With Australia Day fast approaching, the Bendigo Advertiser has you covered for all the events that are being held in central Victoria.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
If your event is not listed and you would like it to be, email us: addynews@fairfaxmedia.com.au or phone us 5434 4470.
City of Greater Bendigo
Lake Weeroona – Official Bendigo event
- Time: 9am-3pm
- Venue: Lake Weeroona, Napier Street, Bendigo
- Official ceremony at 10.30am
- BBQ
- Live entertainment
- Family activities
- Community displays
- Rotary Art and Craft Market
- Free event
- Hosted by Rotary Club Bendigo Sandhurst
- For more information, click here
Belvoir Park Golf Club – Bendigo
Bendigo Gliding Club Inc – Raywood
- Time: 10am-1pm
- Venue: 127 Borough Road, Raywood
- BBQ
- Flying
- For more information see: Australia Day Flying and BBQ
Canterbury Park Sound Shell – Eaglehawk
- Time: 8.30am-11am
- Venue: Canterbury Park Sound Shell, Canterbury Park, Eaglehawk
- 8.30 am free breakfast
- 9 am official ceremony
- Entertainment
- Free Australia Day tattoos and flags
- Eaglehawk Citizen and Young Citizen of the Year will also be announced and presented
- Enquiries: Colin Anderson – bryan1948@hotmail.com.au
Golden Square Pool – Golden Square
- Time: 8am-8pm
- Venue: 14 Maple Street, Golden Square
- Free event
- Free community breakfast
- Free slide
- BBQ lunch
- Games, competitions and prizes throughout the day.
- Live entertainment
- Official ceremony at 9.30 am.
- Free water slide entry from 1 pm.
- For more information, see: Golden Square Community Pool
- Enquiries: 5443 7774
Dower Park – Kangaroo Flat
- Time: 8am-10am
- Venue: 1A Station Street, Kangaroo Flat
- Free event
- Official ceremony at 8.30 am
- Traditional BBQ breakfast
- Musical Entertainment
- Enquiries: kangaroo.flat@lions201v1-4.org.au
Strathfieldsaye Shopping Centre – Strathfieldsaye
- Time: 8am-9.45am
- Venue: Wellington Way, Strathfieldsaye
- Free event
- Hosted by Strathfieldsaye Lions Club and Strathfieldsaye Scout Group
- BBQ breakfast
- Lamingtons
- Entertainment
- Face painting
- Group displays
- Official ceremony begins at 8.45am
- Enquiries: strathfieldsaye@lions201v14.org.au
Garden of Remembrance Huntly Hall – Huntly
- Time: 6.30pm-8.30pm
- Venue: 647 Midland Highway Huntly
- Free event
- Official Ceremony begins at 6.30 pm
- Traditional BBQ dinner
- Musical entertainment
- Jumping castle
- Enquiries: Huntly Epsom Lions Club – 5448 7045
Mia Mia
- Time: 8am-10am
- Venue: Mia Mia Mechanics Institute, Valley Road
- Breakfast BBQ
- Guest speakers
- Hosted by Mia Mia Mechanics Institute Committee
Railway Square – Elmore
- Time: 8.30am-10am
- Venue: Railway Place, Elmore
- Official ceremony 9.15am
- BBQ breakfast
- Guest speaker
- Live music
Goornong Swimming Pool – Goornong
- Time: 2pm-7.pm
- Venue: 2 Bagshot Street, Goornong
- Free event
- Free fun activities throughout afternoon
- Noodle races
- Swimming races
- Tippetty cricket
- Traditional Aussie BBQ at 5 pm.
- Enquiries: Goornong Swimming Pool – 5432 2368
Maiden Gully-Marong
- Time: 7.30am-9am
- Venue: Corner of Beckhams Rd and Calder Highway
- Free event
- BBQ breakfast
- Entertainment
- Jumping castle
- Ceremony including the Junior Citizenship Awards
- Speech from a local Councillor
- Official ceremony begins at 8 am
- For more information, click here
Junortoun CFA – Junortoun
- Time: 8am-10am
- Venue: 24 Popes Road, Junortoun
- Free event
- BBQ breakfast from 8 am
- Official ceremony at 8:30 am
- Enquiries: Junortoun Community Action Group – community@junortoun.org
Axedale Park Precinct – Axedale
- Time: 8am-10am
- Venue: Axedale Park, High Street, Axedale
- Free event
- Sing the National Anthem with pride
- Raising of the flag
- Enjoy the traditional Aussie BBQ
- Music
- Community spirit
- Official ceremony starts at 8.30 am
- Enquiries: Axedale Our Town Future – 5439 7425
Barrack Reserve Park – Heathcote
- Time: 9.30am
- Venue: Barrack Reserve Park (Fire Station End), High Street, Heathcote
- Australia Day Awards 2018.
- Free native tree per family (while stocks last)
- Hosted by: Heathcote Australia Day Committee and Lions Club of Heathcote
Loddon Shire
Newbridge Hall – Newbridge
- Time: 11.15am
- Venue: 3546 Bridgewater-Maldon Road, Newbridge
- Flag raising
- National anthem
- Newbridge Singers
- Light luncheon
- Guest Speaker Australia Day Ambassador
- Enquiries: Newbridge Hall – 5438 7271
Eddington Community Centre
- Time: 8am
- Venue: Eddington Community Centre, 31 McCoy Street, Eddington
- Guest Speaker Australia Day Ambassador
- Flag raising
- National anthem
Inglewood Swimming Pool
- Time: 11am
- Venue: Inglewood Swimming Pool, Grant Street South, Inglewood
- Guest Speaker Australia Day Ambassador
- Flag raising
- National anthem
Jarklin Public Hall
- Time: 8.30am
- Venue: Jarklin Public Hall, Loddon Valley Highway, Jarklin
- Guest Speaker Australia Day Ambassador
- Flag raising
- National anthem
Pyramid Hill Memorial Hall – Pyramid Hill
- Time: 6pm
- Venue: 30-32 Kelly Street, Pyramid Hill
- Flag raising
- National anthem
- BBQ tea
- Guest Speaker Australia Day Ambassador
- Pyramid Hill Memorial Hall – 0427 030 002
Soldiers Memorial Park Tarnagulla
- Time: 5pm
- Venue: Corner 72 Commercial Road and King Street, Tarnagulla
- Guest Speaker Australia Day Ambassador
- Flag raising
- National anthem
Jacka Park – Wedderburn
- Time: 5pm
- Venue: Jacka Park, Chapel Street, Wedderburn (Just off the Calder Highway)
- Guest Speaker Australia Day Ambassador
- Flag raising
- National anthem
Nolen's Park – Little Lake Boort
- Time: 9.15am
- Venue: Nolen's Park, Little Lake Boort
- Flag raising
- National anthem
- Morning tea
- Merry-go round
- Guest speaker Australia Day Ambassador
- Enquiries: Nolen's Park – 5255 4225
Sloan's Park – Bridgewater
- Time: 8am
- Venue: Sloan's Park, Brougham Street, Bridgewater
- Flag raising
- National anthem
- BBQ breakfast
- Guest speaker
Mount Alexander Shire
Castlemaine – Official Castlemaine event
- Time: 10.30am-1.30pm
- Venue: Victory Park, Moystn Street, Castlemaine
- Free activities and entertainment
- BBQ lunch
- Live music
- Bouncy castle
- Face painting for kids
- Citizen of the Year awards
- Ceremony welcoming the community's newest Australian citizens
- For more information, see: Mount Alexander Shire
Castlemaine Pool
- Time: 1.00pm-6.00pm
- Venue: Castlemaine Pool, Lake Augusta Lane, Castlemaine
- Swim for free
- Enquiries: 5472 1873
Stanley Park – Harcourt
- Time: 8am-10am
- Venue: Stanley Park, High Street, Harcourt
- Free breakfast
- Flag raising ceremony
- Community awards
- Children's activities
Harcourt Pool
- Time: 1pm-6pm
- Venue: Harcourt Pool, 6 Bridge Street, Harcourt
- Swim for free
- Enquiries: 5474 2484
Maldon Gardens
- Time: 8.30am-10.30am
- Venue: Maldon Gardens, Maldon
- Free breakfast
- Live music
- Speakers
- Citizenship awards
Maldon Pool
- Time: 1pm-6pm
- Venue: Maldon Pool, Hospital Street, Maldon
- Swim for free
- Enquiries: 5475 2074
Newstead Pool
- Time: 12noon-8pm
- Venue: Newstead Pool, Panmure Street, Newstead
- Inflatable fun
- Novelty games
- Gold coin donation BBQ lunch
- Proceeds to charity
- Enquiries: 5476 2200
Dunstan's Flat – Faraday
- Time: 11am-2pm
- Venue: Dunstan's Flat, Faraday
- Flag raising ceremony
- Local poetry
- Community BBQ picnic
- All welcome
- Hosted by Faraday Community Association
- Enquiries: 0417 373 950
Campaspe Shire
Aquatic Reserve – Echuca
- Time: 7.50am-10.30am
- Venue: Aquatic Reserve, Heygarth Street
- Flag raising ceremony
- Flag parade by the 301 Army Cadet Unit
- Welcome to the Country, Citizenship ceremony
- Presentation of awards
- BBQ breakfast.
- For more information, see: Rotary Club of Echuca Moama
Girgarre Reserve – Girgarre
- Time: 8.30am-10.30am
- Venue: Girgarre Reserve, Winter Road, Girgarre
- Flag raising ceremony
- Coordinated by Girgarre Community Cottage
Girgarre Memorial Hall – Girgarre
- Time: 8.30am-10.30am
- Venue: Girgarre Memorial Hall, Morgan Crescent, Girgarre
- Presentation of awards
- Music – Clarke & the Jammers
- BBQ breakfast
- Coordinated by Girgarre Community Cottage
Kyabram Memorial Gardens – Kyabram
- Time: 8am-10am
- Venue: Allan Street, Kyabram
- Flag raising
- BBQ breakfast
- Presentation of awards
- For more information, see: Rotary Club of Kyabram
Kyvalley Community Park and Pool
- Time: 12noon-3pm
- Venue: Kyvalley Community Park and Pool, Scobie Road, Kyvalley
- BBQ lunch
- Music – Pure Drop Band
- Pool open to the public
Rushworth Shire Hall – Rushworth
- Time: 5pm
- Venue: High Street, Rushworth
- Sausage sizzle
- Australia Day Concert
- Presentation of awards
- Hosted by Rushworth & District Australia Day Committee
McEwen Place – Stanhope
- Time: 9.30am
- Venue: McEwen Place, Stanhope
- Flag raising ceremony
- Coordinated by Stanhope Australia Day Committee
Community Hall – Stanhope
- Time: 9.30am
- Venue: Community Hall, McEwan Place, Stanhope
- Entertainment
- Australia day Ambassador, Tonia Todman
- Presentation of awards
- Morning tea
- Coordinated by Stanhope Australia Day Committee
Tongala Public Hall
- Time: 11am
- Venue: Tongala Public Hall, Mangan Street, Tongala
- Flag raising ceremony
- Presentation of awards
- Sing-a-long
- BBQ lunch
- Australia Day Ambassador – Mr Paul Guerra
- Coordinated by Tongala & District Australia Day Committee
Toolleen Community Centre
- Time: 11am
- Venue: Toolleen Community Centre, Cornella Toolleen Road, Toolleen
- Flag raising ceremony
- Entertainment – Rushworth Band
- Luncheon
- Coordinated by Toolleen Recreation Reserve Committee of Management
Lions Park – Rochester
- Time: 7.30am-9am
- Venue: Corner Echuca Road and Elizabeth Street, Rochester
- BBQ breakfast
- Flag raising ceremony 8.15 am
- Australia Day Ambassador
- Enquiries: Rochester Lions Club – 1800 655 201
Gunbower flag raising ceremony – Official Gunbower event
- Time: 10.30am-12pm
- Venue: Gunbower Memorial Hall, 11-13 Main Street, Gunbower
- Australia Day Ambassador
- Morning tea
- Enquiries: Gunbower Memorial Hall Committee – 5487 1322
Gunbower Community Breakfast
- Time: 7.30am–9am
- Venue: Felix L’Huillier Park, Gunbower Recreation Reserve, Gunbower Island Road
- Enquiries: Gunbower Angling Club – 5487 1200
Kouga Hall
- Time: 5.30pm-9pm
- Venue: Koyuga Hall, O'Dea Road, Koyuga
- Community BBQ with sportsman focus
- Annual yabby races
- Coordinated by Koyuga Memorial Hall Committee
Lions/Apex Park – Lockington
- Time: 8.30am-11am
- Venue: Lions/Apex Park, Lockington Road, Lockington
- Breakfast
- Flag raising ceremony
- Guest speaker
- Coordinated by Lockington Lions Club
