Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
BENDIGO FOOTBALL LEAGUE - ROUND 3
KANGAROO FLAT v GISBORNE – 2.20pm Saturday at Kangaroo Flat.
Kangaroo Flat
B: T. Verbeek, A. Pearson, H. McCartney
HB: L. Collins, T. McInnes,
C: S. Maddern, R. Turner, L. Needs
HF: M. Collins, J. Doherty, D. Dempster
F: M. Holt, C. Bowyer, A. Cussen
R: N. Lang, J. Lanyon, C. Greer
Int: J. Bower, Z. Berthun, M. Dahlenburg, C. Williams, C. Rohde, N. Newlan, N. McHugh, T. Holman
In: M. Dahlenburg, N. Newlan, Z. Berthun
Gisborne
B: O. Clough, E. McKenna, H. Simpson
HB: R. Baker, J. Lynch, P. Trotta
C: R. Paterson, T. Crosbie, J. Scanlon
HF: D. Weaver, J. Conolan, T. Cassidy
F: S. Comerford, J. Baker, T. Wood
R: M. Wilson, C. Young, S. Greetham
Int: E. Minns, R. Hickingbotham, C. Kilbane, N. Doolan, J. Grabham, T. James, A. Headberry
In: A. Headberry, T. James, J. Grabham
Last time: Kangaroo Flat 11.17 (83) d Gisborne 5.11 (41).
Since 2000: Gisborne 23; Kangaroo Flat 12.
SOUTH BENDIGO v MARYBOROUGH – 2.20pm Saturday at Queen Elizabeth Oval.
South Bendigo
B: B. Wright, A. Coad, N. Howe
HB: J. Swatton, D. Nalder, Z. Hare
C: M. Rogerson, I. Miller, T. Brereton
HF: A. Hywood, J. Smythe, B. Harvey
F: K. Antonowicz, B. Childs, A. Connaughton
R: K. Strachan, B. Whelan, L. Bartels
Int: C. Balnaves, M. Goodwin, J. Miller, R. Burns
Emg: W. Keck, J. Sheean
In: M. Goodwin, D. Nalder, W. Keck, J. Sheean
Out: R. Harvey, B. Torpey
Maryborough
B: C. Freeman, E. Crackel, M. Coon
HB: T. Hamilton, B. Hawkes, M. Johnston
C: M. McClure, J. Macer, M. Kennedy
HF: C. O'Shea, A. Noonan, H. Murphy
F: C. Perry, M. Reeves, C. Rinaldi
R: T. Roughead, W. Short, A. Siekai
Int: A. Watts, J. Templeton, J. Radlof, L. Murphy
In: J. Radlof, L. Murphy
Out: S. McDowell, G. Coleman
Last time: South Bendigo 19.23 (137) d Maryborough 9.6 (60).
Since 1995: South Bendigo 33; Maryborough 14.
STRATHFIELDSAYE v EAGLEHAWK – 2.20pm Saturday at Strathfieldsaye.
Strathfieldsaye
B: T. Dowd, T. Petrie, J. Sheahan
HB: F. Payne, K. Payne, S. Simmons
C: S. Geary, T. Donnan, C. Brady
HF: K. Smith, J. Hall, H. Conway
F: S. Johns, N. Clydesdale, L. Sharp
R: H. Crone, J. Moorhead, J. Formosa
Int: A. Powell, J. Heavyside, L. Bonney, K. Geary
In: K. Geary, J. Sheahan
Out: T. Gill, Z. Murrell
Eaglehawk
B: T. Miles, T. Hill, R. McIvor
HB: B. Conforti, D. Hanley, L. Atherton
C: M. Higgs, J. Bowe, C. McGlashan
HF: S. Williams, O. Madden, G. Hommelhoff
F: M. Filo, M. Gretgrix, R. Saunders
R: J. Lawton, B. McPhee, J. Collins
Int: B. Rogers, D. Wust, S. Harper, S. Hann
In: B. Rogers
Out: B. Collins
Last time: Eaglehawk 9.15 (69) d Strathfieldsaye 9.9 (63) - 2016 first semi-final.
Since 2009: Strathfieldsaye 9; Eaglehawk 9.
KYNETON v CASTLEMAINE – 6pm Saturday at Kyneton.
