STAR Sedgwick batsman Matt Dwyer has won his second Emu Valley Cricket Association Player of the Year Award.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Dwyer polled 14 votes at Wednesday night’s presentation to take out the top honour.
The hard-hitting left-hander also won the award in 2014-15.
Runner-up was West Bendigo’s Travis O’Connell – the competition’s leading run-scorer – on 12 votes, while Dwyer’s Rams’ team-mate, Jordan Ilsley, was third with 10 votes.
Spring Gully’s Rhys Webb won won the WF Dreschler Trophy with 165.40 points.
EVCA awards:
DIVISION 1
Batting – Travis O’Connell (West Bendigo) – 683 runs
Bowling – Brad Webster (Golden Gully) – 32 wickets
Dismissals – Jayden Russell (Golden Gully) – 20
WF Dreschler Trophy – Rhys Webb (Spring Gully) – 165.40 points
Umpire votes – Matt Dwyer (Sedgwick) – 14
……………………………….
DIVISION 2
Batting – Shane Hamilton (Emu Creek) – 620 runs
Bowling – David Becker (Maiden Gully) – 34 wickets
Dismissals – Leigh Halliwell (United) – 22
EM Lownders Trophy – Paul Martin (Mandurang) – 167.40 points
Umpire votes – Byron Perrin (Spring Gully) – 14
……………………………….
DIVISION 3 SECTION 1
Batting – Greg Toomey (Marong) – 518 runs
Bowling – Jason Bysouth (United), Darcy Hunter (Strathfieldsaye) – 24 wickets
Dismissals – Peter Tyack (Emu Creek) – 16
BT Geary Trophy – Greg Toomey (Marong) – 150.6 points
Umpire votes – Bradman Constable (Emu Creek) – 15
……………………………….
DIVISION 3 SECTION 2
Batting – Glenn Trew (Mandurang) – 519 runs
Bowling – Greg Brennan (Sedgwick) – 20 wickets
Dismissals – Ben Ross (Maiden Gully) – 10
Leigh Allen Trophy – Greg Brennan (Sedgwick) – 114.2 points
Umpire votes – Greg Brennan (Sedgwick) – 13
……………………………….
UNDER-21 PLAYERS OF YEAR
Jeremy Hancock (Mandurang)
Darcy Poulter (Maiden Gully)
……………………………….
COUNTRY WEEK PLAYER OF WEEK
Matt Dwyer (Sedgwick)
……………………………….
EVCA LIFE MEMBERS
Steve Patten
Paul Price
……………………………….
EVCA TEAM OF YEAR
Travis O’Connell (WB)
Matt Dwyer (Sedg)
Rhys Webb (SG)
Lachlan Brook (SG)
Joel Bish (SG)
Matt Pask (Mand)
James Pietromonaco, capt (Mand)
Jayden Russell (GG)
Jordan Ilsley (Sedg)
Tom Wilson (Marong)
Brad Webster (GG)
12th – Rob Brown (MG)
……………………………….
DIVISION 1 VOTES
GOLDEN GULLY – Brad Webster (8), Kansas Varker (3), Mick Galvin (2), Jarrod Whelan (2).
MAIDEN GULLY – Rob Brown (7), Trevor Pickthall (7), Anthony Medhurst (6), Leon Beatty (5), Dallas Gill (5), Alex Gorrie (5), Darcy Poulter (3), Shane Rabbitt (2), Kayle Thompson (2).
MANDURANG – Phil Berry (8), James Pietromonaco (8), Cain Ladiges (6), Matt Pask (6), Luke Rafferty (2), Beau Roy-Clements (2), James Bailey (1), Jeremy Hancock (1), Sean Rashleigh (1), Adam Reaper (1).
MARONG – Jeremy Ross (6), Adam Chisholm (5), Tom Wilson (5), Duane Anderson (4), Dean Cosgriff (4), Andrew Gladstone (3), Ryan Murphy (3), Scott Ross (1).
SEDGWICK – Matt Dwyer (14), Jordan Ilsley (10), Daniel Chamberlain (5), Dustin Elliott (3), Greg Thomas (3), Andrew Sheehan (2), Bailey Ilsley (2), Simon Marwood (2), Lucas Baldwin (1), Quinton Bentley (1), Rick Ladson (1).
SPRING GULLY – Rhys Webb (8), Joel Bish (7), Jesse Marciano (7), Alex Sutton (5), James Fox (5), Liam Pilcher (4), Ryan Pedrotti (3), Brannon Stanford (2), Byron Perrin (2).
UNITED – Keiran Nihill (7), Josh White (5), Xavier Walsh (4), Andrew Duguid (4), Will Horan (3), James Smith (3).
WEST BENDIGO – Travis O’Connell (12), Tom Floyd (4), Shannon Murphy (2), Gary Singh (2), Joel Purdy (1), Andrew Mead (1), Cameron Holding (1), Dion Prange (1), Tom Floyd (1).