Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
A STAND-ALONE Good Friday match between neighbours Maldon and Newstead will open the 2020 Maryborough-Castlemaine District Football-Netball League season.
The April 10 match at Maldon will be the only game played over the Easter weekend, before the rest of round one will be completed the following week.
Round one will also feature a Friday night match under lights at Princes Park between Rovers and Royal Park on April 17, which will coincide with the season launch function.
Among the five Saturday games on April 18 to close out the opening round is the grand final rematch between Natte Bealiba and Carisbrook.
Natte Bealiba beat Carisbrook by four points in last year's grand final.
Other round one games are Avoca v Trentham, Lexton v Talbot, Harcourt v Navarre and Dunolly v Campbells Creek in what presents an early winning opportunity for two sides that between them won just one game last year.
All round two matches the following weekend on the Anzac Day weekend have been slated for Sunday, April 26.
However, clubs are being given the option of playing a marquee Anzac Day game on the Saturday.
The season will feature a general bye on the Queen's Birthday weekend (June 6) and a second general bye on July 4.
Finals will get under way on Saturday, August 22, with the grand final to be played on September 12.
"The fixture is set in stone, but there may be some changes that need to occur throughout the season or as the season gets closer, particularly as clubs are granted the option of playing a marquee game on Anzac Day," MCDFNL operations manager Matt Lindsay said.
DEFENDING PREMIERS:
Football:
Seniors - Natte-Bealiba
Reserves - Carisbrook
Under-17.5 - Newstead
Under-14.5 - Avoca
Under-11.5 - Navarre
.............................................
Netball:
A Grade - Avoca
B Grade - Avoca
C Grade - Harcourt
17-Under - Rovers
15-Under - Carisbrook
13-Under - Rovers
11-Under - Royal Park
2020 FIXTURE
ROUND 1
Friday, April 10
Maldon v Newstead
Friday, April 17
Rovers v Royal Park (N)
Saturday, April 18
Natte Bealiba v Carisbrook
Avoca v Trentham
Lexton v Talbot
Harcourt v Navarre
Dunolly v Campbells Creek
ROUND 2
Sunday, April 26
Carisbrook v Maldon
Trentham v Natte Bealiba
Talbot v Avoca
Navarre v Lexton
Royal Park v Harcourt
Campbells Creek v Rovers
Newstead v Dunolly
ROUND 3
Saturday, May 2
Maldon v Trentham
Natte Bealiba v Talbot
Avoca v Navarre
Lexton v Royal Park
Harcourt v Campbells Creek
Rovers v Dunolly
Carisbrook v Newstead
ROUND 4
Saturday, May 9
Talbot v Maldon
Navarre v Natte Bealiba
Royal Park v Avoca
Campbells Creek v Lexton
Dunolly v Harcourt
Rovers v Newstead
Trentham v Carisbrook
ROUND 5
Saturday, May 16
Maldon v Navarre
Natte Bealiba v Royal Park
Avoca v Campbells Creek
Lexton v Dunolly
Harcourt v Rovers
Carisbrook v Talbot
Newstead v Trentham
ROUND 6
Saturday, May 23
Royal Park v Maldon
Campbells Creek v Natte Bealiba
Dunolly v Avoca
Rovers v Lexton
Harcourt v Newstead
Navarre v Carisbrook
Talbot v Trentham
ROUND 7
Saturday, May 30
Maldon v Campbells Creek
Natte Bealiba v Dunolly
Avoca v Rovers
Lexton v Harcourt
Carisbrook v Royal Park
Trentham v Navarre
Newstead v Talbot
ROUND 8
Saturday, June 13
Dunolly v Maldon
Rovers v Natte Bealiba
Harcourt v Avoca
Lexton v Newstead
Campbells Creek v Carisbrook
Royal Park v Trentham
Navarre v Talbot
ROUND 9
Saturday, June 20
Maldon v Rovers
Natte Bealiba v Harcourt
Avoca v Lexton
Carisbrook v Dunolly
Trentham v Campbells Creek
Talbot v Royal Park
Newstead v Navarre
ROUND 10
Saturday, June 27
Harcourt v Maldon
Lexton v Natte Bealiba
Avoca v Newstead
Dunolly v Trentham
Campbells Creek v Talbot
Royal Park v Navarre
Rovers v Carisbrook
ROUND 11
Saturday, July 11
Maldon v Lexton
Natte Bealiba v Avoca
Carisbrook v Harcourt
Trentham v Rovers
Talbot v Dunolly
Navarre v Campbells Creek
Newstead v Royal Park
ROUND 12
Saturday, July 18
Avoca v Maldon
Natte Bealiba v Newstead
Lexton v Carisbrook
Harcourt v Trentham
Rovers v Talbot
Dunolly v Navarre
Campbells Creek v Royal Park
ROUND 13
Saturday, July 25
Maldon v Natte Bealiba
Carisbrook v Avoca
Trentham v Lexton
Talbot v Harcourt
Navarre v Rovers
Royal Park v Dunolly
Newstead v Campbells Creek
ROUND 14
Saturday, August 1
Newstead v Maldon
Carisbrook v Natte Bealiba
Trentham v Avoca
Talbot v Lexton
Navarre v Harcourt
Royal Park v Rovers
Campbells Creek v Dunolly
ROUND 15
Saturday, August 8
Maldon v Carisbrook
Natte Bealiba v Trentham
Avoca v Talbot
Lexton v Navarre
Harcourt v Royal Park
Rovers v Campbells Creek
Dunolly v Newstead
ROUND 16
Saturday, August 15
Trentham v Maldon
Talbot v Natte Bealiba
Navarre v Avoca
Royal Park v Lexton
Campbells Creek v Harcourt
Dunolly v Rovers
Newstead v Carisbrook
FINALS
Qualifying/Elimination
Saturday, August 22
Sunday, August 23
Semi-finals
Saturday, August 29
Sunday, August 30
Preliminary finals
Saturday, September 5
Sunday, September 6
Grand final
Saturday, September 12
Have you signed up to the Bendigo Advertiser's daily newsletter and breaking news emails? You can register below and make sure you are up to date with everything that's happening in central Victoria.