Kyneton
B: K. Clark, P. McCarthy,
HB: H. Govan, J. Mangan, E. Foreman
C: T. Kelly, J. Govan, L. Chisholm
HF: N. Brazil, D. Davie, M. O'Sullivan
F: B. Mahony, M. Scholard, B. Weightman
R: D. Harris, M. Clancy, R. Magin
Int: H. Huntley, F. Brazil, T. O'Sullivan, J. Safstrom, M. Hourigan
Emg: D. Holden
In: H. Huntley, F. Brazil
Out: J. Plowman
Castlemaine
B: J. Timmins, J. Osbrough, M. Noonan
HB: R. Jenkins, J. Hood, H. Singh
C: L. Mitchell, S. Seddon, J. Watson
HF: J. Graham, B. Blake, J. Smith
F: A. Robinson, M. Ramsey, J. Smith
R: A. Banko, W. Schultz, K. Huntly
Int: J. Elliot, D. Nunn, H. McGUIRE, L. Walters
Emg: J. Muscatello, J. Peake, L. Flower
In: L. Walters, J. Smith, J. Osbrough, H. Singh, L. Flower, W. Schultz
Out: Z. Denahy, Z. Hansford
Last time: Kyneton 24.12 (156) d Castlemaine 12.8 (80).
Since 1995: Castlemaine 26; Kyneton 17.
GOLDEN SQUARE v SANDHURST – 5.30pm Saturday at Golden Square.
Golden Square
B: C. Anderson, W. Lee, J. Coe
HB: L. Humphrey, B. Dorrington, M. Dalrymple
C: J. Thrum, T. Toma, D. Lowry
HF: J. Rosengren, D. Johnstone, S. Young
F: M. Treacy, T. Baird, Z. Keighran
R: M. Compston, J. Geary, A. Baird
Int: B. Welsh, B. Coyle, H. Donegan, N. Fall, C. Draper
In: N. Fall
Sandhurst
B: G. Munari, A. Rootsey, L. O'Sullivan
HB: C. Price, L. Ireland, J. Hann
C: J. Wharton, K. Height, A. Wharton
HF: A. Parry, M. Thornton, A. Collins
F: N. Stagg, M. Gray, M. Dole
R: T. Martin, B. Holmes, L. Coghlan
Int: A. McKinley, X. Walsh, S. Greene, P. Craig
In: T. Martin
Out: B. Montague
Last time: Sandhurst 12.18 (90) d Golden Square 8.10 (58) - 2016 grand final.
Since 1995: Golden Square 29; Sandhurst 24.
ROUND 3 TIPS:
ADAM BOURKE (8) – Kangaroo Flat (3), South Bendigo (60), Strathfieldsaye (15), Kyneton (48), Sandhurst (14).
LUKE WEST (8) – Gisborne (12), South Bendigo (70), Eaglehawk (6), Kyneton (37), Sandhurst (20).
KIERAN ILES (9) – Kangaroo Flat (21), South Bendigo (66), Strathfieldsaye (11), Kyneton (40), Sandhurst (4).
RICHARD JONES (8) – Kangaroo Flat (8), South Bendigo (73), Strathfieldsaye (15), Kyneton (37), Sandhurst (26).
LODDON VALLEY - ROUND 5
NEWBRIDGE v CALIVIL UNITED – 2.15pm Saturday at Newbridge.
Newbridge
B: D. Burt, A. Grant, C. Argus
HB: T. Wilson, R. Burt, C. Mclean
C: A. Fithall, B. Comer, N. Bacon
HF: A. Farrow, C. Dixon, M. Dillon
F: D. Gibson, E. Coulthard, S. Kennedy
R: T. Romeril, W. Daly, J. Gilboy
Int: M. Harvey, L. Else, C. Hansen. A. Reid
In: A. Reid
Out: J. Glass
Calivil United
B: H. Miller, J. Somerville, J. Lea
HB: M. Magee, A. Davis, S. Brinsmead
C: S. Green, L. Marchesi, N. Ryan
HF: V. Rodi, B. Curnow, L. O'Neil
F: B. Fraser, B. Knox, J. Lawry
R: C. Down, B. Knight, L. Moss
Int: B. Haines, A. Dennis , J. Maher, D. Fulton
Last time: Newbridge 9.11 (65) d Calivil United 8.7 (55).
Since 1995: Calivil United 34; Newbridge 16.
MARONG v INGLEWOOD – 2.15pm Saturday at Marong.
