2017 AFL Central Victoria honour roll

BIG MONTH OF ACTION: The front of the past four Monday editions of the Bendigo Advertiser covering the AFLCV region's grand finals.
BIG MONTH OF ACTION: The front of the past four Monday editions of the Bendigo Advertiser covering the AFLCV region's grand finals.

JUST over half the clubs in the AFL Central Victoria region have won premierships this year.

The AFLCV region takes in the Bendigo, Heathcote District, Loddon Valley and North Central leagues and includes football and netball, and in the case of North Central, hockey as well.

Of the 36 senior clubs in the region, 19 won at least one premiership, with Wedderburn adding the most silverware in 2017 with five flags, followed by Bridgewater’s four.

The four senior football grand finals produced four new premiership teams, with none of last year’s winners backing it up.

In the case of Wycheproof-Narraport in North Central and Leitchville-Gunbower in Heathcote District, they avenged grand final defeats from last year.

Calivil United in Loddon Valley, which denied Bridgewater an eighth flag in a row, and Strathfieldsaye, which won its third Bendigo premiership in the past four years, also made season 2017 a memorable year.

Both Wycheproof-Narraport and Strathfieldsaye overcame three quarter-time grand final deficits of 13 and 20 points to win their premierships.

Throughout the A Grade netball grand finals Colbinabbin was the only team to repeat its premiership success from last year as the Grasshoppers defeated White Hills by three in Heathcote District.

All four grand finals were competitive contests, with the biggest margin being the eight goals Sandhurst defeated Golden Square by.

The four winning teams – Sandhurst, Colbinabbin, Pyramid Hill and Wedderburn – were all victorious with similar scores of 48, 43, 45 and 47.

• 2017 premier teams:

BENDIGO LEAGUE

FOOTBALL:

Seniors

Premier – Strathfieldsaye

Strathfieldsaye 13.10 (88) d Eaglehawk 7.14 (56).

Strathfieldsaye's senior premiership team.

Strathfieldsaye's senior premiership team.

………………………………..

Reserves

Premier – Strathfieldsaye

Strathfieldsaye 11.15 (81) d Eaglehawk 6.5 (41).

………………………………..

Under-18s

Premier – Strathfieldsaye

Strathfieldsaye 9.12 (66) d Sandhurst 5.4 (34).

………………………………..

NETBALL:

A Grade

Premier – Sandhurst

Sandhurst 48 d Golden Square 40.

Sandhurst's A Grade netball premiership team.

Sandhurst's A Grade netball premiership team.

………………………………..

A Reserve

Premier – Kangaroo Flat

Kangaroo Flat 53 d Sandhurst 35.

………………………………..

B Grade

Premier – Sandhurst

Sandhurst 41 d

Eaglehawk 36.

………………………………..

B Reserve

Premier – Kangaroo Flat

Kangaroo Flat 36 d Golden Square 33.

………………………………..

17-Under

Premier – Sandhurst

Sandhurst 53 d

Maryborough 32.

………………………………..

Flag breakdown:

Strathfieldsaye – 3

Sandhurst – 3

Kangaroo Flat – 2

………………………………..

HEATHCOTE DISTRICT

FOOTBALL:

Seniors

Premier – Leitchville-Gunbower

Leitchville-Gunbower 15.18 (108) d North Bendigo 12.10 (82).

Leitchville-Gunbower's senior premiership team.

Leitchville-Gunbower's senior premiership team.

………………………………..

Reserves

Premier – North Bendigo

North Bendigo 9.11 (65) d White Hills 5.11 (41).

………………………………..

Under-17

Premier – Leitchville-Gunbower

Leitchville-Gunbower 8.12 (60) d LBU 5.9 (39).

………………………………..

NETBALL:

A Grade

Premier – Colbinabbin

Colbinabbin 43 d White Hills 40.

Colbinabbin won another A-grade netball premiership.

Colbinabbin won another A-grade netball premiership.

………………………………..

A Reserve

Premier – White Hills

White Hills 72 d Mount Pleasant 24.

………………………………..

B Grade

Premier – White Hills

White Hills 54 d North Bendigo 19.

………………………………..

B Reserve

Premier – White Hills

White Hills 47 d Mount Pleasant 37.

………………………………..

Under-17

Premier – Elmore

Elmore 38 d

Colbinabbin 32.

………………………………..

Under-15

Premier – LBU

LBU 42 d Colbinabbin 38.

………………………………..

Flag breakdown:

White Hills – 3

Leitchville-

Gunbower – 2

North Bendigo – 1

Colbinabbin – 1

Elmore – 1

LBU – 1

………………………………..

LODDON VALLEY

FOOTBALL:

Seniors

Premier – Calivil United

Calivil United 13.16 (94) d Bridgewater 8.12 (60).

Calivil United's senior premiership team.

Calivil United's senior premiership team.

………………………………..

Reserves

Premier – Bridgewater

Bridgewater 8.11 (59) d Calivil United 5.10 (40).

………………………………..

Under-18

Premier – Pyramid Hill

Pyramid Hill 12.7 (79) d Maiden Gully YCW 4.5 (29).

………………………………..

NETBALL:

A Grade

Premier – Pyramid Hill

Pyramid Hill 45 d

Mitiamo 38.

Pyramid Hill won the A Grade netball flag.

Pyramid Hill won the A Grade netball flag.

………………………………..

B Grade

Premier – Bridgewater

Bridgewater 55 d Maiden Gully YCW 54.

………………………………..

C Grade

Premier – Bridgewater

Bridgewater 40 d

Newbridge 28.

………………………………..

C Reserve

Premier – Bridgewater 51

Bridgewater 51 d Maiden Gully YCW 37.

………………………………..

17-Under

Premier – Maiden Gully YCW

Maiden Gully YCW 55 d Bridgewater 53.

………………………………..

15-Under

Premier – Maiden Gully YCW

Maiden Gully YCW 59 d Pyramid Hill 46.

………………………………..

Flag breakdown:

Bridgewater – 4

Pyramid Hill – 2

Maiden Gully YCW – 2

Calivil United – 1

………………………………..

NORTH CENTRAL

FOOTBALL:

Seniors

Premier – Wycheproof-

Narraport

Wycheproof-Narraport 9.7 (61) d Birchip-Watchem 7.9 (51).

Wycheproof-Narraport's premiership team.

Wycheproof-Narraport's premiership team.

………………………………..

Reserves

Premier – Wedderburn

Wedderburn 17.8 (110) d Wycheproof-Narraport 4.8 (32).

………………………………..

Under-16s

Premier – St Arnaud

St Arnaud 14.8 (92) d Birchip-Watchem 6.2 (38).

………………………………..

Under-13s

Premier – St Arnaud

St Arnaud 5.7 (37) d Birchip-Watchem 4.6 (30).

………………………………..

NETBALL:

A Grade

Premier – Wedderburn

Wedderburn 47 d Sea Lake Nandaly Tigers 42.

Wedderburn's A Grade netball premiership team.

Wedderburn's A Grade netball premiership team.

………………………………..

B Grade

Premier – Wedderburn

Wedderburn 62 d

Donald 25.

………………………………..

C Grade

Premier – Wedderburn

Wedderburn 39 d Boort 21.

………………………………..

16-Under A

Premier – Wedderburn

Wedderburn 28 d Sea Lake Nandaly Tigers 25.

………………………………..

16-Under B

Premier – Birchip-Watchem

Birchip-Watchem 35 d Wedderburn 19.

………………………………..

13-Under

Premier – Donald

Donald 23 d

Wedderburn 20.

………………………………..

HOCKEY:

Men’s

Premier – St Arnaud

St Arnaud 4 d

Wedderburn 2.

………………………………..

Women’s

Premier – Boort

Boort 4 d Wedderburn 2.

………………………………..

Under-Age

Premier – Wycheproof-

Narraport

Wycheproof-Narraport 5 d Birchip-Watchem 1.

………………………………..

Flag breakdown:

Wedderburn – 5

St Arnaud – 3

Wycheproof-

Narraport – 2

Birchip-Watchem – 1

Donald – 1

Boort – 1