WEEKEND FOOTY TEAMS

WEEKEND FOOTBALL PREVIEW

BENDIGO FOOTBALL LEAGUE - ROUND 16

MARYBOROUGH (1-14) v SANDHURST (8-6-1) - 2.20pm Saturday at Maryborough.

Maryborough

B: C. Freeman, T. Roughead, M. McClure

HB: J. Macer, W. Short, G. Coleman

C: M.  Kennedy, M.  Reeves, C.  O'Shea

HF: S. McDowell, A. Siekai, M. Johnston

F: A. Noonan, J. Postle, J. Radlof

R: A. Watts, M. Coon, E. Crackel

Int: B. Williams, H. Murphy, T. Hamilton, H. Watts, J. Chandler

In: A. Siekai, A. Watts, G. Coleman, T. Hamilton, J. Chandler, J. Macer,

H. Watts

Out: C. Rowe,  R. McMahon,  J. Burman,  J. Rollason,  Z. Polinelli,  J. Templeton

Sandhurst

B: J. Hann, A. Rootsey, G. Munari

HB: L. Ireland, L. Ross, L. O'Sullivan

C: A.  Wharton, B.  Holmes, B.  Montague

HF: J. Wharton, M. Thornton, M. Dole

F: O. McKinley, Z. East, A. McKinley

R: L. Watson, J. Coghlan, L. Coghlan

Int: L. Zimmer, S. Greene, A. Collins, I. Ruff

Emg: R. Turner

In: J. Hann, R. Turner

Out: C. Price

Last time: Sandhurst 18.16 (124) d Maryborough 8.3 (51).

Since 1995: Sandhurst 35; Maryborough 15.

KANGAROO FLAT (3-12) v STRATHFIELDSAYE (12-3) - 2.20pm Saturday at Kangaroo Flat.

Kangaroo Flat

B: T. Verbeek, M. Collins, T. McInnes

HB: T. Holman, N. McHugh, S. Maddern

C: A.  Cussen, R.  Turner, L.  Needs

HF: K. Hudson, A. Pearson, J. Doherty

F: N. Lang, D. Klemm, L. Ly

R: J. Fry, L. Collins, J. Lanyon

Int: K. Varker, C. Williams, H. McCartney, D. Dempster

In: M. Collins

Out: C. Angove

Strathfieldsaye

B: L. Bonney, K. Payne, B. Lester

HB: F. Payne, H. Conway, S. Simmons

C: K.  Smith, K.  Geary, J.  Moorhead

HF: J. Hall, J. Donaldson, M. Harvey

F: N. Clydesdale, T. Donnan, L. Sharp

R: H. Crone, J. Moorhead, S. Geary

Int: (from) J. Martyn, A. Powell, J. Mayes, C. Brady, T. Petrie, L. Gill, W. Donnan

In: M. Harvey, W. Donnan, J. Mayes, C. Brady

Out: T. Dowd, J. Formosa, J. Sheahan

Last time: Strathfieldsaye 16.6 (102) d Kangaroo Flat 5.5 (35).

Head to Head: Strathfieldsaye 14; Kangaroo Flat 3.

CASTLEMAINE (2-13) v GISBORNE (4-11) - 2.20pm Saturday at Castlemaine.

Castlemaine

B: M. Noonan, C. Milham, A. Robinson

HB: A. Robins, Z. Denahy, R. Jenkins

C: R.  Pedretti, J.  Graham, D.  Semmens

HF: J. Smith, J. Hood, Z. Hansford

F: W. Moran, S. Seddon, J. Chester

R: B. Blake, K. Huntly, J. Watson

Int: J. Timmins, A. Banko, B. Rinaldi, H. Bassett

In: B. Rinaldi

Out: S. Moss

Gisborne

B: O. Clough, J. Owen, P. Trotta

HB: N. Doolan, J. Reaper, E. McKenna

C: R.  Paterson, D.  Weaver, T.  Fraser

HF: K. Grbac, J. Lynch, T. Wood

F: J. Vernon, J. Conolan, L. Rodgers

R: J. Grabham, J. Baker, T. Crosbie

Int: J. Collins, M. Wilson, C. Kilbane, H. Simpson

In: R. Paterson, T. Crosbie, T. Fraser

Out: J. Scanlon, T. James, R. Baker

Last time: Gisborne 20.25 (145) d Castlemaine 11.4 (70).

Head to Head: Gisborne 27; Castlemaine 8.

KYNETON (10-4-1) v EAGLEHAWK (13-2) - 2.20pm Saturday at Kyneton.

Kyneton

B: M. Clancy, H. Huntley, H. Moore

HB: K. Clark, P. McCarthy, T. Kelly

C: N.  Brazil, B.  Mahony, M.  Hourigan

HF: B. Hinneberg, D. Davie, M. O'Sullivan

F: B. Weightman, M. Scholard, J. Mangan

R: D. Harris, J. Govan, R. Magin

Int: (from) H. Govan, D. Chambers, D. Kelly, F. Brazil, T. Kirk

In: D. Davie

Eaglehawk

B: B. Conforti, T. Miles, R. McIvor

HB: T. Bacon, D. Hanley, T. Hill

C: R.  Saunders, S.  Harper, C.  McGlashan

HF: G. Daly, S. Williams, B. Collins

F: J. Mullen, J. Bowe, S. Hann

R: J. Neaves, J. Collins, K. Hommelhoff

Int: M. Higgs, B. Rogers, B. McPhee, G. Hommelhoff

In: R. McIvor, S. Harper, D. Hanley

Out: M. Filo, T. Pontell, B. Thompson

Last time: Eaglehawk 18.11 (119) d Kyneton 17.10 (112).

Since 1995: Eaglehawk 34; Kyneton 11.

SOUTH BENDIGO (9-6) v GOLDEN SQUARE (12-3) - 2.20pm Saturday at QEO.

South Bendigo

B: C. Hindle, B. Wright, N. Howe

HB: Z. Hare, D. Nalder, B. Torpey

C: M.  Rogerson, L.  Bartels, J.  Sheean

HF: T. Brereton, L. Miller, B. Harvey

F: A. Hywood, D. Johnstone, I. Miller

R: A. Coad, B. Whelan, A. Connaughton

Int: (from) W. Keck, N. Devanny, C. Balnaves, J. Miller, C. Taggert

In: N. Devanny, W. Keck, C. Taggert

Out: M. Hocking,  T. McGhee

Golden Square

B: C. Anderson, W. Lee, J. Coe

HB: L. Humphrey, B. Dorrington, R. Mutch

C: B.  Welsh, J.  Geary, M.  Treacy

HF: J. Thrum, J. Rosengren, L. Marciano

F: S. Young, D. Johnstone, H. Morcom

R: M. Compston, A. Baird, T. Toma

Int: D. Lowry, D. Keating, T. Walters, N. Fall

In: T. Walters, S. Young, R. Mutch

Out: T. Baird, B. George, M. Dalrymple

Last time: Golden Square 12.13 (85) d South Bendigo 11.10 (76).

Since 1995: Golden Square 32; South Bendigo 24.

………………..…...………..

LODDON VALLEY

QUALIFYING FINAL

BRIDGEWATER (11-5) v NEWBRIDGE (11-5) - 2.15pm Saturday at Mitiamo.

Bridgewater

B: X. Henderson, D. Nalder, T. Nalder

HB: L. Harrison, D. Clutton, H. Symons

C: K.  Chant, Z.  Broadbent, L.  Mangan

HF: R. Ladson, T. Kuhne, D. Jones

F: B. Galea, A. Collins, A. Pollock

R: D. Harrison, T. Broadbent, M. Lindsay

Int: (from) N. Hall, J. Symons, T. Estrada, L. Jacques, D. Symes

In: M. Lindsay, L. Jacques, H. Symons, Z. Broadbent, R. Ladson

Out: B. Wickham,  C. Stewart,  J. McNair,  P. Rothacker

Newbridge

B: T. Wilson, R. Burt, D. Burt

HB: B. Price, C. Mclean, N. Bacon

C: A.  Fithall, J.  Gilboy, J.  Kennedy

HF: J. Fowler, B. Comer, A. Farrow

F: S. Kennedy, E. Coulthard, C. Toohey

R: T. Romeril, C. Argus, W. Daly

Int: K. Cavallaro, L. Josey, C. Dixon, J. Pawsey

This season:

Rd 7 - Newbridge 15.6 (96) d Bridgewater 10.9 (69).

Rd 16 - Newbridge 11.9 (75) d Bridgewater 8.6 (54).

Since 1995: Newbridge 25; Bridgewater 22.

ELIMINATION FINAL

MITIAMO (9-7) v BEARS LAGOON-SERPENTINE (9-7) - 2.15pm Sunday at Calivil.

Mitiamo

B: M. Wiegard, B. Bacon, N. Farley

HB: K. Patten, T. Campbell, I. Mathewson

C: A.  Benbow, A.  McKean, D.  Clohesy

HF: J. Webster, M. I'Anson, B. Baines

F: J. Wiegard, J. Maddern, B. Hughes

R: N. Twigg, T. Reeves, L. Scott

Int: M. Sidebottom, D. Allen, M. Grant, T. Cocks

In: N. Twigg

Out: A. Sims

Bears Lagoon-Serpentine

B: O. Crilly-Downing, N. Twigg, K. Paxton

HB: Z. Stone, J. Walsh, S. Gladman

C: L.  Dhurrkay, N.  Arthur, J.  Podosky

HF: C. Gadsden, J. Rippingale, J. Walker-Corbet

F: B. Hawke, A. Gladman, C. Ronchieri

R: J. Laird, H. Gadsden, N. McNally

Int: D. Stone, N. Treseder, L. Murley, J. Baber

In: J. Podosky

Out: P. Russell

This season:

Rd 5 - Mitiamo 12.11 (83) d BL-Serpentine 7.13 (55).

Rd 14 - BL-Serpentine18.9 (117) d Mitiamo 8.7 (55).

Since 1995: Mitiamo 28; BL-Serpentine 20; Drawn 1.

………………..…...………..

HEATHCOTE DISTRICT - ROUND 18

ELMORE (3-11-1) v NORTH BENDIGO (14-1) - 2.15pm Saturday at Elmore.

Elmore

B: K. Cornell, T. Oliver, B. Poole

HB: S. Carmody, N. Page, N. Brewster

C: J.  Harney, M.  Whittle, M.  Nettlefold

HF: T. Lang, J. Harney, L. Price

F: T. Mills, D. Brewster, D. Williamson

R: T. Longford, M. Gilmour, N. Kellow

Int: W. Longford, J. Ward, H. Coghill, H. Hayes

North Bendigo

B: T. Metherell, W. Gunter, C. Tardrew

HB: J. McKay, J. Ford, D. Richards

C: N.  Waterson, A.  Craig, A.  Metcalf

HF: Z. Alford, B. Herdman, S. Giri

F: S. Demeo, S. Barnes, R. Alford

R: B. Thomson, T. Findlay, S. Morris

Int: (from) R. Gow, D. Morris, L. Ford, J. Helman, A. Shipard

In: D. Morris, J. Helman, L. Ford, A. Shipard

Out: B. Wingrave, M. Thomas, B. Oates

Last time: North Bendigo 25.27 (177) d Elmore 5.10 (40).

Head to Head: North Bendigo 24; Elmore 20.

LEITCHVILLE-GUNBOWER (14-1) v LBU (4-11) - 2.15pm Saturday at Gunbower.

Leitchville-Gunbower

B: H. Bussey, S. Hay, M. Bruns

HB: L. Prout, D. Meroli, J. Donehue

C: B.  Ladson, M.  Ladson, D.  Coates

HF: D. Couwenberg, A. Dye, T. Lincoln

F: A. Decicco, A. Walton, M. Perri

R: L. Pollock, M. Pollock, L. Guinan

Int: L. Sevior, S. Turvey, B. Hore, C. West

Emg: T. Brereton, H. McGillivray, J. Lunghusen

In: B. Hore, S. Hay, J. Lunghusen, H. McGillivray, D. Meroli, L. Prout,

A. Dye, T. Brereton

Out: M. McEwen,  R. Prendergast,  J. McEwen,  J. Dye,  M. Pilcher

Lockington-Bamawm United

B: S. Wolfe, N. Dyson, J. Monaghan

HB: X. Kelly, J. Gibbs, J. Wolfe

C: D.  McCallum, M.  Angove, D.  Ismail

HF: D. Maher, Z. Johnston, H. Mitchell

F: M. Crook, J. Howlett, G. Broad

R: L. Main, C. Buchanan, J. Brown

Int: H. Walker, M. Hinks, D. Thompson, R. Walsh

Emg: J. Felmingham

In: J. Felmingham, M. Crook

Out: M. Buchanan

Last time: Leitchville-Gunbower 25.19 (169) d LBU 6.4 (40).

