The top four in most divisions are set with one round remaining in the Bendigo District Cricket Association junior competition.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The most intriguing age group is under-12A where four teams - Maiden Gully (45 points), Eaglehawk (39), Strathfieldsaye Blue (39) and Strathdale-Maristians Orange (36) - are battling for third and fourth place.
Fourth-placed Eaglehawk and sixth-placed Strathdale Orange play each other in the final round, while Maiden Gully faces a tough test against second-placed Strathdale Blue and Strathfieldsaye Blue tackles seventh-placed Kangaroo Flat.
Round 12 results from the weekend:
Under-16A
Strathfieldsaye 9/133 (Hunter 28; Hancock 2/15, Nicholson 2/17) def Bendigo 8/97 (Hancock 42; Watson 2/1, Singh 2/14, Tangey 2/22).
Bendigo United 5/203 (Cahoon 40, Perry 31, Seeary 29*, Byrne 26*, Rathjen 21*; Nevins 2/54) def Kangaroo Flat 5/73.
Strathdale Maristians 2/154 (McBurney 44*, Thompson 34*, Rainey 27*) def Huntly North Epsom 7/116 (Burrill-Grinton 50*, Gilchrist 25*, Wheelhouse 22; McBurney 2/20).
Under-16B
Strathfieldsaye 3/137 (Butler 40*, Harvey 24*; Trew 2/20) def Eaglehawk 6/27.
Panthers & Dragons 6/105 (M. Flood 26; Diss 4/24) def Golden Square 6/83 (Bowles 23; Harris 2/6).
Under-14A
Bendigo United 5/143 (Hay 34*, Behrens 27*; Brown 2/7, Holland 2/11) def Bendigo United Redbacks 8/58 (Waters 3/8, Farrelly 2/12, Meade 2/13).
Strathdale Maristians Blue 5/135 (Cheng 31*, Barker 22*; Fletcher 3/6, B Ritchie 2/1) def Strathdale Maristians Suns 5/119 (Barker 2/14).
Eaglehawk 6/93 (Taylor 21*) def Strathfieldsaye 4/75.
Maiden Gully 9/103 (McKenzie 29*; Cain 3/9, Miller 2/14) def Huntly North Epsom 8/96 (M. Archer 39*, Cain 21; Hadden 3/10, McKenzie 2/3, Rankin 2/15).
Strathdale Maristians Orange 4/159 (Grant 36*, Edwards 34*, Spencer 21*; Borg 2/29) def Kangaroo Flat 3/78.
Under-14B
Strathfieldsaye Blue 6/132 (Hillard 2/11) def Eaglehawk 5/120 (H. Bennett 2/7).
Golden Square 6/164 (Flood 38*, R. Nicholson 26*, Z. Nicholson 21*) def Sandhurst 9/158 (Millar 57*, Tamblyn 24; Flood 2/15, Mostofa 2/27).
Strathfieldsaye Yellow 6/121 (Armstrong 29; O'Brien 3/22) def White Hills 2/118 (McMurray 30*).
Under-12A
Strathfieldsaye Yellow 2/117 (Hand 22*) def Strathdale Maristians Orange 8/81 (Frawley 22*; Hand 2/7, Mayes 2/17).
Bendigo United 2/114 (MacDonald 22*, Travaglia 22*) def Strathfieldsaye Blue 1/106 (Dennis 21*).
Kangaroo Flat 5/136 (Clarke 29*, Mckay 28*, Chambers 23*; O'Callaghan 2/34) def Strathdale Maristians Blue 5/117 (Seipolt 26, Nicholas 20).
Maiden Gully 4/114 (Alston 20*) def Strathdale Maristians Suns 7/78 (Cavalier 2/1, Alston 2/9).
Strathfieldsaye Jets 2/118 (Webster 28*) def Eaglehawk 3/106 (Stone 24).
Under-12B
Bendigo United 5/100 (Ough 24*, McNamara 22*; Morrish 2/5) def White Hills Red 6/92 (O. Kleinert 22*; H Casey 2/7).
Golden Square 3/113 (Mulqueen 25*) drew White Hills Black 6/113 (O'Connell 29*; Richardson 2/3).
Huntly-North Epsom 7/74 (Bird 4/6) def Maiden Gully Lions 7/64 (Archer 2/4, Wheelhouse 2/6).
Sandhurst 6/69 (Liersch 2/9) def Maiden Gully Gold 2/65.
Bendigo 5/79 (D. Overall 24*) def Maiden Gully Maroon 4/67.
Marong 6/121 (Gray 24*, Mannix 21*) def Strathdale Maristians 44 (Dorrington 2/5).
Have you signed up to the Bendigo Advertiser's daily newsletter and breaking news emails? You can register below and make sure you are up to date with everything that's happening in central Victoria.