The Bendigo Amateur Soccer League competitive junior age groups kick started their 2020 season in fine style on Saturday.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
It didn't take the youngsters long to find form, with 182 goals scored across the eight divisions.
Round one results and goal scoreers:
Under-12A
Strathfieldsaye Colts United 11 (E. Pope 5, K. Thomas 3, O. O'Toole 2, M. Burton) d Moama Echuca Border Raiders 1 (E. Anthony).
Spring Gully Red Flames 4 (B. Dewar, J. Dwyer, T. Tamagani, E. Forster) d Spring Gully Red Legs 0.
Strathdale City 8 (R. Cores 3, S. McGibbon 2, H. Fodor, N. Pedrotti, A. Ndikumana) d Castlemaine Gold 1 (M. Neale).
Under-12B
Epsom Stingers 5 (E. Soe 4, T. Lee) d Spring Gully Red Foxes 3 (E. Kemp, B. Dewar, J. Dearricott).
Epsom Scorpions 6 (R. Bonnici 3, Z. Cail, D. Munroe, J. Tamblyn) d Castlemaine Green 1 (F. Girbon).
Spring Gully Red Power 2 (H. Wilson, R. Newman)dr Strathdale Mariners 2 (L. Shanahan 2).
Under-12C
Strathdale Roar 9 (T. Milsom 2, O. Robins 2, A. Gill, O. Rae, W. Rainey, C. Ross, E. Tramm) d Strathdale Phoenix 0.
Castlemaine Gold 6 (C. Van Tiggelen 4, H. Byrne 2) d Epsom Strikers 5 (L. Wheelhouse 2, L. Beesley 2, H. Gartside).
Castlemaine Green 2 (not supplied) d Strathfieldsaye Colts United 1 (T. Harrison).
Kyneton 7 (not supplied) d Strathfieldsaye Colts United 1 (A. Short).
Under-14 girls
Castlemaine Green 3 (E. Nuttall, L. McMurray, only names supplied) d Kyneton 1 (M. O'Toole).
Castlemaine Gold 4 (not supplied) dr Spring Gully Red Stars 4 (F. Nicoletti 4).
Under-14A
Golden City Rams 2 (K. Crue, H. Htoo) d Strathdale Victory 1 (L. Scholtens).
Spring Gully Red City 1 (E. Forsyth) dr Spring Gully White 1 (L. Yates).
Castlemaine Gold 5 (X. Abicare 4, M. Bayley 1) d Moama-Echuca Border Raiders 3 (T. O'Brien 3).
Under-14B
Golden City Merinos 5 (W. Bimenyimana 3,S. Balkhi, D. Baker) d Kyneton 4 (O. Bresland 2, M. Gramlick, J. Parnis).
Epsom Scorpions 5 (Y. Boparai 2, N. Heard, J. Kent, C. Aisbett) d Strathfieldsaye Colts United 1 (K. Elliott).
Castlemaine Gold 12 (R. Kirby 4, B. Barker 2, T. Vellacott 2, K. Gork, W. Springate, only names supplied) d Spring Gully Red Force 1 (F. Nicoletti).
Under-16A
Epsom Scorpions 11 (A. Amutharaj 3, L. Hromenko 2, S. Collins 2, H. Roberts 2, B. Hetherington, J. Dunstone) d Strathdale Glory 1 (S. Scholtens).
Golden City Merinos 4 (K. Christ 2, H. Wah, P. Thay) d Moama Echuca Border Raiders 0.
Strathfieldsaye Colts United 2 (J. Floyd, H. Walker) dr Spring Gully Red 2 (C. Atherton, C. Draaisma).
Under-16B
Spring Gully Blue 4 (F. Nielsen Proctor, P. Harding, T. Reid, Z. Taylor) d Spring Gully White 3 (not supplied).
Golden City 10 (B. Pilcher 3, Z. Marini 3, H. Gautam, J. Sloane, F. Leach, C. Perrin) d Kyneton 3 (C. Rowland, H. Fox, C. McKimm).
Castlemaine Gold 14 (S. Butterworth-Moss 2, C. Gardner 2, F. Kennedy 2, H. O'Connor 2, M. Thackray, L. Ware, O. O'Connor-Smith, H. Faircloth, D. Hall) d Epsom 0.
The non-competitive age groups - under-6, under-7, under-8, under-9 and under-10 - will kick-off next weekend.
The BASL senior competition is expected to start on the weekend of July 25-26.
Have you signed up to the Bendigo Advertiser's daily newsletter and breaking news emails? You can register below and make sure you are up to date with everything that's happening in central Victoria.