Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
2016 grand finalists North Bendigo and Leitchville-Gunbower don’t clash until round seven of the 2017 Heathcote District Football Netball League season.
The draw was released on Friday, with the reigning premier North Bendigo to open its season away to Heathcote.
The Dogs will unfurl their flag in round two against Huntly.
Clubs due to host HDFNL finals at this stage include Colbinabbin, Elmore, Heathcote, Huntly and North Bendigo.
ROUND 1: April 8
Heathcote v North Bendigo
Elmore v White Hills
Mt Pleasant v LBU
Leitchville Gunbower v Colbinabbin (L)
Huntly bye
…………………………….
ROUND 2: EASTER
Friday, April 14
Colbinabbin v Mt Pleasant (n)
Saturday, April 15
North Bendigo v Huntly
White Hills v Heathcote
LBU v Elmore
Leitchville-Gunbower bye
…………………………….
ROUND 3: April 22
Huntly v White Hills
Heathcote v LBU
Elmore v Colbinabbin
Mt Pleasant v Leitchville-Gunbower
North Bendigo bye
…………………………….
ROUND 4: April 29
LBU v Huntly
Colbinabbin v Heathcote
Leitchville-Gunbower v Elmore (L)
White Hills v North Bendigo
Mt Pleasant bye
…………………………….
ROUND 5: May 6
Huntly v Colbinabbin
Heathcote v Leitchville-Gunbower
Elmore v Mt Pleasant
North Bendigo v LBU
White Hills bye
…………………………….
May 13
General bye
Inter-league v Central Murray
…………………………….
ROUND 6: May 20
Leitchville-Gunbower v Huntly (L)
Mt Pleasant v Heathcote
Colbinabbin v North Bendigo
LBU v White Hills
Elmore bye
…………………………….
ROUND 7: May 27
Huntly v Mt Pleasant
Heathcote v Elmore
North Bendigo v Leitchville-Gunbower
White Hills v Colbinabbin
LBU bye
…………………………….
ROUND 8: June 3
Elmore v Huntly
Mt Pleasant v North Bendigo
Leitchville-Gunbower v White Hills (L)
LBU v Colbinabbin
Heathcote bye
…………………………….
ROUND 9: June 10
Huntly v Heathcote
North Bendigo v Elmore
White Hills v Mt Pleasant
Sunday, June 11
LBU v Leitchville Gunbower
Colbinabbin bye
…………………………….
ROUND 10: June 17
North Bendigo v Heathcote
White Hills v Elmore
LBU v Mt Pleasant
Colbinabbin v Leitchville-Gunbower
Huntly bye
…………………………….
ROUND 11: June 24
Huntly v North Bendigo
Heathcote v White Hills
Elmore v LBU
Mt Pleasant v Colbinabbin
Leitchville-Gunbower bye
…………………………….
ROUND 12: July 1
White Hills v Huntly
LBU v Heathcote
Colbinabbin v Elmore
Leitchville-Gunbower v Mt Pleasant (G)
North Bendigo bye
…………………………….
ROUND 13: July 8
Huntly v LBU
Heathcote v Colbinabbin
Elmore v Leitchville-Gunbower
North Bendigo v White Hills
Mt Pleasant bye
…………………………….
ROUND 14: July 15
Colbinabbin v Huntly
Leitchville-Gunbower v Heathcote (G)
Mt Pleasant v Elmore
LBU v Nth Bendigo
White Hills bye
…………………………….
ROUND 15: July 22
Huntly v Leitchville-Gunbower
Heathcote v Mt Pleasant
North Bendigo v Colbinabbin
White Hills v LBU
Elmore bye
…………………………….
ROUND 16: July 29
Mt Pleasant v Huntly
Elmore v Heathcote
Leitchville Gunbower v North Bendigo (G)
Colbinabbin v White Hills
LBU bye
…………………………….
ROUND 17: August 5
Huntly v Elmore
North Bendigo v Mt Pleasant
White Hills v Leitchville-Gunbower
Colbinabbin v LBU
Heathcote bye
…………………………….
ROUND 18: August 12
Heathcote v Huntly
Elmore v North Bendigo
Mt Pleasant v White Hills
Leitchville-Gunbower v LBU (G)
Colbinabbin bye
…………………………….
QUALIFYING FINAL
Saturday, August 19
ELIMINATION FINAL
Sunday, August 20
SECOND SEMI-FINAL
Saturday, August 26
FIRST SEMI-FINAL
Sunday, August 27
PRELIMINARY FINAL
Saturday, September 2
GRAND FINAL
Saturday, September 9