Athletes take on best in the nation

A LARGE contingent of Bendigo athletes will be in action at the national junior track and field championships in Sydney next week.

More than 20 athletes from local clubs have been selected in the Victorian team to compete at the Olympic Park stadium, in age groups ranging from under-14 to under-20.

It is one of the biggest representations from this region at the Australian junior titles in recent years.

Eaglehawk, South Bendigo, Bendigo Harriers and Bendigo University all have at least one athlete qualified for the carnival, which starts on Wednesday.

The talented teenagers will contest disciplines including sprints, middle and long distance running, hurdles, jumps, throws and race walking.

While many of the "local" athletes live and study here, some travel regularly from other regional centres to train and compete with Bendigo-based clubs and coaches.

They include Kyneton hammer thower Liam Campbell, Elmore running and race walking sisters Teleah and Zahra Hayes, Charlton distance specialist Kye Jenkyn, Mildura's Lochie O'Brien and Goulburn Valley group Emily and Daniel Lawson, Liam Schreck, Aiden Smith and Zoe Boldiston.  

 Athletics Bendigo competitors to make the state team are:

Women

Under-20: Emily Lawson (SBE), 200m and 400m; Madeline Lawson (now at Box Hill), pole vault; Sophie Taylor (EAG), 100m and 200m.

Under-18: Teleah Hayes (SBE), 1500m and 3000m; Zoe Boldiston (SBE), 5000m race walk and under-20 10,000m race walk.

Under-15: Olivia Graham (EAG), hammer.

Under-14: Zahra Hayes (SBE), 3000m race walk.

Men

Under-20: Blake Pryse (BGO), discus. 

Under-18: Luke Rowlatt (BGO), 400m.

Under-17: Christopher Browne (BGO), shot put, discus, hammer; Joseph Baldwin (BGO), high jump; Kye Jenkyn (BGO), 3000m; Matthew Heislers (EAG), 3000m.

Under-16: Declan Rochford (BGO), pole vault, triple jump, 100m hurdles; Jemuel Pryse (BGO), pole vault; Liam Schreck (BGO), 200m hurdles, triple jump; Lochie O'Brien (BEU), 400m.

Under-15: Aiden Smith (BGO), triple jump and javelin; Daniel Lawson (SBE), 400m and 800m; Liam Campbell (SBE), hammer.

Under-14: Cooper Saunders (BGO), triple jump and long jump.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop