Australia Day: Your guide to events in the region

City of Greater Bendigo

Axedale

Breakfast and entertainment from 8am with official ceremony at 8.45am. Venue: Axedale Hall Park, High Street, Axedale

Bendigo

-Craft market, food stalls, activities and other entertainment. Official ceremony at 10.30am, 10.00am-3.00pm. Venue: Lake Weeroona, Napier Street, Bendigo.

-Free cork hat making, Wednesday 22nd at 10.30-11.00am Venue: Bendigo Marketplace Bookings: 5441 6906.

-Free maree biscuit decorating, Wednesday 22nd at 12.15, Thursday 23rd at 10.15, Friday 24th at 10.30. Bookings: 5441 6906 Venue: Bendigo Marketplace

-Sensitive Australia day activities: Free Australia Day apron decorating Thursday 23rd and Friday 24th from 8.00-8.45am and 9.00-9.45am. Bookings: 5441 6906. Venue: Bendigo Marketplace

Eaglehawk

Free breakfast and entertainment from 8.30am, Official Ceremony at 9.45am. Venue: Canterbury Park Gardens, Simpson's Road, Eaglehawk

Mechanical Bull ride and sumo suits along with regular meals and drinks from 2pm. Venue: Manchester Arms Hotel

Elmore

Free breakfast and entertainment from 8.30am, Official Ceremony at 9.30am. Venue: Railway Square, Railway Place, Elmore

Huntly

6.30pm - 8.30pm BBQ dinner and official ceremony at 6.30pm. Venue: Garden of Remembrance next to Huntly Memorial Hall.

Heathcote

Official ceremony and free sausage sizzle, 9.30-11.00am. Venue: Barrack Reserve Park, High Street, Heathcote.

Kangaroo Flat

-Breakfast and entertainment from 8.00am - 10.30am, official ceremony at 8.45am. Colonial dress theme. Hosted by Lions Club of Kangaroo Flat Venue: Dower Park, Station Street, Kangaroo Flat. 

Mia Mia

Official ceremony and breakfast at 8.00-10.00am. Venue: Mia Mia Mechanics Institute.

Maiden Gully

Official ceremony at 8am, breakfast and entertainment at 7.00-9.30am. Venue: Maiden Gully Community Centre, Calder Highway.

Goornong

Food, Refreshments, games and activities from 12 noon. Venue: Goornong Swimming Pool, Bagshot St, Goornong.

Strathfieldsaye

Official ceremony at 8.45am, free barbecue breakfast at 8.00-9.45am. Venue: Wellington Way Shopping Centre

Junortoun

Breakfast and ceremony at 8.00am. Venue: Junorton Fire Stations, Popwes Road, Junortoun

Shire of Campaspe

Echuca

Musical entertainment, ceremony, BBQ breakfast at 8.00am. Venue: Aquatic Reserve Heygarth Street

Girgarre

Ceremony and BBQ breakfast at 8.45am. Venue: Girgarre Reserve Winter Road.

Gunbower

Community breakfast, morning tea and ceremony at 7.30am. Venue: Angling Club Jetty Gunbower Recreation Reserve.

Koyuga

Community BBQ, Yabby Races and ceremony at 5.30pm. Venue: Koyuga Hall, O'Dae Road.

Kyabram

Australia Day breakfast, ceremony and awards presentation at 7.30am. Venue: Kyabram Memorial Gardens, Allan street.

Kyvalley

Ceremony, BBQ lunch, fun & games for the family and pool open to the public at 12.30pm. Venue: Kyvalley Community Park and pool, 519 Scobie Road.

Lockington

Breakfast and cermony at 8.00am, Kids fishing competition at 1pm. Venue: Lions/Apex Park, Lockington Road.

Milloo

Dinner at 7.00pm.Venue: Milloo Hall, Milloo Hall Road.

Rochester

BBQ breakfast at 7.30am Venue: Lions Park, Cnr Echuca Rd & Elizabeth St

Ceremony and speeches at 9.30am. Venue: RSL Garden, Victoria Street

Dinner and awards at 7.00pm. Venue: Rochester Sports Club, Racecourse Recreation Reserve, Northern Highway.

Rushworth

Sausage sizzle and ceremony at 5.00pm. Venue: Rushworth Shire Hall, High Street.

Stanhope

Flag raising ceremony, morning tea and awards at 9.30am. Venue: Community Hall, McEwan Place.

Tongala

Flag raising ceremony, festivities, BBQ lunch and award presentations at 11.00am. Venue: Soundshell, Mangan Street.

