BFNL club-by-club practice match schedule

BUILDING UP: Eaglehawk trains at Canterbury Park on Wednesday night. The Hawks play their first practice match on March 17 at Seymour.
BUILDING UP: Eaglehawk trains at Canterbury Park on Wednesday night. The Hawks play their first practice match on March 17 at Seymour.

SOUTH Bendigo will be the first of the Bendigo Football-Netball League clubs to take the field in a practice match ahead of the 2018 season.

The Bloods will play the first of their three practice matches next Saturday when they travel to Melbourne to play Balwyn in the annual Shaun Bergin Memorial Game.

The Bloods are one of only three BFNL clubs that will play three practice matches, the others being Golden Square and Kyneton.

The BFNL practice match schedule includes Strathfieldsaye playing a game at home on Good Friday against Rochester, while Castlemaine (v North Bendigo) and Kangaroo Flat (v Leitchville-Gunbower) will both have hit-outs against last year’s Heathcote District league grand finalists.

The 2018 BFNL season is six weeks away from starting on Saturday, April 14, with the opening round to include the grand final rematch between Strathfieldsaye and Eaglehawk.

BFNL practice match schedule:

CASTLEMAINE

March 23 – v North Bendigo at Castlemaine (night).

April 7 – opponent to be confirmed.

………………………………

EAGLEHAWK

March 17 – v Seymour at Seymour.

March 24 – v North Ballarat City at Ballarat.

………………………………

GISBORNE

March 24 – v Sunbury at venue to be confirmed.

April 7 – v Minyip-Murtoa at Minyip.

………………………………

GOLDEN SQUARE

March 17 – v Tatura at Tatura.

March 25 – v Seymour at Golden Square.

April 7 – v East Point at Golden Square (twilight).

………………………………

KANGAROO FLAT

March 17 – v Leitchville-Gunbower at Gunbower.

March 24 – v East Point at Ballarat.

………………………………

KYNETON

March 17 – v Barham at Barham.

March 24 – v Macedon at Macedon.

April 7 – v Lake Wendouree at Kyneton.

………………………………

MARYBOROUGH

March 24 – v Ballarat Swans at Ballarat.

………………………………

SANDHURST

March 17 – v Echuca at Colbinabbin.

March 24 – v St Mary’s at Geelong.

………………………………

SOUTH BENDIGO

March 10 – v Balwyn at Balwyn (Shaun Bergin Memorial Game).

March 17 – v Rochester at venue to be confirmed.

March 24 – v South Barwon at Geelong.

………………………………

STRATHFIELDSAYE

March 24 – v Kerang at Strathfieldsaye.

March 30 (Good Friday) – v Rochester at Strathfieldsaye.