EAGLEHAWK soared to a 62-shot victory in yesterday’s division one clash with Bendigo in the Bendigo Bowls Division midweek pennant.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The Hawks won all rinks in a 16-106 to 0-44 win.
Golden Square beat Castlemaine by 12 shots, while Bendigo East beat Bendigo Golf by 31 shots.
Inglewood triumphed on home turf against Kangaroo Flat.
Winners in division two were South Bendigo, Eaglehawk and Bendigo.
A highlight of the day’s play was in division three where North Bendigo beat Bendigo East, 9-72 to 7-72.
Scores from yesterday’s play in the BBD midweek pennant.
Division 1 – Golden Square 14-69 d Castlemaine 2-57. P. Pain 20 lt P. Hunter 23, J. Eddy 27 d V. Passalaqua 15, J. Ross 22 d T. O’ Shea 19.
Inglewood 14-77 d Kangaroo Flat 2-64. M. Leitch 25 d A. Ferguson 14, S. Sloan 24 lt V. Flett 34, B. Taig 28 d N. Berry 16.
Bendigo East 14-81 d Bendigo Golf 2-50.
S. Howes 36 d V. Ashman 13, B. McDermott 18 lt C. McEwan 23, F. Pekarsky 27 d L. Harris 14.
Bendigo 0-44 lt Eaglehawk 16-106. V. Greenwood 20 lt J. Robertson 38, R. Read 10 lt Y. Boyd 41, M. Whiffin 14 lt B. Bodinnar 27.
Division 2 – South Bendigo14-79 d Bendigo East 2-63. H. Hall 32 d J. Judd 17, I. Petering 26 d J. Washington 18, S. Gazzard 21 lt E. Twigg 28.
Eaglehawk 16-88 d Woodbury 0-64. D. Singe 21 d J. Grainger 16, A. Barnes 35 d V. Rodgers 24, C.Patching 32 d K. Thorsen 24.
Bendigo 16-81 d Bridgewater 0-53.
J. Boyle 25 d D. Johns 22, B .Kendall 22 d E. Weston 15, L. Rutter 34 d M. Wright 16.
Kangaroo Flat 2-63 lt White Hills 14-69.
B. Boyd 19 lt C. Jansen 27, D. Santon 26 d P. Franzi 18, S. Baxter 18 lt N. Crothers 24.
Division 3 – Kangaroo Flat 2-59 lt Harcourt 14-71. J. Alexander 19 lt J. Jean 21, D. Allan 22 d H. Braid 18, C. Berry 18 lt D. Gasch 32.
Heathcote 14-77 d Strathfieldsaye 2-64.
E. O’Brien 26 d P. Neary 15, R. Craig 28 d V. Harvey 23, J. Chapman 23 lt L. Harris 26.
Marong 12-64 d Golden Square 4-58.
N. Tate 26 d N. Read 12, J. Scott 16 lt R. Perce 18, K. Cooper 22 lt J. Brennan 28.
North Bendigo 9-72 d Bendigo East 7-72.
L. Murphy 16 lt N. Baker 33, M. Griffiths 29 d B. Mitchell 20, J. Davis 27 d D. Saville 19.
Division 4 – South Bendigo 12-83 d Woodbury 4-78. M. Byrne 14 lt B. McRae 28, P. Gibson 45 d C. Halpin 18, P. Pannell 24 lt E. Holland 32.
Golden Square 16-84 d Campbells Creek 0-63. M. Craze 27 d M. Ross 20, J. Owins 33 d L. Gannaway 20, A. Schultz 24 d V. Ellis 23.
Eaglehawk 14-88 d Kangaroo Flat 2-65.
M. Painter 36 d J. Singe 13, J. Dole 22 lt F. Retallick 33, A. Scown 30 d G. Mortimore 19.
Castlemaine 9-63 d Calivil-Serpentine 7-63.
B. McLean 22 d N. Winchcomb 18, B. Renn 19 d C. Maxted 18, J. Lorenz 22 lt K. Maher 27.
Division 5 Blue – Bendigo Golf 0-43 lt Inglewood 14-54. J. McKinstry 20 lt B. Wardley 28, R. Smith 23 lt E. Roberts 26.
Lockwood South 14-59 d Strathfieldsaye 0-36. G. Mannallack 28 d V. Butler 24, M. McLure 31 d B. Hampton 12.
Dingee 14-60 d White Hills 0-35. J. O’Donoghue 26 d M. Daniel 20, S. Koch 34 d N. Attrill 15.
Division 5 Gold – Bendigo East 12-67 d Harcourt 2-37. B. Blandthorn 22 lt K. Grant 23, L. Heath 45 d J. Nicholls 14.
Bendigo VRI 14-61 d Golden Square 0-35.
M. Gorrie 26 d B. Smith 15, S. Huggard 35 d G. Hough 20.
Bendigo Golf 2-46 lt Castlemaine 14-47.
B. Jennings 34 d L. Speirs 11, S. McDonald 12 lt A. Cracknell 36.