Inglewood surged into the Bendigo Bowls Division midweek pennant bowls finals after an enthralling last round on Monday.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Inglewood went into the last round in sixth place, but jumped two places on the back of its eight-shot win over Woodbury and Eaglehawk and Kangaroo Flat's losses.
Eaglehawk had started the last round in fourth place, but suffered a shock 30-shot defeat to Castlemaine.
Kangaroo Flat lost by 23 shots to reigning premier Bendigo East. The result ensured the Beasties secured the minor premiership.
Final division one ladder:
Bendigo East 145/137
Bendigo 133/19
Golden Square 128/99
Inglewood 116/13
Eaglehawk 113/-14
Kangaroo Flat 110/7
Castlemaine 89/-49
Woodbury 62/-212
Division 1
Bendigo East 14/75 d Kangaroo Flat 2/52 - A. Borham 26 d W. Hegarty 13, J. Davey 28 d V. Flett 17, H. Clough 21 lt S. Howes 22.
Castlemaine 14/81 d Eaglehawk 2/51 - P. Hunter 24 d K. Rowe 19, M. Fletcher 17 lt J. Robertson 20, P. O'Shea 40 d J. Conder 12.
Golden Square 14/91 d Bendigo 2/51 - D. Jennings 28 d S. Koch 16, J. Ross 41 d V. White 11, R. Groves 22 lt L. Harris 24
Woodbury 2/58 lt Inglewood 14/66 - S. Vowles 25 d L. Rowley 20, H. Cozens 15 lt V. Tierney 27, R. Craig 18 lt S. Sloan 19.
Division 2
Kangaroo Flat 14/94 d Bendigo East 2/65 - N. Berry 40 d J. Judd 17, J. Alexander 28 d J. Hoffman 21, A. Ferguson 26 lt Y. Rutherford 27.
Heathcote 0/54 lt South Bendigo 16/76 - E. O'Brien 20 lt P. Doherty 29, D. Cutajar 18 lt J. Warfe 27, C. Cail 16 lt E. Bowland 20.
White Hills 16/85 d Marong 0/44 - N. Attrill 24 d P. Williams 16, J. O'Bree 27 d M. Corry 16, J. McCurry 34 d N. Tate 12.
Bendigo 14/70 d Golden Square 2/69 - S. Lord 25 d C. Slingo 24, R. Read 14 lt S. Rooke 29, H. Champion 31 d R. Bird 16.
Division 3
Eaglehawk 14/77 d Kangaroo Flat 2/62 - M. Crapper 34 d D. Santon 15, S. Hill 18 lt F. Retallick 26, M. Read 25 d B. Smith 21.
Harcourt 0/52 lt Campbell's Creek 16/86 - J. Ewing 20 lt V. Ellis 25, H. Braid 18 lt H. Wilson 31, J. Miles 14 lt M. Holland 30.
Bendigo VRI 2/62 lt Bridgewater 14/71 - B. Hawkins 28 d K. McNaught 18, S. Huggard 18 lt M. Price 31, M. Gorrie 16 lt D. Chamberlain 22.
Golden Square 0/61 lt Woodbury 16/73 - S. Thorpe 21 lt E. McMaster-Smith 23, J. Chapman 21 lt C. Edwards 23, J. Brennan 19 lt J. Grainger 27.
Division 4
Kangaroo Flat 2/63 lt Bendigo East 14/70 - J. McMahon 16 lt S. McDonald 29, L. Ellery 20 lt A. Jackson 22, H. Troy 27 d L. Heath 19.
South Bendigo 14/80 d Golden Square 2/49 - I. Petering 32 d J. Holcombe 8, A. Grose 26 d J. McKinstry 16, B. Jennings 22 lt B. Morgan 25.
Dingee 16/76 d Strathfieldsaye 0/50 - M. Grieves 21 d S. McGregor 19, L. Demeo 37 d L. Cole 15, N. Thomas 18 d V. McLoughlin 16.
Calivil/Serp 1/62 lt Castlemaine 15/77 - C. Maxted 23 t S. Williams 23, D. Walker 23 lt K. Parsons 24, C. Mitchell 16 lt M. Harris 30.
Division 5
Harcourt 0/37 lt Strathfieldsaye 14/44 - V. Maltby 20 lt B. Bell 21, H. Harris 17 lt G. Wells 23.
White Hills Red 2/45 lt Inglewood 12/48 - J. Tynan 21 d P. Kelly 15, L. Cole 24 lt W. Wilson 33.
Bendigo 2/38 lt Bendigo East 12/48 - C. Young 22 d J. Logan 20, A. Mott 16 lt B. Blandthorn 28.
White Hills Black 12/51 d Eaglehawk 2/45 - T. Cooney 23 lt D. Power 27, H. Liddell 28 d P. Stevenson 18.
Woodbury 7/46 t Castlemaine 7/46 - F. Butler 27 d M. Tucker 25, M. Shay 19 lt J. Lorenz 21.
Have you signed up to the Bendigo Advertiser's daily newsletter and breaking news emails? You can register below and make sure you are up to date with everything that's happening in central Victoria.