Kangaroo Flat thrashed midweek pennant premiership favourite Bendigo East by 37 shots to seal a place in the semi-finals.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The stunning 16-91 to 0-54 win consolidated fourth place for the Roos ahead of next week’s final round.
The top four is set with Bendigo East (11-2), Eaglehawk (9-4), Bendigo (7-6) and Kangaroo Flat (7-6) to battle for the premiership.
Eaglehawk scored an eight-shot win over Bendigo on Monday.
Division 1
Inglewood 16-87 d South Bendigo 0-49. B. Taig 21 d E. Bowland 19, B. Jones 37 d H. Hall 12, M. Leitch 29 d J. Warfe 18.
Kangaroo Flat 16-91 d Bendigo East 0-54. S. Howes 29 d J. Davey 28, G. Waegeli 28 d A. Borham 11, V. Mortlock 34 d H. Clough 15.
Golden Square 14-79 d Castlemaine 2-63. V. Groves 30 d P. O'Shea 17, J. Ross 25 d C. Frost 19, M. Chisholm 24 lt M. Fletcher 27.
Bendigo 4-67 lt Eaglehawk 12-75. L. Harris 31 d J. Conder 22, S. Koch 24 d J. Robertson 22, J. Adams 12 lt K. Rowe 31.
Division 2
Woodbury 14-71 d White Hills 2-63. H. Cozens 25 d C. Jansen 15, J. Grainger 27 d G. Jones 24, C. Halpin 19 lt J. McCurry 24.
Bendigo East 2-60 lt Kangaroo Flat 14-70. G. Judd 27 d B. Boyd 23, J. Hoffman 15 lt N. Berry 25, J. Judd 18 lt A. Ferguson 22.
Heathcote 16-79 d Golden Square 0-45. D. Anderson 22 d C. Slingo 18, C. Cail 26 d J. Brennan 16, S. Vowles 31 d D. Hendy 11.
Eaglehawk 2-66 lt Bendigo 14-72. C. Patching 15 lt R. Read 27, M. Read 31 d L. Aiello 19, D. Clark 20 lt L. Thiele 26.
Division 3
Marong 14-71 d Woodbury 2-64. N. Tate 31 d E. Mcmaster-Smith 19, G. Dunbar 14 lt V. Rodgers 24, P. Williams 26 d C. Edwards 21.
Kangaroo Flat 16-80 d Bendigo East 0-37. J. Alexander 23 d S. McDonald 12, C. Polinelli 24 d E. Heath 14, D. Densley 33 d J. Logan 11.
Golden Square 2-56 lt Campbells Creek 14-77. A. Schultz 15 lt M. Ross 37, S. Rooke 23 d M. Harding 20, M. McKinstry 18 lt B. Tonkin 20.
Bendigo VRI 14-73 d Bridgewater 2-70. P. Stannard 25 d D. Chamberlain 23, S. Huggard 23 lt M. Price 24, B. Hawkins 25 d K. McNaught 23.
Division 4
South Bendigo 2-55 lt Strathfieldsaye 14-67. P. Doherty 21 d S. McGregor 19, M. Kirkpatrick 18 lt L. Cole 23, I. Petering 16 lt V. McLoughlin 25.
Calivil 2-71 lt White Hills 14-74. C. Maxted 19 lt E. Cooney 29, C. Mitchell 32 d E. Hood 20, N/A 20 lt N. Attrill 25.
Castlemaine 16-96 d Golden Square 0-42. K. Parsons 41 d J. Holcombe 10, P. Fraser 24 d M. Barras 16, D. Matic 31 d L. Bell 16.
Dingee 14-74 d Harcourt 2-71. L. Demeo 36 d H. Braid 14, M. Crapper 22 d J. Miles 19, K. Roberts 16 lt J. Bath 38.
Division 5
Strathfieldsaye 3-46 lt Inglewood 13-47. R. Tickner 31 d C. McEwan 20, N. Riley 15 lt P. McEwan 27.
Eaglehawk 13-49 d Castlemaine 3-48. M. Griffiths 24 lt E. Speirs 29, P. Stevenson 25 d Y. Podesta 19.
Bendigo 15-65 d Harcourt 1-32. C. Young 38 d H. Harris 14, A. Mott 27 d J. Ewing 18.
Have you signed up to the Bendigo Advertiser's daily newsletter and breaking news emails? You can register below and make sure you are up to date with everything that's happening in central Victoria.