Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
BENDIGO LEAGUE - ROUND 8
SENIORS
Eaglehawk 3.1 7.4 8.5 9.6 (60)
Castlemaine 3.1 5.2 6.5 9.5 (59)
GOALS: Eaglehawk: M.Noden 2, L.Marciano 2, B.Evans 2, S.Thompson 1, B.Ilsley 1, M.Ronchieri 1; Castlemaine: T.Horne 3, C.McConachy 2, B.Keogh 2, B.Byrne 1, D.Slingo 1
BEST: Eaglehawk: S.Thompson, D.Williams, J.Mullen, B.Evans, N.Wheeler, J.O'Brien; Castlemaine: T.Horne, R.Pedretti, W.Moran, J.Watson, J.Hood, D.Slingo
Strathfieldsaye 7.1 13.5 21.9 27.14 (176)
Kangaroo Flat 0.2 0.2 1.5 2.5 (17)
GOALS: Strathfieldsaye: J.Schischka 9, R.Wilson 4, J.Formosa 3, R.Clarke 3, J.Mayes 2, L.Ratcliffe 1, C.McCarty 1, J.Hall 1, L.Gill 1, J.Neylon 1; Kangaroo Flat: J.Hywood 1
BEST: Strathfieldsaye: C.McCarty, J.Moorhead, J.Schischka, R.Wilson, T.Hosking, J.Formosa. Kangaroo Flat: R.O'Keefe, B.Fry, N.Lang, E.Roberts, L.Collins, S.Barnes.
Kyneton 2.6 4.16 4.20 9.25 (73)
Sandhurst 5.5 7.5 7.6 9.8 (62)
GOALS: Kyneton : R.Magin 6, C.Manuel 2, B.McGee 1; Sandhurst: J.Rodi 1, L.Coghlan 1, N.Walsh 1, C.Maxted 1, H.Free 1, Z.Pallpratt 1, J.Wharton 1, B.Montague 1, J.McLean 1
BEST: Kyneton: D.Bartrop, H.Yunghanns, B.McGee, R.Magin, J.Safstrom, L.Phillips; Sandhurst: L.Hood, J.Coghlan, L.Ireland, N.Walsh, B.Holmes, L.Coghlan
Gisborne 1.1 6.5 8.6 11.11 (77)
Golden Square 3.7 4.10 7.14 8.14 (62)
GOALS: Gisborne: J.Kemp 3, M.Merrett 2, M.Panuccio 2, F.Lakey 1, S.Bell-Bartels 1, L.Ellings 1, P.McKenna 1. Golden Square: J.Brett 3, H.Morcom 1, J.Thrum 1, R.Monti 1, L.Barrett 1, B.Vaz 1
BEST: Gisborne: B.Blake, J.Owen, M.Panuccio, B.Bernacki, J.Normington, L.Rodgers;. Golden Square: L.Barrett, J.Coe, H.Morcom, J.Hickman, J.Geary, J.Fitzpatrick.
South Bendigo 4.3 9.5 11.10 15.12 (102)
Maryborough 2.2 5.3 6.5 7.9 (51)
GOALS: South Bendigo: M.Herlihy 4, B.Harvey 2, W.Keck 2, O.White 2, I.Miller 1, K.Antonowicz 1, N.Horbury 1, L.Furness 1; Maryborough: C.Freeman 4, L.Hurse 1, J.Postle 1, P.Van der pol 1
BEST: South Bendigo: M.Herlihy, C.Taggert, O.White, I.Miller, S.Langley, B.Torpey; Maryborough: K.Lanfranchi, T.Gardam, C.Freeman, J.Hooper, L.Hurse, J.Lohmann
RESERVES
Strathfieldsaye 12.11 (83) d Kangaroo Flat 4.3 (27)
South Bendigo 16.11 (107) d Maryborough 0.4 (4)
Gisborne 10.3 (63) d Golden Square 3.4 (22)
Castlemaine 2.3 (15) lt eaglehawk 13.16 (94)
Kyneton 7.6 (48) lt Sandhurst 6.18 (54)
UNDER-18s
Strathfieldsaye 14.12 (96) d Kangaroo Flat 5.7 (37)
South Bendigo 3.4 (22) lt Maryborough 15.13 (103)
Gisborne 6.7 (43) lt Golden Square 8.6 (54)
Castlemaine v Eaglehawk N/A
Kyneton 2.5 (17) lt Sandhurst 12.12 (84)
HEATHCOTE DISTRICT LEAGUE - ROUND 9
White Hills 2.1 8.5 14.11 25.19 (74)
Huntly 2.0 6.1 10.6 14.12 (30)
GOALS: White Hills: X.Fiske kealy 2, L.Bartels 2, H.Richards 1, M.Sawyer 1, B.Childs 1, J.Davies 1, P.Eefting 1, B.Fallon 1, G.Bowles 1; Huntly: S.Fiske 1, L.Gray 1, J.Cordy 1, O.Downing 1
BEST: White Hills: B.Childs, B.Bacon, R.Irwin, B.Fallon, J.Davies, D.Nihill; Huntly: J.McDonald, T.Miles, B.Dimech, M.Billings, T.Ferguson, S.Keneally
Heathcote 4.5 6.7 12.7 15.10 (100)
Leitchville-Gunbower 2.2 4.3 6.3 8.7 (55)
GOALS: Heathcote: J.Jones 2, B.Price 2, A.Mcivor 1, L.Birch 1, H.McCarthy 1, J.Brooks 1, R.Bolton 1, W.Long 1, L.Edwards 1, J.Conforti 1, C.Price 1, M.McLean 1, K.Cavallaro 1; Leitchville Gunbower: B.Hawken 2, J.Regan 2, O.Smartt 1, B.Azzopardi 1
BEST: Heathcote: J.Jones, C.Price, M.McLean, W.Long, R.Bolton, C.Hamilton; Leitchville Gunbower: T.Brereton, J.Warde, B.Hawken, B.Azzopardi, J.Kervin, J.Regan
Lockington Bamawm United 9.3 12.6 16.10 24.15 (159)
Elmore 0.3 3.5 7.6 7.6 (48)
GOALS: Lockington Bamawm United: A.McMahon 5, T.Leech 4, B.Fulford 4, R.Woodland 3, J.Collins 2, T.Phillips 1, J.Mundie 1, L.Atherton 1, S.Brentnall 1, M.Angove 1, B.Anderson 1; Elmore: S.De Napoli 2, T.Cerrone 1, D.Gordon 1, L.Gundry 1, N.Kellow 1, D.Laffy 1
BEST: Lockington Bamawm United: T.Phillips, N.Bacon, A.McMahon, R.McIvor, T.Leech, M.Angove; Elmore: Z.Holmberg, J.Trewick, L.Gundry, R.Williams, B.Sawyer, D.Gordon
Mount Pleasant 3.2 6.2 9.2 13.8 (84)
Colbinabbin 2.4 5.6 11.8 12.10 (82)
GOALS: Mount Pleasant: B. Weightman 4, M. Bennett 3, P. O'Brien 2, R. Mcnamara 1, D. Tydell 1, B. White 1, D. Whiting 1. Colbinabbin: James Brain 5, Jed Brain 3, T. Clarke 2, L. Fitzgerald 1, S. Tuohey 1
BEST: Mount Pleasant: B.White, F.White, C.Down, M.Bennett, B.Weightman, P.O'Brien; Colbinabbin: J.Brain, L.Fitzgerald, L.Ezard, H.Sirett, T.Clarke, J.Brain.
LODDON VALLEY LEAGUE - ROUND 9
Newbridge 3.1 7.1 9.6 12.12 (84)
Calivil United 0.3 2.10 2.13 6.15 (51)
GOALS: Newbridge: R.Burt 6, C.Dixon 2, H.Whittle 1, M.Hocking 1, L.Nihill 1, T.McLeod 1; Calivil United: J.Burns 3, A.Daniels 1, J.Greenwood 1, M.Avard 1
BEST: Newbridge : R.Burt, T.Hobson, C.Sanders, H.Whittle, L.Dixon, M.Hocking; Calivil United: J.Burns, P.Ryan, B.Rogers, M.Avard, J.Lea, O.Murphy
Pyramid Hill 2.2 7.9 12.15 18.18 (126)
Inglewood 1.6 1.7 2.7 3.7 (25)
GOALS: Pyramid Hill: B.Dickens 4, M.Cheesman 3, B.George 3, W.Perryman 2, B.Morison 2, S.Relouw 2, J.Willcocks 1, A.Holland 1; Inglewood: C.Wright 1, C.Love 1
BEST: Pyramid Hill: S.Relouw, B.Ladson, S.Gunther, G.James, R.Dickens, B.Micevski; Inglewood: L.Matheson, A.Lowe, N.Angelino, C.Ingham, T.Alexander, G.Nevins
B/L Serpentine 1.5 6.6 6.9 8.10 (58)
MGYCW 0.2 2.3 5.7 7.10 (52)
GOALS: B/L Serpentine: A.Gladman 3, J.Laird 2, J.Taig 1, D.Tineo 1, R.Maher 1; MGYCW: L.Roberts 1, J.Butty 1, J.Worsley 1, H.McCartney 1, G.Brown 1, N.Murley 1, W.Mitrovic 1
BEST: B/L Serpentine: C.Gadsden, H.Gadsden, J.Laird, K.Paxton, J.Walsh, Z.Stone; MGYCW: C.Walsh, N.Murley, S.Turner, H.McCartney, J.Gallaher, C.Angove
Bridgewater 4.3 7.5 11.8 15.12 (102)
Mitiamo 1.7 4.12 5.17 10.19 (79)
GOALS: Bridgewater: J.Martyn 6, L.Needs 2, T.Estrada 2, J.Green 1, B.Stepien 1, N.Naughton 1, M.Baker 1, H.Donegan 1; Mitiamo: J.Reynolds 4, C.Nicholson 3, J.Falls 1, T.Grant 1, R.Turner 1
BEST: Bridgewater: A.Collins, L.Allison, B.Stepien, H.Donegan, J.Martyn, E.Pavlich; Mitiamo : C.Nicholson, R.Turner, D.Mowat, N.Twigg, T.Rogers, J.Wiegard
NORTH CENTRAL LEAGUE - ROUND 8
St Arnaud 2.2 3.4 6.8 8.9 (57)
Wycheproof-Narraport 2.1 5.5 7.5 8.6 (54)
GOALS: St Arnaud: T.Petrie 3, D.Gifford 1, J.Hicks 1; Wycheproof-Narraport Senior: S.Faure 2, C.Green 2, D.Turner 1, J.Coatsworth 1, T.Trewin 1, B.Bish 1
BEST: St Arnaud: M.Goode, M.Egan, W.Bertalli, K.Torney, M.Birthisel, J.Male; Wycheproof-Narraport Senior: D.Horbury, G.Hommelhoff, L.Van Schaik, D.Turner, J.Kenny, B.Bish
Wedderburn 2.7 5.12 10.16 12.18 (90)
Charlton 1.1 2.1 3.3 4.6 (29)
GOALS: Wedderburn : J.McKay 3, I.Holt 2, D.Benaim 2, J.Lockhart 1, L.Holt 1, J.Jones 1, J.Douglas 1, T.Campbell 1; Charlton: C.Fitzpatrick 1, A.Judd 1, B.Kemp 1
BEST: Wedderburn: not supplied. Charlton: not supplied.
Birchip Watchem 3.3 7.3 14.8 17.11 (113)
Sea Lake Nandaly Tigers 2.0 4.2 5.4 7.6 (48)
GOALS: Birchip Watchem: D.Castellano 3, L.Sirett 3, W.Sheahan 3, S.Pye 2, D.Adkins 2, C.Hinkley 1, M.Rippon 1, D.Ratcliffe 1, E.Jaeschke 1; Sea Lake Nandaly Tigers: T.Donnan 2, A.Mertz 1, W.Simpson 1, B.Delmenico 1, B.Weir 1, L.Martin 1
BEST: Birchip Watchem Seniors: not supplied. Sea Lake Nandaly Tigers Seniors: L.Martin, W.Simpson, T.Donnan, A.Mertz, R.O'Sullivan, C.Cox.
Donald 9.5 11.8 16.12 20.17 (137)
Boort 0.2 1.2 3.3 6.3 (39)
GOALS: Donald: L.Burke 5, B.Grant 3, A.Schofield 2, R.McGough 2, C.Anderson 2, R.Barrack 2, B.Haddow 1, D.Harrison 1, J.Potter 1, C.Brooks 1; Boort: J.Muscatello 2, M.Chisari 2, A.Cockerell 1, P.Bogers 1
BEST: Donald: R.Young, B.Haddow, D.Harrison, J.Wall, J.Bates-gilby, C.Brooks; Boort: N.Twigg, M.Chisari, L.moss, T.Potter, J.Muscatello, P.Bogers
NETBALL SCORES:
BENDIGO LEAGUE
A GRADE: Kangaroo Flat 74 def Strathfieldsaye 23, Gisborne 58 def Golden Square 22, Sandhurst 53 def Kyneton 17, South Bendigo 59 def Maryborough 43, Castlemaine 48 def Eaglehawk 34.
A RESERVE: Kangaroo Flat 61 def Strathfieldsaye 29, Gisborne 54 def Golden Square 23, Sandhurst 50 def Kyneton 10, Castlemaine 39 def Eaglehawk 28.
B GRADE: Kangaroo Flat 48 def Strathfieldsaye 46, Gisborne 55 def Golden Square 27, Sandhurst 54 def Kyneton 24, South Bendigo 45 def Maryborough 20, Eaglehawk 49 def Castlemaine 26.
B RESERVE: Sandhurst 62 def Kyneton 12, South Bendigo 22 def Maryborough 4, Gisborne 66 def Golden Square 23, Kangaroo Flat 55 def Strathfieldsaye 25, Eaglehawk 54 def Castlemaine 11.
17-UNDER: Sandhurst 50 def Kyneton 6, Kangaroo Flat 43 def Strathfieldsaye 20, Maryborough 42 def South Bendigo 30, Gisborne 46 def Golden Square 22, Eaglehawk 35 def Castlemaine 33.
HEATHCOTE DISTRICT
A GRADE: Mount Pleasant 47 def Colbinabbin 28, Leitchville-Gunbower 47 def Heathcote 31, White Hills 68 def Huntly 25, Elmore 74 def LBU 38.
A RESERVE: Colbinabbin 45 def Mount Pleasant 36, Leitchville-Gunbower 48 def Heathcote 23, White Hills 41 def Huntly 38, Elmore 45 def LBU 25.
B GRADE: Huntly 44 def White Hills 40, Leitchville-Gunbower 34 def Heathcote 28, Elmore 64 def LBU 25, Mount Pleasant 45 def Colbinabbin 37.
B RESERVE: Elmore 44 def LBU 38, Leitchville-Gunbower 60 def Heathcote 14, Huntly 27 def White Hills 21, Mount Pleasant 69 def Colbinabbin 24.
UNDER-17: Leitchville-Gunbower 40 def Heathcote 31, White Hills 41 def Huntly 30, LBU 44 def Elmore 21, Mount Pleasant 34 def Colbinabbin 17.
UNDER-15: Leitchville-Gunbower 39 def Heathcote 16, Huntly 36 def White Hills 15, LBU 40 def Elmore 22, Mount Pleasant 55 def Colbinabbin 13.
UNDER-13: Elmore 28 def LBU 17, Leitchville-Gunbower 32 def Heathcote 3, Colbinabbin 14 def Mount Pleasant 2.
LODDON VALLEY
A GRADE: Mitiamo 67 def Bridgewater 62, Maiden Gully YCW 84 def BL-Serpentine 25, Calivil United 50 def Newbridge 25.
B GRADE: Maiden Gully YCW 65 def BL-Serpentine 29, Newbridge 47 def Calivil United 38, Pyramid Hill 40 def Inglewood 33, Bridgewater 51 def Mitiamo 30.
C GRADE: Pyramid Hill 33 def Inglewood 28, Maiden Gully YCW 45 def BL-Serpentine 21, Calivil United 53 def Newbridge 41.
C RESERVE: Pyramid Hill 29 def Inglewood 16, Newbridge 40 def Calivil United 31, Maiden Gully YCW 52 def BL-Serpentine 25.
17-UNDER: Calivil United 41 def Newbridge 35, Maiden Gully YCW 44 def BL-Serpentine 28, Bridgewater 72 def Mitiamo 15.
15-UNDER: Pyramid Hill 46 def Inglewood 10, Bridgewater 63 def Mitiamo 20, Maiden Gully YCW 46 def BL-Serpentine 35.
13-UNDER: Pyramid Hill 44 def Inglewood 3, BL-Serpentine 22 def Maiden Gully YCW 8.
NORTH CENTRAL
A GRADE: Wycheproof-Narraport 54 def St Arnaud 19, Wedderburn 51 def Charlton 34, Birchip-Watchem 34 Sea Lake Nandaly 28, Boort 45 def Donald 34.
B GRADE: Wycheproof-Narraport 53 def St Arnaud 20, Wedderburn 46 def Charlton 25, Birchip-Watchem 40 def Sea Lake Nandaly 29, Donald 45 def Boort 42.
C GRADE: St Arnaud 22 dr Wycheproof-Narraport 22, Wedderburn 63 def Charlton 11, Sea Lake Nandaly 43 def Birchip-Watchem 39, Donald 55 def Boort 27.
17-UNDER A: St Arnaud 27 def Wycheproof-Narraport 18, Donald 49 def Boort 17.
17-UNDER B: Birchip-Watchem 22 def Sea Lake Nandaly 14, Boort 26 def Donald 19.
14-UNDER: Wycheproof-Narraport 22 def St Arnaud 12, Wedderburn 14 def Charlton 10, Birchip-Watchem 31 def Sea Lake Nandaly 11, Boort 23 def Donald 20.
Our journalists work hard to provide local, up-to-date news to the community. This is how you can access our trusted content:
- Download our app on iOS and Android
- Bookmark bendigoadvertiser.com.au
- Make sure you are signed up for our breaking and regular headlines newsletters
- Follow us on Twitter @BgoAddy
- Follow us on Instagram @bendigoadvertiser
- Join us on Facebook
- Follow us on Google News
- Have you signed up to the Bendigo Advertiser's daily newsletter and breaking news emails? You can register below and make sure you are up to date with everything that's happening in central Victoria.