Marong
B: C. Muir, B. Pyper, R. Dudley
HB: R. McGhie, Z. Webb, A. Bateson
C: K. Franzini, J. Fitzpatrick, C. Barrington
HF: Z. Turnbull, D. Blume, W. Gadsden
F: C. Fleming, M. Gilmore, L. Frankel
R: R. Wellington, B. Franzini, J. Bateson
Int: D. Pedretti, J. Medhurst, C. Williamson, A. Collins
In: C. Barrington, D. Pedretti, Z. Webb, K. Franzini, J. Medhurst
Out: P. Ryan, L. Brown, D. Penno, J. Hynes, C. Ross
Inglewood
B: J. Hartney, S. Williams, N. Philpotts
HB: R. Mc Nish, R. May, J. Crapper
C: N. Dower, B. O'Sullivan, J. Ashby
HF: B. Smith, S. Harris, D. Lloyd
F: T. Ward, R. Barrack, B. Conley
R: C. West, B. Worner, Z. Raeburn
Int: J. Starr, D. McGrath, N. Wharton, D. Crapper
In: D. McGrath, N. Wharton, J. Ashby, R. Barrack, T. Ward
Out: T. Piazza, J. Essex, T. Fitzallen, L. Driscoll, J. Nevins
Last time: Inglewood 16.7 (103) d Marong 12.7 (79).
Since 1995: Marong 29; Inglewood 14; Drawn 1.
BRIDGEWATER v MAIDEN GULLY YCW EAGLES – 2.15pm Saturday at Bridgewater.
Bridgewater
B: D. Jones, X. Henderson, J. Symons
HB: T. Kuhne, D. Clutton, T. Nalder
C: K. Chant, Z. Broadbent, P. Rothacker
HF: L. Jacques, J. Metherell, L. Mangan
F: M. Collins, A. Collins, B. Galea
R: D. Harrison, M. Lindsay, A. Pollock
Int: C. Stewart, N. Hall, K. Bloom, T. Estrada
In: D. Clutton
Out: T. Broadbent
Maiden Gully YCW Eagles
B: B. Hughes, S. Turner, B. Graham
HB: L. Gray, , M. Webb
C: L. Ross, M. Roberts, B. Aitken
HF: T. Mercadante, C. Kekich, N. McLaren
F: T. Ferguson, D. Niemann, T. Wood
R: P. Cummins, J. Klemm, J. Crisp
Int: E. Naylor, B. Riddell, D. Scheele, T. Harrington, J. Wakefield
In: E. Naylor, P. Cummins, T. Ferguson, J. Wakefield, M. Roberts
Out: J. Carroll, R. Brown, N. Aldorki, H. Dunlop, C. Walsh
Last time: Bridgewater 22.18 (150) d Maiden Gully YCW 5.6 (36).
Since 1995: Maiden Gully YCW 22; Bridgewater 21; Drawn 1.
MITIAMO v BEARS LAGOON-SERPENTINE – 2.15pm Saturday at Mitiamo.
Mitiamo
B: A. Sims, B. Bacon, N. Farley
HB: L. Lougoon, M. Wiegard, T. Cocks
C: J. Webster, A. McKean, A. Benbow
HF: B. Baines, J. Maddern, K. Patten
F: J. Wiegard, T. Campbell, I. Mathewson
R: M. Sidebottom, L. Scott, T. Reeves
Int: A. Monro, N. Maher, M. Grant, L. Twigg
In: N. Maher, A. Monro
Out: S. Madden, M. I'Anson
Bears Lagoon-Serpentine
Not supplied
Last time: Mitiamo 25.17 (167) d BL-Serpentine 5.4 (34).
Since 1995: Mitiamo 27; BL--Serpentine 19; Drawn 1.
ROUND 5 TIPS:
ADAM BOURKE (12) – Calivil United (10), Marong (10), Bridgewater (70), Mitiamo (4).
LUKE WEST (12) – Calivil United (33), Marong (16), Bridgewater (68), Mitiamo (6).
KIERAN ILES (12) – Calivil United (27), Marong (21), Bridgewater (55), BL-Serpentine (6).
HEATHCOTE DISTRICT - ROUND 4
LEITCHVILLE-GUNBOWER v ELMORE – 2.15pm Saturday at Leitchville.
Leitchville-Gunbower
B: H. Bussey, R. Prendergast, M. Giorgianni
HB: J. McEwen, D. Meroli, S. Turvey
C: B. Ladson, M. Ladson, H. McGillivray
HF: L. Prout, L. Pollock, J. Donehue
F: T. Brereton, M. Perri, A. Decicco
R: M. Pilcher, M. Pollock, D. Couwenberg
Int: L. Duncan, S. Hay, K. Rowlands, M. McEwen, A. Dye, C. Hancock, B. Hore
In: M. Giorgianni, M. McEwen, B. Hore, L. Duncan, C. Hancock, K. Rowlands,
H. McGillivray, A. Dye, T. Brereton
Out: A. Walton, D. Coates, S. Pretty, M. Bruns, B. Dye, T. Lincoln
Elmore
B: K. Cornell, N. Page, J. Harney
HB: S. Carmody, N. Brewster, T. Oliver
C: M. Nettlefold, M. Whittle, N. Kellow
HF: T. Lang, J. Harney, L. Price
F: T. Mills, D. Brewster, D. Williamson
R: J. Hayes, D. Gordon, M. Gilmour
Int: H. Coghill, J. Bannon, R. Windridge, J. Cotchin
In: R. Windridge
Out: J. Nield
Last time: Leitchville-Gunbower 33.12 (210) d Elmore 6.10 (46).
Since 2010: Leitchville-Gunbower 8; Elmore 6.
COLBINABBIN v HEATHCOTE – 2.15pm Saturday at Colbinabbin.
Colbinabbin
B: D. Price, M. McEvoy, S. Hill
HB: S. Nixon, D. Hill, N. Nixon
C: P. O'Brien, S. Vale, T. Hill
HF: D. Booth, D. Carmody,
F: W. Morrow, R. Hon, C. Hall
R: M. McEvoy, M. Booth, N. Knight
Int: T. Hill, L. Ryan, H. Sirett, L. Hill, W. Lowe
In: L. Ryan
Out: J. Wilson
Heathcote
B: D. Hardy, T. Allen, L. Piccolo
HB: D. Carroll, R. Carmichael, B. Klemke
C: D. McCutcheon, J. Condon, B. Morgan
HF: D. McLean, A. McIvor, T. Bourke
F: K. Seidel, L. Bell, J. Formosa
R: C. Obst, J. Cavallaro, J. Paisley
Int: T. Cramer, J. McCulloch, T. Tobin, V. Romagnano
In: T. Tobin, V. Romagnano
Out: L. Frost, G. Brown
Last time: Colbinabbin 12.16 (88) d Heathcote 8.2 (50).
Since 1995: Colbinabbin 31; Heathcote 21.
LOCKINGTON-BAMAWM UNITED v HUNTLY – 2.15pm Saturday at Lockington.
Lockington-Bamawm United
B: X. Kelly, J. Johnson, S. Wolfe
HB: J. Millen, J. Gibbs, M. Hinks
C: H. Walker, J. Wolfe, D. Thompson
HF: D. Maher, N. Dyson, C. Buchanan
F: J. Brown, H. Mitchell, Z. Johnston
R: L. Main, M. Angove, M. Crook
Int: C. Hinks, D. Zegelin, M. Candy, R. Walsh
In: D. Zegelin, Z. Johnston, M. Candy, C. Hinks
Out: J. Howlett, J. Woodland, D. McCallum, D. Cemino
Huntly
B: T. Brook, E. Pickles, R. Culvenor
HB: M. Jeffries, S. Kairn, S. Fiske
C: J. Cordy, R. Semmel, B. Connelly
HF: J. Greenwood, R. Sutton, L. Ryan
F: J. Burns, C. Gleeson, P. Ryan
R: T. Skewes, J. Cowling, D. Paterson
Int: D. Sharman, S. Hanrahan, J. Bryant, H. Campbell
In: S. Hanrahan, D. Sharman, E. Pickles, J. Burns
Out: H. Whittle, B. Chalmers, N. Coyle, L. Brook
Last time: Huntly 25.8 (158) d LBU 5.7 (37).
Since 2001: LBU 28; Huntly 6.
WHITE HILLS v NORTH BENDIGO – 2.15pm Saturday at White Hills.
B: B. Johnson, L. Furness, J. Dickens
HB: N. Moffat, , R. Irwin
C: J. Clark, H. Wright, P. McKay
HF: M. Curtis, R. Dickens, J. Hopkins
F: J. Allport, S. Christopher, M. Den Houting
R: L. Sidebottom, L. Middleton, D. Wright
Int: R. Bowles, K. Gellatly, G. Bowles, J. Ibbeson-Coatsworth, E. Dickins
In: L. Furness
Out: M. Lehane
North Bendigo
B: J. McKay, W. Gunter, C. Tardrew
HB: D. Morris, B. Herdman, A. Craig
C: N. Waterson, J. Findlay, J. Ford
HF: A. Craig, D. Richards, R. Alford
F: R. Ford, S. Barnes, J. Helman
R: B. Strange, A. Shipard, T. Findlay
Int: R. Gow, S. Demeo, T. Devereaux, Z. Alford
Last time: North Bendigo 19.28 (142) d White Hills 3.4 (22).
Since 1996: North Bendigo 30; White Hills 18.
ROUND 4 TIPS:
ADAM BOURKE (9) – Leitchville-Gunbower (50), Colbinabbin (25), Huntly (28), North Bendigo (32).
LUKE WEST (9) – Leitchville-Gunbower (74), Colbinabbin (31), Huntly (46), North Bendigo (72).
KIERAN ILES (9) – Leitchville-Gunbower (49), Colbinabbin (40), Huntly (40), North Bendigo (27).
NORTH CENTRAL - ROUND 3
CHARLTON v DONALD – 2.30pm Saturday at Charlton.
Charlton
B. L. Cunningham, D. Romer, J. Thompson
HB. D. Thiesz, D. McKay, A. Judd
C. Sam O'Connor, B. Walklate, S. Bowles
HF. A. Adams, T. Finlay, A. Walklate
F. B. Vigus, J. McKee, M. Giri
FOLL. Sean O'Connor, K. Sait, M. Vigus
INT. M. Noonan, J. Tormey
Donald
B: J. Newell, N. Witherow, R. Leeder
HB: D. Pearce, L. Allan, J. Bath
C: A. Pianto, T. Bell, D. Harrison
HF: D. Harrison, A. Raso, J. Werts
F: C. Prockter, S. Young, J. Potter
R: T. Twynham, B. Haddow, B. Roberts
Int: C. Powell, E. Landwehr, D. Clark
In: E. Landwehr
Out: B. Tonkin
Last time: Donald 14.12 (96) d Charlton 7.13 (55).
Since 2009: Donald 11; Charlton 9.
WEDDERBURN v BOORT – 2.30pm Saturday at Wedderburn.
Wedderburn
B: D. Jackson, J. Wild, B. Holt
HB: B. DeAraugo, J. Hayes, D. Benaim
C: J. Salinger, C. Perry, N. Holt
HF: H. Polglase, C. Crisp, M. Reiffel
F: D. Gash, A. Postle, J. Lockhart
R: J. Hargreaves, R. Tonkin, C. Lowry
Int: J. Botheras, J. Hernan, B. Fryett
In: J. Botheras
Out: J. DeAraugo
Boort
B: D. Johnston, J. Wilson, T. Kerr
HB: J. Shaw, B. Leonard-Shannon, K. Wilson
C: J. Smith, R. Nolan, C. Hatcher
HF: J. Cooper, R. Tibbett, D. Hatcher
F: C. Chalmers, J. Nuttall, B. Gregg
R: J. Orr, C. Gregg, K. Manley
Int: M. Buchanan, C. O'Rourke, D. Robertson
In: J. Nuttall, C. Hatcher
Out: D. Waldron, D. Bramley
Last time: Boort 14.9 (93) d Wedderburn 12.4 (76).
Since 2009: Wedderburn 13; Boort 10.
SEA LAKE NANDALY TIGERS v BIRCHIP-WATCHEM – 2.30pm Saturday at Sea Lake.
Sea Lake Nandaly Tigers
B: N. Wight, J. Poulton, C. Durie
HB: J. Summerhayes, L. Martin, M. Elliott
C: T. Considine, T. Fitzgerald, J. Clohesy
HF: J. Doering, B. Collins, J. Schaper
F: J. Nelson, B. McInnes, R. Craig
R: R. O'Sullivan, K. Brasser, B. Mahon
Int: J. Lloyd, S. Roberts, C. Elliott
In: J. Poulton, B. Mahon, N. Wight
Out: C. Wight, J. Wright, B. Weir
Birchip-Watchem
B: C. Walsh, J. Reid, A. Greaney
HB: D. Jones, J. Noonan, R. Hogan
C: S. Morales, J. Christie, B. Hogan
HF: C. Hallam, S. Paulke, N. Gordon
F: J. Liston, L. Foott, J. Lee
R: L. Sirett, M. Monteith, T. Carland
Int: L. Fowler, B. Munzberg, M. Berry
In: M. Berry, S. Morales
Out: S. Hogan, N. Ryan
Last time: Birchip-Watchem 16.14 (110) d Sea Lake Nandaly Tigers 9.6 (60).
