Woodbury narrowly misses first victory

GREAT RESULT: Kangaroo Flat's Gwen Waegeli bowls in her side's three-shot win over Golden Square. Picture: GLENN DANIELS
GREAT RESULT: Kangaroo Flat's Gwen Waegeli bowls in her side's three-shot win over Golden Square. Picture: GLENN DANIELS

A thrilling draw between Woodbury and Castlemaine was the highlight of round five of the Bendigo Bowls Division midweek pennant competition.

Woodbury won two of the three rinks, but it wasn’t quite enough to secure its first overall victory of the season.

Division one - Eaglehawk 12-77 d South Bendigo 4-71.  D. Spencer  22  lt J. Warfe  26, J. Robertson 19 lt H. Hall  21, K. Rowe 36 d I. Petering 24.

Woodbury 9-69 dr Castlemaine 7-69.  J. Grainger 21 lt P. Hunter 25, H. Cozens 27 d V. Passalaqua 26, K. Tanner 21 d P. O'Shea 18.

Golden Square 2-68 lt Kangaroo Flat 14-71. R. Pearce 19 lt V. Mortlock 28, H. Macleod  25 d V. Flett 16, M. Chisholm 24 lt S. Howes  27.

Bendigo 0-62 lt Bendigo East 16-90. C. Young 17 lt Y. Rutherford 34, J. Boyle 17 lt G. Judd 25, L. Thiele 28 lt B. Bodinnar 31.

Division two –  Bendigo VRI 0-57 lt Inglewood 16-84.  S. Huggard 27 lt B. Jones 31, A. Ellett 14 lt L. Rowley 27, M. Gorrie  16 lt B. Taig  26.

White Hills 14-80 d Heathcote 2-71. C. Jansen 19 lt D. Anderson 33, L. Cole 28 d E. O'Brien 18, G. Jones 33 d C. Cail 20.

Kangaroo Flat 4-61 lt Golden Square 12-69. N. Berry  26 d J. Brennan 22, B. Smith 22 d Susan Rooke 21, D. Santon 13 lt C. Slingo  26.

Division three – Bendigo East 4-65 lt Eaglehawk 12-66. E. Heath 18 lt C. Baker 24, S. Williamson 22 d D. Clark 21, J. Hoffman 25 d J. Costello 21.

Campbells Creek 14-76 d Woodbury 2-59.  V. Ellis 30 d V. Rodgers 19, M. Ross 15 lt E. McMaster-Smith 21, J. Leech 31 d Dorothy Lock 19.

Strathfieldsaye 2-59 lt Golden Square 14-62. L. Harris 26 d M. McClure 15, L. Trahair 19 lt S. McDonald 21, L. Cole 14 lt J. Owins 26.

Bridgewater 16-69 d Kangaroo Flat 0-54. P. Wheelhouse 30 d M. Sanou 19, V. Tierney  20 d M. Mitchell 17, M. Price 19 d J. Alexander 18.

Division four – Harcourt 2-65 lt Dingee 14-67. H. Braid 28 d K. Doolan  24, K. Grant 17 lt L. Demeo 20, M. Straw 20 lt K. Roberts  23.

South Bendigo 2-49 lt Calivil/Serpentine 14-91. K. Thorsen 23 d S. Hope 20, P. Doherty 16 lt H. Gronow 22, P. Godwin 10 lt C. Maxted  49.

Castlemaine 14-75 d Marong 2-56. J. Lorenz 19 lt P. Williams 22, P. Fraser 27 d  N. Tate 21, N. Hufer 29 d J. Scott 13.

Kangaroo Flat 2-63 lt White Hills 14-69. J. Fasoli 24 d E. Cooney 21, C. Polinelli 17 lt R. Smith 21, J. Singe 22 lt D. Darling 27.

Division five – Eaglehawk 3-38 lt Inglewood 13-40. P. Stevenson 16 lt P. McEwan 26, M. Ashman 22 d E. Roberts 14.

Harcourt 3-40 lt Strathfieldsaye 13-46. J. Jenkin 25 d N. Riley 14, F. Harman 15 lt  A. Butler 32.

Bendigo 15-52 d Castlemaine 1-41. V. O'Brien 28 d E. Speirs 18, C. Berry 24 d E. Renn 23.

Golden Square 3-36 lt Bendigo East 13-65. M. McKinstry 24 d B. Blandthorn 21, C. Hutchinson 12 lt D. Saville  44.