SSV track and field title success for Bendigo region athletes

SWAN Hill’s Emma Berg broke two records in her run of three gold medal winning performances at Monday’s running of the School Sport Victoria secondary schools track and field titles at Melbourne’s Albert Park Stadium.

VICTORIOUS: Bendigo South East College's winning 15-boys 4 x 100m relay team Ethan Cunningham, Hamish Wild, Tom Martin and Bailey Hall.

VICTORIOUS: Bendigo South East College's winning 15-boys 4 x 100m relay team Ethan Cunningham, Hamish Wild, Tom Martin and Bailey Hall.

A star since she joined South Bendigo Athletics Club last season, Berg achieved record-breaking feats of 39.29m at javelin, and 15.09m at shot put to be the 16-girls champion.

Berg’s best of 42.03m at discus earned gold for the Swan Hill College student.

Bendigo Senior SC’s sprint stars Jake Hilson and Ben Powell blitzed.

Hilson struck gold in the 18-20 years class as he ran the 400m in 50.81 seconds.

South Bendigo AC’s young gun won silver in the 100m and 200m.

Powell clocked 50.66 to be 16-boys 400m champion on a day where many from Bendigo Harriers excelled.

Seymour College’s Maxine Paholek ran a record time of 6:43.22 to win the girls open 2000m steeplechase.

Another of South Bendigo’s stars, Taryn Furletti from Kilmore International School won the 14-girls 1500m in 4:48.63.

Bendigo South East Secondary College’s team of Ethan Cunningham, Hamish Wild, Tom Martin and Bailey Hall ran the 4 x 100m relay in 46.35 to be the 15-boys champions as the Dragons celebrated back-to-back title wins.

Monique Gavriladis from Maryborough won gold in the 12-13 girls 80m hurdles in 13.67, silver in the high jump and long jump, and was third in triple jump.

The talented youngster competes with Bendigo Harriers.

Lachlan Start from Charlton P-12 College leapt 13.26m to win the 17-boys triple jump.

Javelin action included a mark of 42.23m by James Woods from St Augustine’s College in Kyabram to be the 14-boys champion.

Other athletes from Bendigo region to excel at the titles included Girton Grammar’s Matilda Moore; Weeroona College’s Abbey Hromenko; Bendigo Senior SC’s Ella Dee Farnell, Mackenzie Cooper, Catholic College Bendigo’s Ellie Vlaeminck; Crusoe College’s Niah Langtree; and Bendigo South East’s Thomas Martin, Wil McCaig and Luke Padgham.