THE Rural Bank Bendigo Pioneers have settled on a final under-18 squad of 58 players for the TAC Cup this year.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The under-18 squad features players from 26 clubs across the Pioneers’ vast region, plus Riley Clarke, who has moved to Echuca from Cairns.
The list of 58 includes 26 bottom-age players, 28 top-agers and four 19-year-olds – Bailey Henderson, Daniel Keating, Zac Denahy and Oscar Perez.
The final list of 58 was culled from a starting squad of about 150.
“The boys have worked really hard to make the list, and some of those who didn’t make it worked hard as well,” Pioneers coach Rick Coburn said.
“We think we’ve got a really good list to work with this year.”
The Pioneers under-18s will be put through TAC Cup testing this Saturday at Maribynong, which will be followed by a visit to Carlton. The team will then train at Essendon’s Tullamarine base on Sunday morning.
Meanwhile, the Pioneers’ under-16 squad to be coached by Travis Mathieson features a list of 31 players.
Both the under-18 and under-16 teams will play their first games of the season against the Greater Western Victoria Rebels in Ballarat on March 24.
UNDER-18s
• Logan Fitzgerald
Balranald
• Kobe Lloyd
Balranald
• Bill Lee
Birchip-Watchem
• Riley Clarke
Cairns
• Zac Denahy
Castlemaine
• Jackson Williams
Cohuna
• Brodie Kemp
Echuca
• Matt Lias
Echuca
• Liam Tenace
Echuca
• Luke Padgham
Golden Square
• Zack Shelton
Golden Square
• Braydon Vaz
Golden Square
• Jye Caldwell
Golden Square
• Daniel Keating
Golden Square
• Zane Keighran
Golden Square
• Liam Marciano
Golden Square
• Thomas Walters
Golden Square
• Mitchell Christensen
Irymple
• Max Johnston
Kangaroo Flat
• Ethan Roberts
Kangaroo Flat
• Nathan McHugh
Kangaroo Flat
• Jake Dick-O’Flaherty
Koondrook-Barham
• Matt Hird
Koondrook-Barham
• Riley Ironside
Kyabram
• Cooper Vick
Kyabram
• Caleb Fisher
Kyneton
• Leyton Chisholm
Kyneton
• Connor O’Shea
Maryborough
• Kyle Stevens
Merbein
• Kobe Brown
Mildura
• Jeremy Rodi
Mildura
• Brady Rowles
Mildura
• Jack McHale
Moama
• Noah Wheeler
Moama
• Lucas Caccaviello
NNWU
• Kalen Walker
Red Cliffs
• Jacob Atley
Rochester
• Flynn Perez
Sandhurst
• Ben Worme
Sandhurst
• Sean O’Farrell
Sandhurst
• Oscar Perez
Sandhurst
• Aaron Gundry
South Bendigo
• Mitchell Goodwin
South Bendigo
• Will Allen
South Bendigo
• Alex Smith-Ralph
South Bendigo
• Decklan Loveridge
South Mildura
• Daine Grace
South Mildura
• Josh Grace
South Mildura
• Daniel Clohesy
Strathfieldsaye
• Bailey Henderson
Strathfieldsaye
• Hunter Lawrence
Strathfieldsaye
• Callum McCarty
Strathfieldsaye
• James Schishka
Strathfieldsaye
• William Wallace
Strathfieldsaye
• Thomson Dow
Swan Hill
• Bailey Waasdorp
Tongala
• James Sala
Tyntynder
• Will Holt
Wedderburn
UNDER-16S
• Nicholas Hodgson
Balranald
• Xavier Mitchell
Cohuna
• Joshua Treacy
Cohuna
• Brodie James
Eaglehawk
• Jack Evans
Echuca
• Joe Guiney
Echuca
• Riley Smith
Echuca
• Riley Bouwmeester
Golden Square
• Jack Ginnivan
Golden Square
• Jack Hickman
Golden Square
• Jack Merrin
Golden Square
• Zavier Murley
Golden Square
• Tylar Atkinson
Imperials
• Regan Scott
Imperials
• Riley Ward
Irymple
• Thomas Burnett
Kyabram
• Ben Xiriha
Kyneton
• Brodie Tonkin
Lake Boga
• Aiden Hare
Maryborough
• Finn Ellis Castle
Mildura
• Jordan Humphreys
Nullawil
• Jim Bellas
Robinvale
• Nathan Kay
Rochester
• Adam McPhee
Rochester
• Sam Conforti
Sandhurst
• Koby Maxted
Sandhurst
• Cooper Smith
Sandhurst
• Jack Tillig
St Arnaud
• Mason Wakefield
Strathfieldsaye
• Darcy Matricardi
Trentham
• Jack Cottrell
Wentworth