A replay of the 2017 division one grand final is the highlight of round one in the 2018 Bendigo Country Week cricket carnival.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Reigning division one champions Goulburn Murray will host Murray Valley at Moon Oval in Rochester on Monday, January 15.
In other round one fixtures, Emu Valley tackles Northern Districts at Windridge Oval and Castlemaine is at home to Gisborne at Camp Reserve.
Emu Valley was relegated from division one after finishing last in 2017, but earned a reprieve when Ferntree Gully pulled out of the 2018 carnival.
Six associations will do battle for the division two crown, while eight teams will compete in division three.
Grand final venues for Friday, January 19 are yet to be confirmed.
DIVISION ONE
Round 1 – January 15
Emu Valley v Northern Districts at Windridge Oval
Goulburn Murray v Murray Valley at Moon Oval, Rochester
Castlemaine v Gisborne at Camp Reserve
Round 2 – January 16
Northern Districts v Murray Valley at White Hills
Gisborne v Emu Valley at Canterbury Park
Goulburn Murray v Castlemaine at Dower Park
Round 3 – January 17
Castlemaine v Murray Valley at Wesley Hill
Emu Valley v Goulburn Murray at Bell Oval
Gisborne v Northern Districts at White Hills
Round 4 – January 18
Gisborne v Murray Valley at Canterbury Park
Emu Valley v Castlemaine at Tannery Lane
Northern Districts v Goulburn Murray at Dower Park
DIVISION TWO
Round 1 – January 15
Wangaratta v Maryborough at QEO
Portland v Grassmere at Wade Street
Colac v Red Cliffs at Dower Park
Round 2 – January 16
Red Cliffs v Wangaratta at Harry Trott Oval
Maryborough v Portland at Wade Street
Grassmere v Colac at Weeroona Oval
Round 3 – January 17
Portland v Wangaratta at Canterbury Park
Colac v Maryborough at Weeroona Oval
Grassmere v Red Cliffs at Harry Trott Oval
Round 4 – January 18
Wangaratta v Colac at Harry Trott Oval
Red Cliffs v Portland at Bell Oval
Grassmere v Maryborough at Marybrough
DIVISION THREE
Round 1 – January 15
Bendigo Colts v Upper Loddon at White Hills
Colac Colts v Wimmera-Mallee at Canterbury Park
Grampians Colts v Swan Hill at Weeroona Oval
Grassmere Colts v Northern United at North Bendigo
Round 2 – January 16
Wimmera-Mallee v Grampians Colts at Tannery Lane
Northern United v Colac Colts at Huntly
Swan Hill v Bendigo Colts at Bell Oval
Upper Loddon v Grassmere Colts at North Bendigo
Round 3 – January 17
Northern United v Grampians Colts at Raywood
Bendigo Colts v Wimmera-Mallee at Tannery Lane
Colac Colts v Grassmere Colts at Huntly
Swan Hill v Upper Loddon at Dower Park
Round 4 – January 18
Grassmere Colts v Grampians Colts at Huntly
Colac Colts v Bendigo Colts at Wade Street
Swan Hill v Wimmera-Mallee at North Bendigo
Upper Loddon v Northern United at Barrack Reserve