If you had a tee time booked in for first thing Saturday morning then the sound of heavy rain on the roof at around 6AM was probably disconcerting.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
However, the heaviest of the rain passed over Bendigo leaving wet courses with an occasional light shower.
There were several big events held across the district and players who managed wet conditions were the ones who ended up on top of the leader-boards.
The final round of the Peter Nielsen Memorial was held at Axedale, with Russell McGibbon (17) securing the trophy.
Elmore held the first round of the Men's Championship with Stuart Niven (9) putting on a top performance to win A-Grade with 81 off the stick.
At Lockington Steve Holt (13) locked in the Monthly Medal with 69 nett and at Neangar Stuart Symes (13) leads the Stan Millar Memorial on 39 after round one.
CLUB RESULTS
Bendigo
- Saturday July 11 Stroke
A-Grade: B. Arthur (10) 68 nett, P. Lethlean (5) 69 nett
B-Grade: G. Curnick (15) 70 nett, R. Marriott (15) 72 nett
C-Grade D. Rampling (26) 73 nett c/b, B. Harry (19) 73 nett
Axedale
- Saturday July 11 Peter Nielsen Trophy (Final round), Women's Stableford
Women:
A-Grade: R.Iser (11) 36, J. Brennan (21) 33
B-Grade: D. Kesper (31) 35, A. Minnis (38) 31
Men:
A-Grade: P. Pyke (8) 38, B. Fawcett (6) 37
B-Grade: M. Kesper (18) 37 c/b, R. McGibbon (17) 37 c/b (Peter Nielsen Trophy winner)
C-Grade: J. Long (19) 34 c/b, R. Smith (23) 34 c/b
Elmore
- Saturday July 11 Men's Stroke Championship Round 1
Gross:
A-Grade: S. Niven 81, H. Whittle 82
B-Grade: J. Trewick 98, C.Mangan 99
Nett:
A-Grade: S.Niven (9) 72 nett, A. Tanner (15) 73 nett
B-Grade: T. Barnes (28) 72 nett, J. Trewick(25) 73 nett
Lockington
- Saturday July 11 Stroke (Monthly Medal)
A-Grade: S. Holt (13) 69 nett (Giddings Co Player of the Day/Monthly Medal)
B-Grade: D. Carnie (18) 73 nett
C-Grade: D. Muhleisen (27) 72 nett
Gartside Cup qualifiers: D. Muhleisen, K. Humbert, T. Mancer, J. Hodgens (standby)
Wedderburn
- Saturday July 11 Stableford
Men:
A-Grade: G. Weston 40
Women (Secret pair):
A-Grade: J. Millie 38/ J. Murnane 36
Belvoir
- Saturday July 11 Par
A-Grade: C. Coutts (11) 3, J. Kerr (3) 1
B-Grade: X. Crone (18) 3, L. Margrain (13) 2
C-Grade: C. Maxwell (32) Square, P. Schneider (24) -1
Neangar
- Saturday July 11 Stan Millar Round 1 Stableford
A-Grade: S. Baker (5) 36 c/b, T. Williams 36
B-Grade: S. Symes (13) 39, M. Roberts (8) 37 c/b
C-Grade: J. Timmins (21) 39, J. Davidson (26) 38
Want your club's results featured in the Bendigo Advertiser? Or have a golf related story? Please email anthony.pinda@bendigoadvertiser.com.au