Gisborne's Pat McKenna, Golden Square's Adam Baird and South Bendigo's Nathan Horbury have been selected in the Victoria Country representative team.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The in-form trio will play against the Victorian Amateur Football Association in the annual Brian Molony Cup clash at IKON Park on Saturday.
Golden Square star Jack Geary, a former Vic Country captain and regular team member, missed the final training session on Sunday because of illness and was not selected in the team.
McKenna, Baird and Horbury were rewarded for their standout performances in the BFNL's inter-league win over Outer East.
They also performed strongly during the four training sessions held under the watchful eye of head coach Danny Frawley.
Horbury represented Victoria Country during his playing days in the Ballarat league, while this will be McKenna's first game in the white with the big blue V jumper.
In the past few years the BFNL general bye has aligned with the representative match, so players selected in the Victoria Country team haven't missed club matches.
This year the representative game was pushed back one week meaning McKenna, Baird and Horbury are unavailable to play for their clubs.
McKenna's absence shouldn't hinder Gisborne too heavily as the second-placed Bulldogs host the battling Kangaroo Flat.
Baird is a huge loss for Golden Square for its match of the round clash with top side Strathfieldsaye.
South Bendigo will be without its coach and best player for its game with tradtitional rival Sandhurst at the QEO.
Five different leagues are represented in the final squad including the Goulburn Valley Football League (eight), Geelong Football Netball League (seven), Bendigo Football Netball League (three), Ovens and Murray Football League (three) and Hampden Football Netball League (one).
2019 WorkSafe AFL Victoria Senior Representative Squad
No. Name Club League
1 Mick Mattingly Kyabram Goulburn Valley FL
2 Adam Baird Golden Square Bendigo FL
4 Zac Keogh Seymour Goulburn Valley FL
5 Shaun Mannagh Lavington Ovens & Murray FL
6 Jason Cole Seymour Goulburn Valley FL
7 Nathan Horbury South BendigoBendigo FL
8 Pat McKenna Gisborne Bendigo FL
9 Marcus Thompson Leopold Geelong FNL
10 James Hayes Euroa Goulburn Valley FL
11 Sam Dobson Koroit Hampden FNL
12 Brett Mahoney Mansfield Goulburn Valley FL
13 Curtis McCarthy St Joseph's Geelong FNL
14 Nikolaus Rokahr Bell Park Geelong FNL
15 Alex Cincotta Newtown-Chilwell Geelong FNL
16 Kayne Pettifer Kyabram Goulburn Valley FL
18 Lachlan Smith Kyabram Goulburn Valley FL
20 Cameron Tudor St Joseph's Geelong FNL
21 Brad Ryan Tatura Goulburn Valley FL
22 Mark Whiley Yarrawonga Ovens & Murray FL
23 Andrew Boseley South Barwon Geelong FNL
24 Sam Michael St Albans Geelong FNL
26 Nathan Cooper Wangaratta Rovers Ovens & Murray FL
Have you signed up to the Bendigo Advertiser's daily newsletter and breaking news emails? You can register below and make sure you are up to date with everything that's happening in central Victoria.