Lockington Channel
- Time: 1pm-3pm
- Venue: Lockington Channel, Singer Road, Lockington
- Kids fishing competition
- Coordinated by Lockington Action Club
Milloo Hall
- Time: 7pm for 7.30pm start
- Venue: Milloo Hall, Milloo Hall Road, Milloo
- Dinner
- Guest Speaker
- Coordinated by Milloo CWA
Wyuna Memorial Hall
- Time: 5.30pm
- Venue: Wyuna Memorial Hall, Alfred Road, Wyuna
- Flag raising ceremony
- Community dinner
- Coordinated by Wyuna Memorial Hall Committee
Central Goldfields Shire
Domain – Maryborough – Official Maryborough event
- Time: 8.30am
- Venue: Domain, Maryborough
- Official proceedings commence at 9.15am
- Free event
- Free breakfast
- Children's activities
- Presentations of the Australian Day Awards
- Citizenship
- Baby Medallions and 4 year old Kinder Books
Talbot RSL Park
- Time: 8am
- Venue: Talbot RSL Park (across from Town Hall), Heales Street, Talbot
- BYO plate, knife, fork, mug and chair
- Further information, Greg or Heather – 5463 2203
Rene Fox Gardens on Broadway – Dunolly
- Time: 10am
- Venue: Rene Fox Memorial Gardens, Dunolly
- Live music
- Free sausage sizzle
- Official proceedings at 11.00am
- BYO chairs
- Further information, Marion – 0438 168 634
Daisy Hill Community Centre
- Time: 11am
- Venue: Dehnerts Road, Daisy Hill
- Inaugural Australia Day ceremony
- Address by guest speaker Lieutenant Cornel David Laurie
- Free BBQ lunch
- Further information, Wendy – 5461 1416. Laurie – 5461 3439
Bealiba Town Hall
- Time: 11am
- Venue: Bealiba Town Hall, Main Street, Bealiba
- Flag raising
- Address by a guest speaker
- Local entertainment
- Free BBQ lunch
- Further information, Alice Pike – 5468 1117
Recreation Reserve – Carisbrook
- Time: 5pm
- Venue: Recreation Reserve, Carisbrook
- Sausage sizzle
- Commemorative presentations
- Australia Day Ambassador Dr Norman Eizenberg
- Further information, George – 5464 1940
Macedon Ranges Shire
Australia Day Breakfast – Malmsbury
- Time: 9am
- Venue: Botanic Gardens, 91 Mollison Street, Malmsbury
- Free event
- Hosted by the Malmsbury Town Hall Committee
- Enquiries: Sue Love – 0408 336 352
Sankey Reserve – Gisborne
- Time: 7.30am
- Venue: 7 Aitken Street, Gisborne
- Free community fun run
- Get in the spirit of the day and wear Australian colours
- Enquiries: Macedon Ranges Running Club – macedonrangesrc@gmail.com
Woodend
Hanging Rock
- Time: 11am
- Venue: South Rock Road, Woodend
- Free Kids activities
- Live Music
- Big Screen
- Punters Club
- Food stalls
- For further details or to make a booking, click the link: Country Racing
Gannawarra Shire
Kerang Pool – Kerang – Extended operating hours
- Time: 12noon-7pm
- Venue: Kerang pool
- Waterslides open extended hours 3pm-6pm
- Enquiries: 5452 2062
Cohuna Pool – Cohuna – Extended operating hours
- Time: 12noon-7pm
- Venue: Cohuna Swimming Pool, Recreation Reserve, Cohuna
- Waterslides open extended hours 3pm-6pm
- Enquiries: 5456 2726