Toolleen

Flag raising ceremony, Rushworth band and awards at 11.00am. Venue: Toolleen Community Centre, Cornella Toolleen Road.

Wyuna

Flag raising ceremony, BBQ tea and guest speaker at 6.30pm. Venue: Wyuna Memorial Hall, Alfred Road.

Macedon Ranges Shire

Malmsbury

Flea market, antiques and artisans at 10.00am. Venue: Malmsbury Town Hall, Mollison Street.

Kyneton

Community breakfast and BBQ at 7.00am. Venue: Kyneton Mechanics Institute.

Awards and ceremony at 10.30am. Venue: Kyneton Town Hall.

Tylden

Aussie breakfast at 8.00am. Venue: Tylden Hall Reserve.

Romsey

Loads of fun at Romsey Skate park at 8.30am. Venue: Romsey Skate Park.

Gisborne

Community BBQ and flag-raising ceremony at 9.00am. Venue: Lions Park Reserve, Gisborne.

Woodend

BBQ lunch and backyard cricket listening to the Kyneton City Band at 12.00pm. Venue: 32 Anslow Street, Woodend

Baynton

Aussie film night at 6.00pm. Venue: Baynton Hall

Mount Alexander Shire

Ceremony, BBQ lunch, free scones, live music, dance performances, jumping castle, face painting, free icy poles, kids games and an animal farm for children all starting at 10.30am. Venue: Victory Park Castlemaine.

Central Goldfields Shire

Talbot

Free breakfast, BYO plate, knife, fork, mug and chair at 8.00am. Venue: Talbot RSL Park (across from town hall).

Dunolly

Live music, free sausage sizzle, games for children and adults, BYO chairs at 10.00am. Venue: Rene Gardens.

Bealiba

Flag raising, guest speaker, entertainment and BBQ lunch at 11.00am. Venue: Bealiba Town Hall.

Carisbrook

Sausage sizzle, presentations, activities and entertainment at 5.00pm. Venue: Market Reserve.

Loddon Shire Council

Boort

Morning tea and presentation by Guest Speaker Dr Yvonne Ho at 9.15am. Venue: Nolens Park.

Bridgewater

BBQ breakfast and presentation by Guest Speaker Phil Huzzard at 8.00am. Venue: Sloans Park.

Eddington

BBQ breakfast and presentation by Guest Speaker Vedran Drakulic at 8.00am. Venue: Community Centre.

Inglewood

Sausage sizzle and presentation by Guest Speaker Pamela Adams at 11.00am. Venue: Swimming Pool.

Mitiamo

BBQ breakfast and presentation by Guest Speaker Nerelie Teese at 8.30am. Venue: Phleans Reserve.

Newbridge

Light luncheon and presentation by Guest Speaker John Forbes at 11.15am. Venue: Hall.

Pyramid Hill

BBQ tea and presentation by Guest Speaker Nerelie Teese at 6.30pm. Venue: Hall.

Tarnagulla

BBQ lunch and presentation by Guest Speaker Tony Murphy at 10.30am. Venue: Soldiers Memorial Park.

Wedderburn

BBQ tea and presentation by Dr Susan Alberti. Venue: Jacka Park.

Gannawarra Shire Council

Cohuna

Free breakfast and visit from Ambassador Craig Opie at 8.00am. Venue: Garden Park, King Street Cohuna.

Kangaroo Lake

Free Breakfast at 7.30am. Venue: Gorton Point, Gorton Drive.

Kerang

Free breakfast and visit from Ambassador Dr Rob Moodie at 7.30am. Venue: Atkinson Park, Murray Valley Highway.

Koondrook

Free breakfast and visit from Ambassador Mr Neil Soullier at 7.00am. Venue: Riverside Park, Barham. 

Lalbert

Free breakfast at 8.00am. Venue: Labert Community Park, Main Street.

Leitchville

Free BBQ dinner at 6.30pm. Venue: Trigg Park, King George Street.

Murrabit

Free breakfast at 8.00am. Venue: Lions Park, Gonn Avenue.

Quambatook

Free breakfast and visit from Ambassador Mr Darryl Jones at 8.00am. Venue: Quambatook Hall, Corner Guthrie and Kerand Road.

Buloke Shire Council

Berriwillock

Free breakfast at 8.00am. Venue: Tynan Park.

Watchem

Free breakfast at 8.00am. Venue: Watchem Park.

Donald

Free breakfast at 8.00am. Venue: Soldiers memorial Park.

Northern Grampians Shire

St Arnaud 

Free breakfast followed by morning tea at 8.00am. Venue: Market Square

Stawell

Free BBQ dinner at 5.30pm. Venue: Cato Park

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop