THE under-10 boys’ 80m hurdles record was broken by Scott Johnson at Saturday morning’s Bendigo Little Athletics track and field meet.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Johnson beat his best time by eight-hundredths of a second as he raced to victory in 14.61 to break the record he set earlier in the season at the La Trobe University Bendigo athletics complex in Flora Hill.
A day one program will be run this Saturday from 8.30am at the Retreat Road complex.
There will be no regular competition on February 23-24 as Bendigo will be hosting the regional championships that weekend.
Personal bests at last Saturday’s meet:
Girls
Under-6 – N. Flood 200m 56.81. C. Campbell 200m 49.82, long jump 1.68. A. Jacobsen 200m 45.64. B. Slade LJ 1.31. G. Martin 200m 57.78. G. Whitsed LJ 1.44. J. Padgham LJ 1.79. S. Pearce LJ 1.89. G. Forbes 200m 58.08, LJ 1.81.
Under-7 – P. Lonsdale 70m 15.38, shot put 2.79. M. Slow 70m 15.42, SP 3.39. V. Griffiths SP 3.07. R. Ashman 200m 46.30, 70m 14.60, SP 2.74. T. Bibby 200m 44.92, SP 3.54. C. Fry SP 3.33. E. Anderson 70m 13.74, SP 5.81. S. Matheson 70m 16.67. D. Ritchie 70m 16.09. M. Ede 200m 50.21, 70m 15.02. S. Lyne 70m 15.83. J. Hill 200m 43.59, 70m 13.57, SP 4.68. L. Seboa 70m 15.08, SP 2.76. E. Cail 70m 16.22, SP 3.20. O. Kealy 200m 56.51, 70m 16.58. T. Hodgskiss 70m 16.45. J. Crothers 70m 15.67. C. Pigdon 70m 13.90. C. McLennan 200m 53.43, 70m 16.39, SP 3.53. L. Toomey SP 3.83. S. Whitford 70m 17.50, SP 3.32.
Under-8 – E. Kalms 100m 19.99, 200m 45.20, 80m hurdles 20.87. L. Andrews 100m 19.03, 200m 43.20, SP 3.46. K. Fullerton 80H 19.92, SP 4.28. E. Turk 100m 20.79, 200m 47.93, SP 2.50. M. Newlan 100m 20.11, 200m 46.04, SP 2.86. M. Pearce 100m 20.90, 200m 46.72, 80H 20.85, SP 2.60. S. Webb 80H 18.48. T. Rule SP 2.77. A. Andrews 100m 19.26, 200m 46.06. A. Hosking 100m 21.00. A. Gibson 200m 45.51, 80H 18.46, SP 3.16. J. Ferbrache 200m 50.64, 80H 19.78.
Under-9 – D. Flood 100m 18.60. T. Rowe 100m 19.06, high jump 0.95. H. Neave HJ 0.95. A. Thompson SP 4.06. P. Smith SP 3.64. C. Lambert 100m 19.93, 200m 41.91, 80H 19.76, SP 2.67. H. Jacobsen 80H 18.30. T. McCord 100m 20.09, 80H 19.17, HJ 0.90, SP 2.66. E. Lyne SP 3.66. L. Prendergast 100m 20.12, 200m 44.07, 80H 18.20, HJ 0.90, SP 4.55. E. Fieldew 100m 19.15, 200m 43.71, 80H 19.30, SP 3.90. C. Schober 200m 39.67, HJ 1.00, SP 4.37. G. Cail 200m 40.57, HJ 0.90, SP 3.23. E. Butcher 100m 19.04, HJ 0.95, SP 3.43. A. Harding 80H 18.48. C. Sexton HJ 1.05, SP 6.12. K. Clarke 200m 44.84, 80H 20.82, HJ 0.90, SP 3.18. G. Lee 200m 40.65, HJ 0.95, SP 3.45. G. Pigdon 80H 18.86, HJ 0.95. E. Rule 100m 18.28, 80H 18.57, SP 2.55. E. Climas HJ 0.95.
Under-10 – B. Lonsdale triple jump 5.49. B. Warren TJ 6.64. S. Eenjes 200m 38.38, 70m 12.47, 80H 18.55, TJ 7.40. S. Harris TJ 5.15. C. Brook 200m 40.63, 70m 12.58, 80H 19.91, TJ 6.40. L. Dyer 80H 19.39, TJ 6.25. C. Campbell TJ 5.64. S. McNamara 200m 40.79, TJ 6.16. E. Noble 70m 12.59. A. Cunningham 70m 14.81, TJ 5.06. N. Doggett 70m 11.36, 80H 18.19. E. Vlaeminck 70m 11.07, 80H 16.11. T. Collins 200m 39.21, 70m 12.69, 80H 18.58. A. Claridge TJ 5.75. M. McGregor 70m 12.78. L. Padgham TJ 6.02. A. Harding 200m 46.36, 70m 13.66. A. Murphy TJ 5.24. J. Iuliano 70m 13.87. E. O’Sullivan TJ 6.59. E. Hosking 70m 13.78, TJ 5.09.
Under-11 – B. Semmens 1500m 5:54.63, 80H 17.52, TJ 7.27. M. Kleyn 200m 36.00, 80H 19.02. N. Langtree 200m 31.51, 80H 16.68, TJ 8.12. M. Saunderson 1500m 8:58.20. E. Long 200m 39.43, TJ 6.46. M. Marsh 1500m 6:54.60, 80H 17.36. N. Watson 200m 38.34, 80H 19.86, TJ 6.50.
Under-12 – O. Graham javelin 10.98. M. Sharp TJ 7.24. M. Hill 80H 20.68, javelin 13.76. B. Heiden 200m 33.24, 80H 15.38, JAV 20.32, TJ 8.31. E. Farnell 80H 16.89. M. Moore 80H 16.89. M. Marsh JAV 16.21, TJ 7.71.
Under-13 – J. Saffron HJ 1.28. G. Kleyn HJ 1.05. M. Van Es 80H 20.12, HJ 1.37. L. McNamara 1500m 7:20.79, HJ 1.25. M. Speirs 80H 20.25, HJ 1.40. T. Clarke 80H 21.05, discus 12.97, HJ 1.20. E. Irwin 1500m 7:22.81, 200m 36.05, 80H 20.61, DIS 13.61. O. Saunderson HJ 1.15. E. Bayliss 1500m 7:19.95, 80H 18.27, HJ 1.10.
Under-14 – S. Carlile 80H 19.86. S. Brook 80H 19.57, LJ 4.01. K. Salvador 80H 17.91, JAV 19.31. E. Patterson 1500m 6:00.46, LJ 3.46. M. Patterson 1500m 5:44.78, 80H 19.01.
Under-15 – C. Webb 200m 30.86. K. Farnell LJ 4.14. C. James JAV 15.51. M. Rigney JAV 20.04. LJ 4.35.
Boys
Under-6 – L. Lonsdale 200m 53.26. W. Neave 200m 53.43, DIS 7.07. L. Johnson 200m 48.35. H. O’Connor 200m 50.16, DIS 5.44. L. Feuerherdt DIS 7.48. J. Byleveld 200m 44.21. L. Rich 200M 56.57. C. Saunderson 200m 49.16. A. Thacker 200m 47.26. W. Harding 200m 1:01.77, DIS 4.36. J. Austin DIS 5.66. R. French 200m 1:08.15. Z. Ooi 200m 50.32. A. Billings 200m 43.81, DIS 6.74.
Under-7 – M. Rowe 200m 44.35, 70m 14.78, SP 3.63. D. Noden SP 4.41. R. Kalms 200m 40.67. F. Waters SP 4.41. D. Wild SP 4.46. L. Harris 200m 40.93, 70m 13.76, SP 3.91. L. Thredgold 200m 1:07.42, SP 3.00. M. Balcke 200m 41.30, 70m 14.21. O. Laird 200m 40.89. O. Fox SP 3.35. C. Prendergast 70m 15.51, SP 3.53. S. Fieldew SP 3.46. W. Chant SP 4.56. A. Staples 200m 48.82, SP 4.38. O. Hannaford 200m 41.40. H. Rich 200m 48.34, 70m 14.74. N. McKern 200m 46.42, 70m 14.83. F. Rowbottom 70m 15.41, SP 3.03. H. Edwards 200m 44.91, 70m 14.03, SP 2.96. J. McRae SP 4.71. E. Mathews 200m 41.67. J. French 200m 46.17, 70m 14.58. N. Santas 200m 43.25, 70m 14.16, SP 3.67. B. Hogan 70m 14.53, SP 3.02.
Under-8 – S. Graham 80H 18.94, SP 4.34. D. Samuel 80H 17.85. A. Melis 200m 41.90, SP 3.97. C. Charnas 100m 18.09. L. Feuerherdt 200m 43.19, 80H 20.18, SP 3.98. H. Frischke 80H 16.58, SP 4.81. C. Clarke SP 3.43. E. Santas SP 3.76. J. Dyer 80H 21.11, SP 2.93. P. Hannaford 100m 18.80. J. Padgham SP 5.00. M. Walker 200m 38.86, 80H 19.70, SP 4.28. X. Austin 80H 17.72, SP 3.99. W. Stewart 100m 19.97, 200m 42.64, SP 2.93. J. Patullo 100m 17.87, 200m 39.95, 80H 18.60. T. Reid 200m 45.88, 80H 26.43, SP 1.90.
Under-9 – H. Ashman 80H 20.57. M. Noden 100m 16.65, 80H 16.73. C. Harris 100m 17.22, 80H 16.56, DIS 14.50. K. White 80H 16.88, LJ 3.39. C. Griffiths 100m 17.94, 80H 17.60, DIS 8.30, LJ 2.76. A. Wild 100m 17.38, 80H 18.97, DIS 12.26. T. Balcke 100m 17.04. L. Salvador 100m 17.30, 80H 17.38, LJ 2.86. R. Clark 100m 16.75, 200m 35.80, 80H 18.66, DIS 10.75. T. Long 100m 17.03, 200m 36.21, 80H 17.81. H. Staples 100m 16.16, 200m 36.54, 80H 15.82, LJ 3.81. I. Rich 100m 18.88, DIS 9.96. C. Whitsed 100m 17.16, 80H 16.64, DIS 14.52. T. Hodgskiss 100m 19.37, DIS 14.70. W. Long 100m 19.57, 80H 18.98, LJ 2.70. K. Lightfoot 100m 22.45, DIS 11.23, LJ 2.17. P. Harding 80H 19.74, DIS 9.38. K. Crothers 100m 18.31, 80H 18.57. J. Toomey 100m 17.97, DIS 10.48. K. Hall 100m 16.05, 80H 15.44, DIS 15.66. E. Pearce 100m 17.49, 80H 16.74. A. Boromeo 100m 16.69. C. Hogan LJ 2.91. X. Gibson 100m 19.61, 200m 46.74, 80H 19.40, DIS 10.99, LJ 2.30.
Under-10 – B. Samuel 70m 11.46, 80H 17.21. S. Johnson 70m 11.16, 80H 14.61 (record), LJ 3.75. L. Shiell 80H 16.60. Z. Harris 70m 12.73, LJ 3.04. L. Byleveld 70m 13.90, LJ 2.52. J. Foulds LJ 3.03. H. Gallagher 200m 31.44. J. Kealy 200m 38.79, LJ 2.78. E. Featherby LJ 3.34. J. Featherby 80H 19.09. J. Worme 70m 12.13, 80H 18.71. R. Taylor LJ 3.12. C. Curry 200m 43.93. B. Banset 70m 12.51, 80H 21.00, LJ 2.73. J. Beekes LJ 2.73. J. Stewart 80H 18.17, LJ 3.15. A. Foy LJ 2.58. S. Cameron LJ 3.16.
Under-11 – B. Warren JAV 18.52. C. Thompson 1500m 5:54.12, 80H 17.04. L. Balcke 200m 31.64, 80H 15.71, HJ 1.15, JAV 14.11. J. Merrin HJ 1.00. B. Matheson 80H 18.74, HJ 0.95, JAV 6.45. C. Cox JAV 12.72. J. Langtree 80H 17.13. W. Staples 1500m 6:56.62, 200m 34.16, HJ 1.05. F. Gallagher JAV 17.92. C. O’Toole 1500m 6:34.30, HJ 1.10. C. Sexton 80H 14.35. C. McMillan 80H 16.76, HJ 1.15. L. Gill 80H 17.09. J. Fitzgerald JAV 14.09. J. Hogan 80H 17.74, HJ 1.15. C. Bennett HJ 1.15, JAV 10.71. J. Caulfield 80H 16.98, HJ 1.15, JAV 10.35.
Under-12 – B. Houlden 1500m 6:04.76. E. Koska HJ 1.20. N. Ashman 1500m 7:59.98, HJ 1.00. L. Jacobsen 80H 18.07, DIS 13.43, HJ 1.10. H. Webb HJ 1.20. A. McGregor 80H 17.71. L. Padgham 80H 17.54. S. Hill 200m 33.71, HJ 1.20. F. Symons 80H 13.32. K. Webb DIS 12.78, HJ 1.05. M. James 80H 19.09.
Under-13 – L. Shiell 1500m 6:28.15, JAV 13.80. J. Rule 1500m 6:00.85, 80H 17.21, JAV 12.62, TJ 9.25. M. Stevens 200m 29.30, 80H 15.16, JAV 15.96, TJ 9.31. J. Woods 1500m 6:18.45, JAV 14.64. T. Noble 1500m 6:32.33, 80H 20.47, JAV 16.71, TJ 7.46. K. Postlethwaite 1500m 5:54.28, 80H 15.02, JAV 27.10, TJ 8.38.
Under-14 – J. Buckell 1500m 6:02.47, 90H 20.10, JAV 17.90, LJ 3.63. C. Mayes 90H 15.73, JAV 29.88. C. McGregor 1500m 6:31.69, 90H 19.71, LJ 3.60. H. Sexton 1500m 6:14.84, JAV 19.69. C. Goulding 90H 17.04, JAV 17.15.
Under-15 – K. Jacobsen 100H 20.15, 1500m 6:03.15, LJ 3.97. A. Bruce 100H 16.04. J. Wright 1500m 5:50.90, LJ 4.11.