Square shakes off Bendigo in thriller

TOP SHOT: Kangaroo Flat's Helen Crow bowls against Castlemaine in midweek pennant on Monday. Picture: DARREN HOWE

TOP SHOT: Kangaroo Flat's Helen Crow bowls against Castlemaine in midweek pennant on Monday. Picture: DARREN HOWE

Golden Square edged out Bendigo in a thrilling encounter in Bendigo Bowls Division midweek pennant on Monday. 

Bendigo won two of three rinks, but Square took the overall honours 64 shots to 59.

The victory consolidated second spot on the ladder for Square.

In other games, Woodbury returned to form when it defeated Eaglehawk by 12 shots, Kangaroo Flat proved too strong for Castlemaine and Bendigo East thumped Inglewood by 23 shots.

Division 1 – Golden Square 12/64 d Bendigo 4/59. P. Pain 27 d L. Harris 12, J. Ross 19 lt J. Belt 24, H. MacLeod 18 lt V. Greenwood 23.

Kangaroo Flat 16/81 d Castlemaine 0/58. V. Flett 35 d V. Passalaqua 19, V. Mortlock 23 d P. Hunter 21, R. Opie 23 d T. O’Shea 18.

Eaglehawk 2/64 lt Woodbury 14/76. D. Spencer 23 d K. Tanner 19, K. Rowe 21 lt J. Grainger 26, J. Robertson 20 lt H. Cozens 31.

Inglewood 0/54 lt Bendigo East 16/77. L. Rowley 19 lt H. Clough 23, B. Jones 15 lt A. Borham 31, B. Taig 20 lt S. Howes 23.

Division 2 – Bendigo 2/57 lt Golden Square 14/81. J. Boyle 21 d C. Slingo 18, L. Stephenson 17 lt J. Brennan 40, L. Thiele 19 lt J. Chapman 23.

Heathcote 2/57 lt Kangaroo Flat 12/67. C. Cail 13 lt D. Santon 28, E. O’Brien 22 d G. Gullan 18, R. Craig 22 d B. Boyd 21.

White Hills 2/64 lt Eaglehawk 14/78. L. Cole 17 lt D. Clark 28, J. Maloney 28 d C. Petering 20, C. Jansen 19 lt C. Baker 30.

Bendigo East 0/60 lt South Bendigo 16/76. J. Judd 21 lt E. Bowland 27, G. Judd 18 lt J. Warfe 23, Y. Rutherford 21 lt B. Kendall 26.

Division 3 – Golden Square 14/76 d Marong 2/65. J. Owins 22 lt J. McCarthy 26, G. Hough 34 d B. Mills 20, J. Holborn 20 d N. Tate 19.

Woodbury 12/67 d Bendigo VRI 4/63. V. Rodgers 35 d M. Hoffman 15, C. Edwards 13 lt S. Huggard 20, D. Lock 19 lt A. Ellett 28.

Strathfieldsaye 14/70 d Kangaroo Flat 2/48. J. Armstrong 26 d M. Mitchell 16, L. Harris 17 lt C. Berry 23, D. Reddick 27 d M.Sanou 9.

Bridgewater 14/67 d Bendigo East 2/63. M. Wright 12 lt S. Williamson 30, P. Wheelhouse 23 d J. Hoffman 18, R. Foster 32 d R. Hoffman 15.

Division 4 –  Golden Square 4/64 lt Calivil/Serpentine 12/65. M. Barras 19 lt C. Maxted 26, C. Hutchinson 20 d H. Gronow 19, L. Bell 25 d J. Miles 20.

Dingee 16/98 d Bendigo East 0/46. S. Koch 26 d D, Saville 18, L. Demeo 43 d L. Symes 10, M. Crapper 29 d J. Stow 18.

South Bendigo 14/69 d Castlemaine 2/62. I. Petering 29 d J. Smith 14, R. Punton 23 d B. McLean 20, B. Jennings 17 lt J. Lorenz 28.

White Hills 0/42 lt Harcourt 16/106. H. Braid 25 d H. Liddle 10, M. Shaw 42 d N. Attrill 11, K. Grant 28 d R. Smith 21.

Division 5 –  Kangaroo Flat 2/43 lt North Bendigo/Eaglehawk 12/63. K. Sparke 9 lt S. Hill 48, C. Polinelli 34 d M. Ashman 15.

Harcourt 12/49 d Inglewood 2/42. J. Jenkin 21 lt E. Roberts 26, F. Harman 28 d D. Hayman 16.

South Bendigo 2/43 lt v Bendigo 12/44. J. McKinstry 25 d V. Nemeth 16, P. Goodwin 18 lt M. Brown 28.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop