FOOTBALL
Bendigo v Hampden
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
at Warrnambool, 2pm Saturday
Bendigo
B: Tyler Miles (Eh), Pat McCarthy (Kyn), Jake Thrum (GS)
Hb: Codie Price (Sh), Jack Reaper (Gis), Isaiah Miller (SB)
C: Adam Baird (GS), Jack Geary (GS), Kal Huntly (Cm)
Hf: Ben McPhee (Eh), Jayden Burke (GS), Lee Coghlan (Sh)
F: Hamish Morcom (GS), Lachlan Sharp (SS), Kaiden Antonowicz (SB)
Foll: Kieran Strachan (SB), Rhys Magin (Kyn), Trent Donnan (SS)
Inter: Jonathan Lanyon (KF), Brodie Collins (Eh), Jack Fallon (Eh), Jake Moorhead (SS), Matt Compston (GS)
Emerg: Jonty Neaves (Eh)
Hampden
B: Ryan O'Connor, Timothy McPherson, Brett Harrington
Hb: Fraser Lucas, Thomas Batten, Jack Williams
C: Taylor Mulraney, James Hussey, Cameron Spence
Hf: Jarrod Korewha, Sam Cowling, Timothy McIntyre
F: Luke Crane, Shannon Beks, Jay Moody
R: Jeremy Hausler, Kaine Mercovich, Jackson Bell
Int: Dallas Mooney, Tyrone Ross, Liam Hoy, Levi Nagorcka, Alexander Moloney
Emg: Riley Arnold, Thomas Sharp
Under-18s
Bendigo v Hampden
at Warrnambool, noon Saturday
Bendigo
B: B. Worme, B. Eales, W. Tobin
Hb: C. O’Shea, W. Allen, Z. Shelton
C: R. Wilson, L. Spear, T. Webster
HF: L. Baker, L. Bond, S. McKaskill
F: M. Rovers, B. Fry, B. Vaz
Foll: A.Gundry, J. Chester, K. Symons
Inter (from): B. Slater, N. Murley, A. Dickson, L. Dixon, J. Thompson, M. Johnso
Hampden
B: Todd White, Josh Edwards, Bailey Jenkinson
HB: Isaac Thomas, Scott Nippress, Isaac Wareham
C: Josh Dwyer, Rory Gill, Mitchell Bidmade
HF: Joshua Mawson, Emmanuel Ajang, Tom Keast
F: Zane Barker, Jess Baillie, Jed Saunders
R: Toby Oakley, Taylor Murrell, Patrick Smith
Int: Ryleigh Mcvilly, Sidney Bradshaw, Jackson Grundy, Jalen Porter, Cooper Atchison
Heathcote District v Geelong District
at North Geelong, 2.15pm Saturday
Heathcote District
B: 3. Logan Prout (LG), 4. Dale Young (MP) 10. Stephen Kairn (Hun)
Hb: 5. Aaryn Craig (NB), 18. Ryan Prendergast (LG), 7. Daniel Hill (Col)
C: 17. Liam Main (LBU), 11. Ryan Semmel (Hun), 6. Tyson Findlay (NB)
Hf: 14. Nick Knight (Col), 13. Jarod Bacon (LBU), 21. Daniel Coates (LG)
F: 9. Sean Morris (NB), 24. Hadleigh Sirett (Col), 12. Matt Perri (LG)
Foll: 20. Jack Hayes (El), 19. Jeremy Mills (NB), 2. Jarrod Findlay (NB)
Inter (from): 8. Jack Gleeson (LG), 16. Hoby Bussey (LG), 22. Zeik Johnston (LBU), 1. Rhys Irwin (WH), 23. Jordan Waldron (WH), 15. Mitchell McEvoy (Col).
Geelong District
B: 15. Samuel Jacka (Thomson), 27. Cam Addie (Bell Post Hill), 6. Beau McNamara (Bell Post Hill)
Hb: Alexander Gubbins (Winchelsea), 26. Justin Baxter (Inverleigh), 13. Michael Best (Inverleigh)
C: 23. Casey Meehan (Inverleigh), 24. Matt Tyquin (Bannockburn) 22. Jackson Smith (Werribee)
Hf: 30. Dalton Grundell (Inverleigh), 33. Tim Barton (Bell Post Hill), 14. Michael Grozdanovski (Inverleigh)
F: 29. Brayden Mitchell (Geelong West), 25. Jak Kennedy Hunt (Inverliegh), 9. Jayden Ettridge (Bell Post Hill)
Foll: 21. Luke Wilson (Anakie), 18. Dylan Witney (Belmont Lions), 2. Matt James (Bell Post Hill)
Inter: 10. Adrian Fantella (Bell Post Hill), 8. Jake Barlow (Bell Post Hill), 11. Rob Logue (Inverleigh), 3. Andrew Challis (Corio), 20. Travis McGuire (Thomson).
Loddon Valley v Golden Rivers
at QEO, 1.30pm Saturday
Loddon Valley
B: Jarryd Wiegard (Mit), Matt Magee (CU), Andrew Gladman (BLS)
Hb: Kyle Chant (Br), Alex Davis (CU), Nathan Bacon (New)
C: Steve Gunther (PH), Liam Jacques (Br), Nick Waterson (MGYCW)
Hf: Nick Arthur (BLS), Justin Laird (BLS), Sam Brinsmeade (CU)
F: Vin Roddi (CU), James Rippingale (BLS), Terry Reeves (Mit)
Foll: Chris Down (CU), Jarrod Fitzpatrick (Ma), Harry Gadsden (BLS)
Inter: Lachlan Sidebottom (I), Bailey Evans (I), Joseph Mayes (Br), Luke Gray (MGYCW)
Golden Rivers
From: Hayden Polglase, Michael Morson, Andrew Oberforfer, Kallen Helsop, Matt Heslop, Gregor Knight, Callan Farrell, Cooper Condely, Jason Iannucci, Justin Robinson, Dylan Morison, Max Baldissera, Thomas Isma, Justin McConnell, Nathan O'Toole, Dillan Treacy, Jay McDonald, Tim Robinson, Ben Booth, Daniel Watts, Josh Flight.
Under-18s
Loddon Valley v Heathcote District
at QEO, 11.15am Saturday
Loddon Valley
From: Mason James (MGYCW), Fraser Millar (Marong), Moses Lunney (MGYCW), Archie Conway (Br), Angus Hernon (Br), Josh Worlsey (MGYCW), Ed Caburnay (PH), Tom McKinley (Br), Lachlan Lee (Ma), Caleb Etheredge (MGYCW), Will Gadsden (Ma), Brayden Riddell (MGYCW), Zac Stovell (PH), Xavier Salm (BLS), James Naughton (Br), Connor Mulquinny (Br), Harry Moore (Ma), Billy Gallagher (PH), Jack Bourke (BLS), Brayden Parsons (BLS), Harry Everist (MGYCW), Nick Leach (I).
Heathcote District
From: Jheuban Medina (LBU), Cooper Hamilton (Col), Josh Hawken (LG), Flynn Pianta-Cook (He), Blake Gelletly (LG), Josh Mackley (NB), Liam Keath (LG), Christian Charnstrom (El), Charles Ryan (Col), Jye Formosa (He), Charlie Hinks (LBU), Nathan Vincent (Hun), TYler Barnett (NB), Will Pressnell (LBU), Jedd Thompson (LBU), Tyron Sinclair (LBU), Harrison Campbell (Hun), Mitch Cricelli (El), Jordan Lomas (NB), Darcy McKinley (WH), Hugh Hamilton (Col), Toby Duncan (LG).
North Central v Southern Football League
at Boort, 2.15pm Saturday
North Central
B: Jacob Werts (Don), Dean McKay (Ch), Toby Sheahan (WN)
Hb: Dale Hinkley (BW), Kieran Wilson (B), Boe Bish (WN)
C: Morgan Fawcett (WN), George Turner (WN), Riley Hogan (BW)
Hf: Joel Turner (WN), Tom Finlay (Ch), Daniel Bibby (WN)
F: Ricky Allan(WN), Billy McInnes (SLNT), Jordon Hargreaves (Wed)
Foll: Lochlan Sirett (BW), Tom Bell (Don), Corey Gregg (B)
Inter: Jake Ellery (B), Cam Perry (Wed), Stefan Pye (BW), Jacob Tillig (StA)
Under 19s
North Central v Southern Football League
at Boort, noon Saturday
North Central
B: Sam Griffiths (D), Matt Lockhart (Wed), Rhordan Holt (Wed)
Hb: Trent Cossar (Ch), Joe Reid (BW), Luke Holt (Wed)
C: Harry Cashin (D), Ben Hogan (BW), Oscar Holt (Wed)
Hf: Mitch Egan (StA), Darcy Jackson (Wed), James Gregg (B)
F: Brody Weir (SLNT), Lachlan Wright (SLNT), Brady Tillig (StA)
Foll: Connor Michael (SLNT), Cooper Anderson (D), Joe Lockhart (Wed)
Inter: Lachlan Flanagan (StA), Jack Lee (BW), John Summerhayes (SLNT)
NETBALL
Heathcote District v Geelong District
at North Geelong, Saturday
Heathcote District
GS – Liz Cobbledick (Colbinabbin)
GS – Dannielle Sawyer (White Hills)
GA – Ruby Scanlon (North Bendigo)
WA – Danni Wee-Hee (White Hills)
C – Rhian Moressi (White Hills)
WD – Kaitlyn McPhee (Huntly)
GD – Anna Grace Close (White Hills)
GK – Brydie Lawford (Colbinabbin)
GK – Rebecca Eade (Lockington Bamawm)
R – Megan Baird (Mount Pleasant)
R – Isabel Nichol-Smith (Elmore)
R – Lara Daly (North Bendigo)
Loddon Valley v Golden Rivers
at QEO, 1.30pm Saturday
Loddon Valley
Maddi Smedley (Serpentine)
Jessey Wilson (Bridgewater)
Olivia Treloar (Bridgewater)
Amelia Ludemann (Mitiamo)
Lucy Morcom (Mitiamo)
Julia Twigg (Newbridge)
Sharlene Hannig (Newbridge)
Meg Jennings (Newbridge)
Lauren Knight (Newbridge)
Emergencies: Teagan Bickerdike (Marong), Zoe Kennedy (Pyramid Hill)
Golden Rivers
Renee Isma (Moulamein)
Sassi-Jo McGrath (Wandella)
Stephanie Reeves (Murrabit)
Morgan Keating (Wandella)
Ruby Stewart (Hay)
Louisa Frost (Ultima)
Laura Bennie (Macorna)
Toni Rivett (Wandella)
Skye Kelly (Moulamein)
Emerg: Ashlea Bujdoso (Murrabit)
17-AND-UNDER NETBALL
Loddon Valley v Golden Rivers
at QEO, noon Saturday
Loddon Valley
Abbey Curnow (Newbridge)
Abby Powell (MGYCW)
Erin Stewart (Marong)
Jarrenhy Webb (MGYCW)
Rylee Gallagher (Calivil United)
Shayna Macartney (Inglewood)
Shelby Webster (Newbridge)
Katie McKellar (Bridgewater)
Ashlee Bowen (Bridgewater)
Emerg: Chiara Artavilla (MGYCW), Georgia Mamouney-Brown (Bridgewater)
Golden Rivers
Keely McNeil (Murrabit)
Chloe Greenwood (Wandella)
Maddy Keating (Wandella)
Grace Farrell (Ultima)
Jarrah Leathbridge (Ultima)
Emily Copland (Murrabit)
Zazney Elwood (Macorna)
Hayley Harison (Macorna)
Jemma Jobling (Macorna)