Lloyd snares Feeny Medal in first season

CLASS: Wedderburn star Mark Lloyd is this year’s NCFL Feeny medallist. Picture: JASON SMITH

CLASS: Wedderburn star Mark Lloyd is this year’s NCFL Feeny medallist. Picture: JASON SMITH

WEDDERBURN’S Mark Lloyd has backed up the big reputation he entered the North Central Football League with this year by winning the Feeny Medal.

On the back of five-consecutive Bendigo Football League flags with Golden Square, Lloyd made the switch to the Redbacks  as an assistant coach to Luke Rosa in October last season. 

It was a major recruiting coup for the Redbacks and it was shown why on Wednesday night when Lloyd polled 18 votes to win the NCFL Feeny Medal.

The creative half-back flanker/midfielder made a flying start to the season, polling 15 of his 18 votes in his first six games.

Lloyd’s hot early form included four best on grounds against Wycheproof-Narraport (round two), Charlton (five), Donald (six) and Birchip-Watchem (seven).

After polling in each of his first six games, Lloyd didn’t add to his tally until round 18 when he collected another best-on-ground against St Arnaud to move to 18.

Lloyd is the fourth Redbacks’ player since 2009 to win the Feeny Medal.

Lloyd finished four votes clear of St Arnaud coach James McNamee (14), who was runner-up for the second year in a row having previously been the joint-winner in 2012, while Wedderburn’s Brady Herdman (13) was third.

The Tooleybuc Sporting Club presidents award was won by Wycheproof-Narraport’s James Coatsworth on 25 votes, ahead of Boort’s Aaron Wilson (23).

CLUB-BY-CLUB VOTING:

BIRCHIP-WATCHEM: Alex Hutchins (11), Daniel Castellano (11), Zac Holmes (8), Tom Carland (6), Albert Simpson (5), Jake Noonan (2), Daniel Ratcliffe (2), Sam O’Loughlin (1). 

BOORT: Cameron Milward (9), Aaron Wilson (9), Jesse Smith (7), Andrew White (5), Shannon Milward (3), Charlie McAdam (2), Andrew Welsh (2), Jack Dehne (1), Nathan Gooding (1), Sam Dehne (1).

CHARLTON: Luke Kyriakides (12), Matt Willox (10), Anthony Judd (8), Rhys Thompson (7),  Tom Finlay (6), Aaron Walklate (6), Joe McGrath (4), Daniel Thiesz (4), Ben Walklate (3), Luke Mulquiny (3), Sam O’Connor (2), Ben Roberts (1), Travis Baird (1).

DONALD: Glenn Wyatt (8), Daniel Pearce (2), James Heslop (2), Seamus Young (1). 

ST ARNAUD: James McNamee (14), Caleb Bloomer (8), Jobastin Priest (8), Jimmy Wray (7), Tom Douglas (3), Nick Coghlan (3), Lachlan Cunningham (3),  Daniel Needs (3), Keegan Dingo (2), Jacob Patching (2), Shane Thorne (1), Ross Tungatalum (1), Bradley Palupaminni (1). 

WEDDERBURN: Mark Lloyd (18), Brady Herdman (13), Daniel Gash (10), Sam Barnes (9), Cam Perry (5), Robbie Tonkin (4), Brett Strange (4), Nathan Bell (3), Andrew Chalkley (2), Adam Postle (2), Will Chalmers (1),  Liam McCarthy (1), Rohan McHugh (1), Hayden Polglase (1). 

WYCHEPROOF-NARRAPORT: Ricky Allan (10), James Coatsworth (8), Boe Bish (8), Joel Turner (6), Sam Driscoll (3), Declan Lourey (2). 

CLUB TALLIES:

WEDDERBURN: 74.

CHARLTON: 67.

ST ARNAUD: 56.

BIRCHIP-WATCHEM: 46.

BOORT: 40.

WYCHEPROOF-NARRAPORT: 37.

DONALD: 13.

ALL THE AWARD WINNERS:

SENIORS:

Feeny Medal: Mark Lloyd (Wedderburn), 18 votes.

Runner-up: James McNamee (St Arnaud), 14.

Goalkicking: Sam Barnes (Wedderburn), 94.

Club presidents award: James Coatsworth (Wycheproof-Narraport), 25 votes.

Rookie of the year: Brody Haddow (Donald).

RESERVES:

Best and fairest: Zach Notting (St Arnaud), 18 votes.

Runner-up: Dion Hawkes (Donald), 15.

Goalkicking: Cameron Taylor (Wedderburn), 42.

UNDER-16s:

Best and fairest: Dylan Hatcher (Boort), 24 votes.

Runner-up: Nathan Twigg (Boort), 23.

Goalkicking: Dion Robertson (Boort), 57.

Best team player: Jordan Harris (Birchip-Watchem).

CLUB AWARDS:

Champion club: Wedderburn.

Most discipined club: Charlton.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop