MORE BOWLS - Kangaroo Flat v Eaglehawk | PHOTOS
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
ONE of the most remarkable finishes to a BBD home and away season has ended with Eaglehawk grabbing the double chance by the barest of margins from Kangaroo Flat.
With second spot on the line going into their match, the Hawks' one shot win over Kangaroo Flat on Saturday left the two sides with identical records of 162 points and +129 shots, forcing it to come down to percentage to determine which team would secure the double chance.
The Hawks' for/against of 1244/1115 gave them a percentage of 111.569, which proved enough to edge out the Flat, which finished with a percentage of 111.559 (1245/1116).
However, just one point back on 161 was South Bendigo, meaning over the course of 14 rounds just half-a-rink has proven the difference between the Hawks, who will play Bendigo East in the qualifying final, securing a double chance and the Flat and Diggers now facing the elimination final next week.
Eaglehawk had started Saturday 10 points and two shots behind second-placed Kangaroo Flat, which had home green advantage.
But the Hawks winning 90-89 and a split of two rinks apiece was enough for Eaglehawk to leap into second spot by the barest of margins.
The Hawks had the rink of Dean Carter to thank given its 16-shot victory over Paul Moller (33-17) ultimately swung the game - and the double chance - their way.
Meanwhile, South Bendigo defeated Bendigo 98-94, but the two-rink apiece split left the Diggers stuck in fourth position in what was a bittersweet result.
Adding to the frustration for South was its two best-performed rinks of the season, Brad Holland and Mitch Sidebottom, were the two that were beaten.
Bendigo's Leigh Manning defeated Holland 26-19 and Lawrence Brooks upstaged Sidebottom 30-25.
In other round 14 games minor premier Bendigo East had all rinks up in a 105-80 win over Castlemaine and Golden Square defeated Inglewood 108-93.
FINAL LADDER
TOP RINKS
ROUND 14 RESULTS
Division 1
Inglewood 2/93 lt Golden Square 16/108
R. Day 10 lt S. Drummond 32
M. Rowley 38 d G. Conforti 21
D. Jackson 25 lt T. Wallis 29
G. Jackson 20 lt T. Berry 26
South Bendigo 14/98 d Bendigo 4/94
L. Crapper 21 d D. Mason 17
L. Hoskin 33 d M. Hocking 21
M. Sidebottom 25 lt L. Brooks 30
B. Holland 19 lt L. Manning 26
Kangaroo Flat 4/89 lt Eaglehawk 14/90
P. Moller 17 lt D. Carter 33
C. Keenan 22 lt D. Burgess 23
B. Anset 24 d S. Carter 15
D. Keenan 26 d B. Byrne 19
Castlemaine 0/80 lt Bendigo East 18/105
D. Taylor 19 lt L. Schraner 23
R. Parr 18 lt A. Tomkins 35
G. Podsta 19 lt B. Marron 22
R. Phillips 24 lt M. Smith 25
Division 2
Bendigo East 16/96 d Marong 2/84
J. Clough 25 lt M. Dickens 28
A. Cullen 24 d G. Fawcett 21
S. O'Connor 21 d P. Mylon 16
S. Fuller 26 d D. Marshall 19
White Hills 14/84 d Strathfieldsaye 4/81
R. Jardine 24 d G. Dixon 21
S. Arbuckle 17 lt T. Phelan 21
N. Patten 17 lt D. Klemke 19
S. O'Bree 26 d I. Cail 20
Bendigo 4/100 lt South Bendigo 14/103
J. Hubber 15 lt L. Wilkinson 36
C. Runnalls 27 lt A. Kendall 29
M. Manning 27 d R. McCumber 19
P. O'Neil 31 d J. Dixon 19
Eaglehawk 14/108 d Kangaroo Flat 4/89
S. Piercy 29 d E. White 12
R. Evans 25 lt J. Schultz 30
F. Carbone 25 lt G. Hegarty 31
M. Watts 29 d R. Payne 16
Division 3
Kangaroo Flat 4/89 lt Woodbury 14/94
B. Waegeli 32 d H. Cozens 17
W. Bramley 16 lt G. Poulton 32
A. Dawson 26 d L. Handley 19
D. Nicholls 15 lt D. Tuck 26
Golden Square 14/101 d Bendigo 4/87
D. Condon 16 lt P. Dumont 26
J. Frost 32 d J. Trickey 20
B. Hogan 35 d J. Beecham 17
P. Bush 18 lt D. Franklin 24
Harcourt 2/79 lt Bendigo East 16/91
S. Douglas 22 lt I. Vlaeminck 23
T. Olsson 21 d L. Hull 19
L. Moloney 20 lt N. Kilby 23
G. Madden 16 lt B. Perryman 26
Heathcote 14/104 d Serpentine 4/88
J. McGillivray 31 d N. Tonkin 14
B. Taylor 17 lt D. Anset 35
P. Zander 22 lt L. Cadzow 27
B. Gardiner 34 d B. Gladman 12
Division 4
Strathfieldsaye 18/109 d Kangaroo Flat 0/76
T. Probert 27 d A. Mills 18
S. Smith 24 d K. Packer 19
D. Huggard 28 d J. Grant 20
T. Cole 30 d G. Bysouth 19
Marong 15/98 d South Bendigo 3/97
D. Keannelly 24 t S. McMurray 24
J. Rathbone 27 d G. Moore 22
W. Honeyman 30 d J. Geldart 27
D. Bird 17 lt D. Conley 24
Bendigo East 16/95 d Castlemaine 2/70
G. Hall 26 d W. Jury 14
K. Gloster 30 d S. McCoombe 11
R. Schintler 12 lt C. Madgin 23
R. McDonald 27 d R. Fletcher 22
Eaglehawk 18/120 d North Bendigo 0/58
K. Barnes 30 d D. Taig 11
C. Evans 26 d P. Arscott 14
G. Skinner 34 d M. Kelly 19
B. Brackley 30 d D. Murphy 14
Division 5
Golden Square 18/115 d Harcourt 0/76
L. Power 24 d R. Douglas 23
G. Tipple 36 d J. Starbuck 15
D. Kent 27 d T. Robinson 19
G. Taylor 28 d C. Foster 19
Campbell's Creek 15/88 d Castlemaine 3/79
K. Odgers 20 d B. Miller 15
G. Cooper 20 lt B. Leavy 24
I. Brooks 26 d J. Bassett 18
B. Ross 22 t K. Parsons 22
Calivil 3/93 lt Dingee 15/113
B. Meighan 23 t D. Fiedler 23
A. Leech 31 d D. Demeo 24
G. Maxted 20 lt N. Lister 28
J. Pickles 19 lt C. Koch 38
Inglewood 18/120 d White Hills 0/66
K. Rowley 33 d P. Fogliani 12
A. Harrison 28 d J. McIntosh 23
D. Rowe 32 d J. O'Bree 17
D. Whitehead 27 d T. Lamb 14
Division 6
South Bendigo 16/109 d Heathcote 2/80
T. Doolan 23 lt P. Cunningham 26
B. Mott 27 d B. Kapoulitsa 22
J. Warfe 28 d F. Cutajar 18
T. Gastin 31 d E. O'Brien 14
Bendigo East 15/93 d Bridgewater 3/87
C. Rutherford 20 lt A. Harrison 34
Y. Rutherford 23 d R. Brown 18
L. Robertson 23 t R. Broadbent 23
W. Schmidt 27 d N. Saunders 12
Bendigo 2/79 lt Marong 16/92
W. Hopley 26 d K. Nemeth 18
B. Greenwood 14 lt J. Lindrea 30
B. Benbow 19 lt J. Tate 21
R. Flanagan 20 lt R. Keily 23
Eaglehawk 4/76 lt Kangaroo Flat 14/93
G. Gibbs 25 d W. Conboy 21
G. Johnston 22 d I. Vogele 17
B. Rogers 12 lt R. Clark 26
F. Lynch 17 lt J. Ritchie 29
Division 7.
Kangaroo Flat 2/57 lt Eaglehawk 14/83
D. Johnson 28 d K. Merrett 22
N. Wild 11 lt L. Morgan 31
C. Madden 18 lt S. Doull 30
Strathfieldsaye 12/81 d Bendigo VRI 4/76
M. Filan 24 lt P. Milburn 35
S. McGregor 34 d M. McMahon 13
S. Curnow 23 lt P. Simmons 28
Woodbury 2/52 lt Golden Square 14/69
P. Luke 16 lt T. Cope 26
J. Grainger 24 d G. Marshall 16
B. Shay 12 lt J. Chapman 27
Division 8
South Bendigo 16/82 d Campbell's Creek 0/57
D. Campbell 28 d D Boyer 27
K Presley 24 d C Bull 14
M. Runnalls 30 d I Trevena 16
Lockwood South 2/62 lt Woodbury 14/77
P. Cunningham 17 lt R. Anderson 29
B. Ede 19 lt P. Gould 31
A. Mannallack 26 d K. Geyer 17
Marong 3/58 lt Kangaroo Flat 13/71
N. Hill 22 d K. Skinner 20
R. Farrell 12 lt P. Beveridge 27
W. Cason 24 t J. Berry 24
Division 9
White Hills 12/50 d Bendigo 2/42
H. Walklate 30 d L. Aiello 18
R. Groves 20 lt J. Wells 24
Woodbury 14/53 d Harcourt 0/34
W. Waldron 27 d D. Jeffries 17
C. Edwards 26 d D. Gale 17
Castlemaine 14/15 won on forfeit by North Bendigo 0/-15
Bendigo VRI 2/46 lt Dingee 12/58
J. Dullard 16 lt L. Demeo 43
M. Derham 30 d G. Devanny 15
MIDWEEK PENNANT
Bendigo East and Bendigo will be striving to take the direct route through to the grand final when the BBD midweek pennant finals get under way on Monday.
East and Bendigo will clash in the qualifying final at Woodbury.
The two sides split their home and away meetings one apiece, with East winning by one shot in round six (73-72), while Bendigo had a three-shot victory in round 13 (71-68).
In the elimination final Golden Square and Inglewood will be fighting for survival at Bendigo.
The ledger is 1-1 this season, with both sides heading into the finals in solid form.
Golden Square has won its past three games, which includes victories over top two sides Bendigo East (+17) and Bendigo (+40), while Inglewood has surged home late, winning four of its past five.
Inglewood had been sitting sixth heading into last week's final round, but with a win over Woodbury and other results falling its way, soared into fourth position.
DIVISION 2
White Hills v Bendigo (Kangaroo Flat Front)
South Bendigo v Kangaroo Flat (Golden Square Back)
DIVISION 3
Woodbury v Campbell's Creek (Kangaroo Flat Small)
Kangaroo Flat v Eaglehawk (Golden Square Back)
DIVISION 4
Castlemaine v Bendigo East (South Bendigo Sherman)
Strathfieldsaye v Dingee (South Bendigo Sherman)
DIVISION 5
Inglewood v White Hills (Red) (Bendigo Gaol)
Strathfieldsaye v Castlemaine (South Bendigo Hill)
Have you signed up to the Bendigo Advertiser's daily newsletter and breaking news emails? You can register below and make sure you are up to date with everything that's happening in central Victoria.