2018 Maryborough-Castlemaine District FNL fixture

BACK ON TOP: After losing the previous three grand finals, Carisbrook won this year's premiership against Navarre by 20 points at Princes Park.
BACK ON TOP: After losing the previous three grand finals, Carisbrook won this year's premiership against Navarre by 20 points at Princes Park.

THE Maryborough-Castlemaine District Football-Netball League will continue with its Saturday grand final again in 2018.

The MCDFNL this year made the switch from what had become a traditional Sunday grand final back to Saturday at Princes Park.

Following a review of the move the MCDFNL has kept next year’s grand final on Saturday, with a league spokesman saying it had received overwhelming feedback from clubs that Saturday was the preferred option.

Next year’s grand final will be played on Saturday, September 15.

The season – which will feature three general byes – will again get under way on a Friday night, with Maryborough Rovers to take on Talbot under lights at Princes Park on April 13.

RELATED – REDBACKS GET THEIR REVENGE

Round one will also include a grand final rematch between reigning premier Carisbrook and Navarre in a twilight game at Carisbrook on Saturday, April 14.

ROUND 1

SUPER SAINTS: The Trentham team that defeated Maryborough Rovers 41-38 to win this year's A grade premiership.

SUPER SAINTS: The Trentham team that defeated Maryborough Rovers 41-38 to win this year's A grade premiership.

Friday, April 13

Rovers v Talbot (N)

Saturday, April 14

Maldon v Campbells

Creek

Natte Bealiba v Lexton

Newstead v Harcourt

Royal Park v Dunolly

Trentham v Avoca

Carisbrook v Navarre (T)

………………………………

ROUND 2

Saturday, April 21

Avoca v Royal Park

Maldon v Rovers

Navarre v Trentham

Talbot v Natte Bealiba

Lexton v Carisbrook

Sunday, April 22

Campbells Creek v

Harcourt

Newstead v Dunolly

………………………………

ROUND 3

Saturday, April 28

Dunolly v Navarre

Harcourt v Lexton

Natte Bealiba v Newstead

Trentham v Maldon

Rovers v Campbells Creek

Carisbrook v Avoca (N)

Sunday, April 29

Talbot v Royal Park

………………………………

ROUND 4

Saturday, May 5

Avoca v Natte Bealiba

Campbells Creek v

Newstead

Harcourt v Carisbrook

Lexton v Trentham

Navarre v Talbot

Royal Park v Rovers

Sunday, May 6

Dunolly v Maldon

………………………………

ROUND 5

Saturday, May 12

Campbells Creek v Lexton

Carisbrook v Natte Bealiba

Newstead v Rovers

Royal Park v Navarre

Talbot v Dunolly

Trentham v Harcourt

Maldon v Avoca

………………………………

INTER-LEAGUE

Saturday, May 19

v West Gippsland (away)

………………………………

ROUND 6

Saturday, May 26

Avoca v Campbells Creek

Dunolly v Carisbrook

Lexton v Royal Park

Rovers v Harcourt

Navarre v Maldon

Newstead v Talbot

Natte Bealiba v Trentham

………………………………

ROUND 7

Saturday, June 2

Campbells Creek v

Royal Park

Harcourt v Dunolly

Maldon v Natte Bealiba

Navarre v Newstead

Talbot v Avoca

Trentham v Carisbrook

Rovers v Lexton

………………………………

ROUND 8

Saturday, June 16

Avoca v Newstead

Carisbrook v Maldon

Harcourt v Navarre

Lexton v Talbot

Natte Bealiba v

Campbells Creek

Royal Park v Trentham

Dunolly v Rovers

………………………………

ROUND 9

Saturday, June 23

Maldon v Harcourt

Rovers v Natte Bealiba

Navarre v Lexton

Newstead v Trentham

Royal Park v Carisbrook

Talbot v Campbells Creek

Dunolly v Avoca

………………………………

ROUND 10

Saturday, June 30

Campbells Creek v

Carisbrook

Harcourt v Avoca

Lexton v Maldon

Rovers v Navarre

Natte Bealiba v Dunolly

Trentham v Talbot

Newstead v Royal Park

………………………………

ROUND 11

Saturday, July 14

Avoca v Navarre

Campbells Creek v

Trentham

Carisbrook v Rovers

Dunolly v Lexton

Maldon v Newstead

Natte Bealiba v Royal Park

Talbot v Harcourt

………………………………

ROUND 12

Saturday, July 21

Avoca v Rovers

Carisbrook v Talbot

Harcourt v Natte Bealiba

Lexton v Newstead

Royal Park v Maldon

Trentham v Dunolly

Sunday, July 22

Navarre v Campbells

Creek

………………………………

ROUND 13

Saturday, July 28

Campbells Creek v

Dunolly

Harcourt v Royal Park

Rovers v Trentham

Talbot v Maldon

Newstead v Carisbrook

Natte Bealiba v Navarre

Lexton v Avoca

………………………………

ROUND 14

Saturday, August 4

Natte Bealiba v Avoca

Royal Park v

Campbells Creek

Dunolly v Talbot

Trentham v Lexton

Maldon v Navarre

Rovers v Newstead

Sunday, August 5

Carisbrook v Harcourt

………………………………

ROUND 15

Saturday, August 11

Avoca v Harcourt

Newstead v Campbells

Creek

Carisbrook v Lexton

Maldon v Dunolly

Navarre v Rovers

Royal Park v Talbot

Sunday, August 12

Trentham v Natte Bealiba

………………………………

ROUND 16

Saturday, August 18

Avoca v Trentham

Campbells Creek v

Maldon

Navarre v Carisbrook

Dunolly v Royal Park

Harcourt v Newstead

Lexton v Natte Bealiba

Talbot v Rovers

………………………………

FINALS

Saturday, August 25

Qualifying finals

Sunday, August 26

Elimination finals

Saturday, September 1

Semi-final 1

Sunday, September 2

Semi-final 2

Saturday, September 8

Preliminary final 1

Sunday, September 9

Preliminary final 2

Saturday, September 15

Grand final

………………………………

Meanwhile, there have been no changes to any teams player point allocations for next year.

2018 point allocations:

Avoca – 48

Campbells Creek – 48

Carisbrook – 42

Dunolly – 48

Harcourt – 44

Lexton – 46

Maldon – 48

Rovers – 44

Natte Bealiba – 42

Navarre – 42

Newstead – 42

Royal Park – 42

Talbot – 44

Trentham – 42