL :
Billy McInnes 4, Corey Gregg 3, Ricky Allan 1, Morgan Fawcett 1, Stefan Pye 1, Jordan Hargreaves 1,
Thomas Finlay 1
BEST, Southern Football Netball League :
Christopher Carey, Lucas Walmsley , Josh Fox, Clinton Proctor, Jackson Peet, Luke Duffy
North Central FL :
Dale Hinkley, Corey Gregg, Lochlan Sirett, Thomas Finlay, Billy McInnes, Ricky Allan
……………………………………………………….
RIDDELL DISTRICT FNL v. CENTRAL HIGHLANDS FL
Riddell District FNL 2.3, 4.5, 8.8, 9.13 (67)
Central Highlands FL 1.3, 5.7, 6.9, 9.10 (64)
GOALS, Riddell District FNL :
Todd Podolczak 6, Brett Chambers 1, Daniel Toman 1, Ricky Schraven 1
Central Highlands FL :
Harry McKimmie 4, Dean Robertson 1, Mick Nolan 1, Joel Mahar 1, Jake Dunne 1, Jarred Crabtree 1
BEST, Riddell District FNL :
Todd Podolczak, Brent Swallow, Ayden Tessari, Shaun Stewart, Timothy Walsh, Thomas Waters
Central Highlands FL :
James Lukich, Timothy Brayshaw, Harry McKimmie, Jack Robertson, Brenton Powell, Finn Anscombe
……………………………………………………….
CENTRAL MURRAY FNL v. SUNRAYSIA FNL
Central Murray FNL 3.5, 5.7, 9.9, 14.12 (96)
Sunraysia FNL 1.1, 3.4, 5.5, 8.7 (55)
GOALS, Central Murray FNL :
Glenn Boyd 5, Harrison Keely 2, Jarryd Pertzel 2, Corey Kelly 2, Corey Viani 1, Steven Boyall 1,
Matthew Iannucci 1
Sunraysia FNL :
Ethan Gill 2, Joshua Gregg 1, Nick Mee 1, Bradley Hards 1, Thomas Morrish 1, Andrew Richardson 1,
Joshua Dean 1
BEST, Central Murray FNL :
Bradlee Pay, Matthew Iannucci, Ryan Gillingham, Corey Viani, Xavier Moloney, Glenn Boyd
Sunraysia FNL :
Ethan Gill, Andrew Richardson, Colby Hards, Nick Mee, Bradley Hards, Joshua Gregg
……………………………………………………….
MARYBOROUGH CASTLEMAINE DISTRICT FNL v. WEST GIPPSLAND FOOTBALL NETBALL
West Gippsland Football Netball Competition3.4, 5.7, 9.10, 11.18 (84)
Maryborough Castlemaine District FNL 0.2, 2.3, 4.6, 5.10 (40)
GOALS, West Gippsland Football Netball Competition :
Zak Vernon 2, Todd Beck 2, Michael Marotta 2, Jaxon Briggs 1, Corey Casey 1, Mark Griffin 1,
Nathan Allen 1, Jason Fisher 1
Maryborough Castlemaine District FNL :
Haydn Slater 2, Ashley Munari 1, Angus McKinna 1, Jackson Bowen 1
BEST, West Gippsland Football Netball Competition :
Maryborough Castlemaine District FNL :
Jay Anderson, Angus McKinna, Steven Patterson, Jye Mortlock, Ashley Munari, Darcy Bibby
……………………………………………………….
GEELONG FNL v. EASTERN FOOTBALL LEAGUE
Eastern Football League 4.2, 6.5, 9.8, 16.9 (105)
Geelong FNL 2.2, 5.6, 7.8, 9.9 (63)