Since 2016: Birchip-Watchem 2; Sea Lake Nandaly Tigers 1.
WYCHEPROOF-NARRAPORT v ST ARNAUD – 2.30pm Saturday at Wycheproof.
Wycheproof-Narraport
B: K. Prestidge, R. Binks, J. Bull
HB: J. Coles, S. Allan, B. Bish
C: J. Turner, T. Holobowski, J. Bish
HF: C. Jones, M. Riordan, R. Allan
F: D. McLennan, G. Turner, A. Mead-Harding
R: C. Howgate, T. Sheahan, J. Coatsworth
Int: B. Brennan, R. White, R. Botheras
In: R. White, C. Howgate
Out: A. Pappin, Z. White
St. Arnaud
B: B. Williams, M. Goode, B. Knight
HB: B. Batters, B. Durward, T. Bertalli
C: T. Pickthall, D. London, M. Egan
HF: C. Bloomer, D. Hargraves, N. Coghlan
F: J. Tillig, D. Needs, N. Coghlan
R: Z. Notting, N. Baldwin, B. Tillig
Int: N. Eades, J. Mc Donald, J. Hicks
Last time: Wycheproof-Narraport 20.9 (129) d St Arnaud 9.11 (65).
Since 2009: Wycheproof-Narraport 14; St Arnaud 8.
TAC CUP - ROUND 5
BENDIGO PIONEERS v NORTHERN KNIGHTS – 1pm Sunday at Queen Elizabeth Oval.
Bendigo Pioneers
B: 19. M. Kemp, 5. T. Campbell, 43. J. Nitschke
HB: 2. K. Farrell, 69. A. Mertz, 16. J. Atley
C: 18. B. Henderson, 31. C. Sheahan, 29. J. Thomas
HF: 25. L. Davis, 4. K. Betson, 10. B. Daniels
F: 12. L. Wallace, 27. B. Torpey, 47. R. Mutch
R: 35. J. Warde, 15. D. Henderson, 52. R. Turner
Int: 24. B. Hore, 57. K. Hommelhoff, 7. M. Harvey, 39. L. Gill, 14. C. McCarthy
23P: 70. L. Marciano
In: A. Mertz, B. Daniels, J. Thomas, B. Torpey, C. Sheahan, J. Nitschke
Out: D. Grace, L. Fitzgerald, A. Schumacher, B. Robertson, J. Miliado
Northern Knights
B: 43. L. Sinclair, 48. L. Zhang, 30. O. Wilson
HB: 11. E. Penrith, 45. S. Uzelac, 2. M. Andrews
C: 7. J. Petruccelle, 28. S. Binion, 5. M. Lentini
HF: 37. L. Sutton, 21. M. Baker, 18. J. Shea
F: 23. V. Nativo, 34. M. Harman, 22. M. Wild
R: 1. J. Grace, 8. N. Coffield, 13. O. Stapleton
Int: 3. B. Gillard, 32. P. Howe, 25. J. Ciranna, 41. C. Taplin, 35. K. Agosta, 15. A. Fable, 33. J. Randall
23P: 42. H. Grace
In: C. Taplin, S. Binion, V. Nativo, J. Randall, O. Wilson, P. Howe, M. Lentini, L. Zhang, S. Uzelac
Out: P. Naish, T. McKenzie, M. Dreher, N. Barro, K. Nasser, A. Tomaro
Last time: Northern Knights 11.15 (81) d Bendigo Pioneers 8.9 (57).
Since 2000: Bendigo Pioneers 7; Northern Knights 17; Drawn 1.
NORTHERN FOOTBALL LEAGUE WOMEN’S - ROUND 2
BENDIGO THUNDER v MELBOURNE UNIVERSITY – Noon Sunday at University Oval, Melbourne.
Bendigo Thunder
B: Hannah Perry, Jess Ross, Megan Jennings
HB: Tiahna Cochrane, Sam May, Ally Van Dalen
C: Emily Findlay, Kerryn Harrington, Sarah Moerke
HF: Alyx Glanville, Ayrlea Bailey-McClanahan, Jamie Sawers
F: Ruby Campbell, Andrea Walsh, Amanda Carrod
R: Jac Louttit, Leah French, Laura Flanagan
Int: Aish Tupper, Kodi Jacques, Louise Bibby, Rochelle Daley, Jackie Radnell