Head to Head: LBU 11; Leitchville-Gunbower 6.

HEATHCOTE (4-11) v HUNTLY (9-6) - 2.15pm Saturday at Heathcote.

Heathcote

B: G. Delany, J. Postle, N. Bake

HB: B. Klemke, L. Bell, T. Allen

C: J.  Kelly, J.  Condon, D.  McCutcheon

HF: R. Carmichael, L. Frost, B. Morgan

F: A. McIvor, L. Podhajski, L. Piccolo

R: C. Obst, J. Paisley, K. Seidel

Int: C. Luscombe, V. Romagnano, D. McLean, T. Bourke

Huntly

B: J. Cordy, E. Pickles, J. Harris

HB: N. Coyle, T. Davison, S. Kairn

C: J.  Greenwood, R.  Semmel, R.  Culvenor

HF: P. Ryan, M. Ryan, L. Ryan

F: H. Whittle, C. Gleeson, J. Cowling

R: R. Sutton, S. Fiske, J. Daley

Int: M. Jeffries, B. Dickens, L. Semmel, T. Skewes

In: L. Semmel, N. Coyle

Out: D. Paterson, M. Rule

Last time: Huntly 18.22 (130) d Heathcote 11.10 (76).

Since 1995: Heathcote 25; Huntly 22.

MOUNT PLEASANT (2-12-1) v WHITE HILLS (6-9) - 2.15pm Saturday at Toolleen.

Mount Pleasant

B: M. Keuken, J. Allen, J. Brewer

HB: K. Clifford, J. Connelly, J. Fitch

C: B.  O'Connor, J.  Walsh, T.  Bickley

HF: D. McNamara, R. Herring, T. McNamara

F: J. Hancock, M. Johnson, D. Kerr

R: B. Welch, A. Richardson, N. Butler

Int: M. Bennett, M. Whiting, D. Whiting, M. Fitzgerald, J. Evans

In: J. Allen

White Hills

Not supplied

Last time: White Hills 12.13 (85) d Mount Pleasant 10.4 (64).

Since 1995: Mount Pleasant 38; White Hills 12.

………………..…...………..

NORTH CENTRAL - ROUND 15

BOORT (8-5-1) v DONALD (8-6) - 2.30pm Saturday at Boort.

Boort

B: C. O'Rourke, D. Robertson, J. Walsh-Coutts

HB: D. Johnston, J. Nuttall, K. Wilson

C: D.  Trethowan, A.  Wilson, J.  Cooper

HF: M. Athanitis, R. Tibbett, K. Manley

F: C. Chalmers, R. Nolan, J. Smith

R: J. Wilson, C. Gregg, B. Gregg

Int: J. Shaw, T. Rhook, C. Hatcher

In: A. Wilson, M. Athanitis, C. Hatcher

Out: J. Orr,  M. Buchanan,  M. Baker

Donald

B: J. Newell, N. Witherow, C. Anderson

HB: D. Pearce, J. Bath, B. Beckham

C: A.  Pianto, T.  Bell, B.  Dixon

HF: D. Harrison, A. Raso, J. Werts

F: C. Prockter, S. Young, S. Griffiths

R: J. Potter, B. Haddow, D. Harrison

Int: D. Hawkes, C. Powell, T. Letts

In: C. Powell, A. Pianto

Out: H. Cashin, R. Leeder

Last time: Donald 12.12 (84) d Boort 9.10 (64).

Since 2009: Donald 15; Boort 12.

CHARLTON (3-11) v WYCHEPROOF-NARRAPORT (12-1-1) - 2.30pm Saturday at Charlton.

Charlton

B: J. Tormey, D. McKay, J. Thompson

HB: D. Thiesz, C. Lee, S. Bowles

C: S.  O'Connor, B.  Walklate, A.  Adams

HF: K. Sait, S. O'Connor, T. Cossar

F: M. Giri, T. Finlay, C. Gunn

R: J. Thompson, A. Walklate, A. Judd

Int: C. Smith, C. Patullo, N. Richardson

In: T. Finlay

Out: J. McKee

Wycheproof-Narraport

B: K. Prestidge, R. Binks, S. Allan

HB: B. Brennan, J. Bull, C. Burge

C: A.  Pappin, G.  Turner, L.  Hoskin

HF: J. Turner, M. Riordan, J. Coatsworth

F: T. Holobowski, A. Mead-Harding, C. Jones

R: C. Howgate, R. Allan, T. Sheahan

Int: J. Coles, R. White, T. Kairn

Last time: Wycheproof-Narraport 22.13 (145) d Charlton 3.10 (28).

Since 2009: Charlton 14; Wycheproof-Narraport 13.

WEDDERBURN (4-10) v BIRCHIP-WATCHEM (9-5) - 2.30pm Saturday at Wedderburn.

Wedderburn

B: R. Tonkin, A. Postle, B. Holt

HB: B. DeAraugo, J. Wild, J. Salinger

C: D.  Benaim, D.  Jackson, B.  Keller

HF: J. Hayes, T. Campbell, M. Reiffel

F: D. Gash, J. Hargreaves, J. Hogan

R: C. Crisp, N. Holt, C. Lowry

Int: H. Polglase, B. Fryett, M. Lockhart

In: M. Lockhart, H. Polglase, T. Campbell

Out: J. Lockhart,  C. Perry,  O. Holt

Birchip-Watchem

B: M. Monteith, J. Reid, C. Walsh

HB: H. Carland, D. Jones, S. Hogan

C: S.  Allan, J.  Noonan, A.  Greaney

HF: C. Hallam, S. Paulke, R. Hogan

F: B. Hogan, L. Foott, Z. Holmes

R: L. Sirett, N. Gordon, T. Carland

Int: J. Christie, A. Beacham, S. Morales

Last time: Birchip-Watchem 11.12 (78) d Wedderburn 6.10 (46).

Since 2009: Wedderburn 14; Birchip-Watchem 9.

SEA LAKE NANDALY TIGERS (10-4) v ST ARNAUD (1-13) - 2.30pm Saturday at Sea Lake.

Sea Lake Nandaly Tigers

B: B. Stadon, J. Poulton, T. Considine

HB: R. Craig, L. Martin, J. Collins

C: J.  Clohesy, B.  Mahon, J.  Wright

HF: J. Summerhayes, B. Collins, C. Durie

F: N. Wight, B. McInnes, J. Schaper

R: R. O'Sullivan, G. Giddings, T. Summerhayes

Int: J. Lloyd, Z. Wemyss, C. Elliott

In: C. Elliott, T. Considine

Out: K. Brasser,  L. Gilbert

St. Arnaud

B: B. Knight, H. Durward, L. Flanagan

HB: N. Baldwin, B. Batters, C. Bloomer

C: M.  Goode, D.  London, T.  Bertalli

HF: B. Durward, J. Monaco, B. Tillig

F: B. Williams, N. Coghlan, C. Wilson

R: J. Mc Donald, J. Tillig, M. Egan

Int: J. Walters-Marsh, J. De Graaf, D. Baldock

In: J. De Graaf, D. Baldock, J. Walters-Marsh, J. Monaco

Out: J. Briston, N. Coghlan, K. Flanagan, T. Pickthall

Last time: Sea Lake Nandaly Tigers 21.14 (140) d St Arnaud 11.9 (75).

Since 2009: Sea Lake Nandaly Tigers 3; St Arnaud 0; Drawn 1.

………………..…...………..

NORTHERN FOOTBALL LEAGUE WOMEN’S

SECOND SEMI-FINAL

BENDIGO THUNDER v DIAMOND CREEK - 1.30pm Saturday at Preston City Oval.

Bendigo Thunder

B: Bonnie Pearson, Sarah Baldwin, Jessica Ross

HB: Kerryn Harrington, Michelle Barkla, Andrea Wilson

C: Emily Findlay, Leah French, Abbey Hay

HF: Amanda Carrod, Samantha May, Aisling Tupper

F: Kodi Jacques, Andrea Walsh, Jackie Radnell

R: Jac Louttit, Tiahna Cochrane, Louise Bibby

Inter: Ruby Campbell, Laura Flanagan, Yasmin Colley, Sarah Moerke, Hannah Perry

Last time: Bendigo Thunder 7.9 (51) d Diamond Creek 4.1 (25).