The Bendigo Bowls Division midweek pennant season started in thrilling style on Monday.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Three of the four division one games were decided by 10 shots or less.
Castlemaine upstaged Eaglehawk by just two shots, Golden Square edged out Inglewood by four shots, while South Bendigo defeated Kangaroo Flat by 10 shots.
Reigning premier Bendigo East started the season with a comfortable 17-shot win over Bendigo.
Division 1
Bendigo 2/47 lt Bendigo East 14/64 – V. Greenwood 16 lt B. Bodinnar 28, S. Koch 21 d J. Davey 16, L. Harris 10 lt A. Borham 20.
Castlemaine 12/60 d Eaglehawk 4/58 – P. Hunter 15 lt J. Robertson 24, C. Frost 18 lt K. Rowe 21, P. O’Shea 27 d D. Spencer 13.
Golden Square 14/67 d Inglewood 2/63 – R. Pearce 14 lt M. Leitch 25, J. Ross 32 d B Taig 21, M. Chisholm 21 d B. Jones 17.
Kangaroo Flat 0/68 lt South Bendigo 16/78 – J. McHugh 23 lt I. Petering 24, K. Sparke 27 lt J. Warfe 29, V. Mortlock 18 lt B. Kendall 25.
Division 2
White Hills 14/69 d Golden Square 2/65 – G. Jones 26 d L. Strauss 19, J. McCurry 23 d J. Brennan 15, C. Jansen 20 lt D. Hendy 31.
Bendigo East 16/72 d Bendigo 0/59 – J. Hoffman 25 d H. Champion 23, G. Judd 24 d M. Murray 18, J. Judd 23 d L. Thiele 18.
Woodbury 13/80 d Kangaroo Flat 3/68 – H. Cozens 24 dr D. Meighan 24, J. Grainger 29 d N. Berry 12, C. Halpin 27 lt F. Retallick 32.
Eaglehawk 1/56 lt Heathcote 15/76 – C. Patching 14 lt S. Vowles 28, B. Ross 19 lt E. O’Brien 25, D. Clark 23 dr D. Anderson 23.
Division 3
Kangaroo Flat 16/85 d Woodbury 0/54 – D. Densley 20 d V. Rodgers 18, J. Alexander 25 d B. McRae 19, C. Polinelli 40 d E. McMaster-Smith 17.
Bendigo VRI 14/75 d Bendigo East 2/61 – B. Hawkins 23 d J. Logan 21, S. Huggard 32 d L. Heath 17, P. Stannard 20 lt B. Blandthorn 23.
Golden Square 16/87 d Marong 0/52 – M. McClure 25 d P. Williams 20, J. McKinstry 38 d N. Tate 12, A. Schultz 24 d J. Scott 20.
Campbell’s Creek 14/71 d Bridgewater 2/49 – J. Leech 20 lt P. Wheelhouse 24, M. Ross 22 d M. Price 17, V. Ellis 29 d V. Tierney 8.
Division 4
South Bendigo 12/71 d White Hills 4/58 – P. Doherty 20 lt J. Maloney 26, M. Kirkpatrick 17 lt D. Darling 21, V. Lisle 34 d T. Cooney 11.
Calivil/Serpentine 0/63 lt Dingee 16/78 – C. Mitchell 22 lt L. Demeo 28, D. Walker 18 lt K. Roberts 20, C. Maxted 20 lt M. Crapper 30.
Strathfieldsaye 16/97 d Golden Square 0/52 – S. McGregor 30 d M. Barras 16, V. McLoughlin 29 d C. Hutchinson 17, L. Cole 38 d L. Bell 19.
Harcourt 15/66 d Castlemaine 1/58 – J. Miles 22 d M. Harris 20, J. Bath 25 d P. Fraser 19, H. Braid 19 dr J. Smith 19.
Division 5
Bendigo 14/39 d Kangaroo Flat 0/32 – C. Young 18 d J. McMahon 16, J. Boyle 21 d H. Troy 16.
Castlemaine 12/50 d Harcourt 2/44 – E. Speirs 29 d J. Ewing 21, R. Saville 21 lt H. Harris 23.
Eaglehawk 1/31 lt Strathfieldsaye 13/60 – M. Read 21 dr R. Tickner 21, P. Stevenson 10 lt R. Riley 39.