Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
BENDIGO FOOTBALL LEAGUE - ROUND 12
MARYBOROUGH (1-10) v SOUTH BENDIGO (7-4) - 2.20pm Saturday at Maryborough.
Maryborough
B: J. Macer, T. Roughead, M. McClure
HB: M. Reeves, W. Short, G. Coleman
C: C. Freeman, C. O'Shea, C. Rowe
HF: A. Noonan, C. Rinaldi, M. Coon
F: J. Rollason, A. Siekai, M. Kennedy
R: A. Watts, E. Crackel, C. Perry
Int: J. Postle, J. Radlof, T. Hamilton, S. McDowell
In: S. McDowell, A. Watts, A. Noonan, G. Coleman, T. Hamilton, J. Macer
Out: M. Potter, J. Burman, Z. Polinelli, J. Templeton, L. Radlof, J. Chandler
South Bendigo
B: B. Wright, A. Coad, N. Howe
HB: J. Sheean, D. Nalder, Z. Hare
C: M. Rogerson, I. Miller, M. Hocking
HF: A. Hywood, J. Miller, B. Harvey
F: T. Brereton, D. Johnstone, L. Bartels
R: T. McGhee, B. Whelan, A. Connaughton
Int: M. Long, R. Walsh, N. Devanny, C. Balnaves, R. Burns
In: R. Burns, N. Devanny, R. Walsh, M. Long, J. Miller, T. Brereton
Out: K. Strachan, M. Gardner, B. Childs, W. Keck, J. Smythe
Last time: South Bendigo 28.18 (186) d Maryborough 4.3 (27).
Since 1995: South Bendigo 34; Maryborough 14.
CASTLEMAINE (1-10) v KYNETON (6-4-1) - 2.20pm Saturday at Castlemaine.
Castlemaine
B: A. Robinson, D. Stephens, S. Moss
HB: A. Robins, Z. Denahy, R. Jenkins
C: J. Watson, J. Graham, D. Semmens
HF: J. Timmins, B. Blake, L. Brennan
F: S. Seddon, J. Hood, J. Chester
R: A. Banko, K. Huntly, J. Smith
Int: J. Osbrough, J. Smith, J. Peake, H. McGuire, C. Milham
Emg: L. Flower, J. Cappy
In: Z. Denahy, S. Seddon, J. Smith, D. Stephens, J. Chester
Out: J. Wootton
Kyneton
B: M. Clancy, H. Huntley, J. Safstrom
HB: K. Clark, P. McCarthy, T. Kelly
C: E. Foreman, B. Mahony, T. O'Sullivan
HF: B. Hinneberg, D. Davie, M. O'Sullivan
F: B. Weightman, M. Scholard, J. Mangan
R: D. Harris, J. Govan, R. Magin
Int: D. Kelly, F. Brazil, N. Brazil, L. Chisholm
In: H. Huntley, J. Mangan, M. O'Sullivan, T. O'Sullivan
Out: H. Ingleton, D. Chambers, H. Mulqueen, T. Kirk
Last time: Kyneton 31.16 (202) d Castlemaine 6.11 (47).
Since 1995: Castlemaine 26; Kyneton 18.
EAGLEHAWK (9-2) v STRATHFIELDSAYE (9-2) - 2.20pm Saturday at Eaglehawk.
Eaglehawk
B: L. Atherton, T. Hill, R. McIvor
HB: G. Daly, D. Hanley, S. Hann
C: R. Saunders, J. Bowe, O. Madden
HF: S. Williams, C. McGlashan, B. Collins
F: B. McPhee, M. Gretgrix, G. Hommelhoff
R: J. Neaves, J. Collins, M. Filo
Int: B. Rogers, T. Miles, B. Conforti, J. Mullen
In: J. Bowe, J. Collins, L. Atherton
Out: M. Higgs, B. Thompson, J. Lawton
Strathfieldsaye
B: C. Brady, K. Payne, L. Bonney
HB: J. Sheahan, H. Conway, S. Simmons
C: K. Smith, J. Moorhead, F. Payne
HF: K. Geary, N. Clydesdale, J. Hall
F: J. Heavyside, T. Donnan, L. Sharp
R: A. Powell, J. Formosa, S. Geary
Int: T. Dowd, L. Ratcliffe, Z. Hoiles, T. Petrie
In: T. Dowd, J. Heavyside, T. Petrie, J. Hall
Out: T. Gill, J. Neylon, M. Harvey, Z. Murrell
Last time: Strathfieldsaye 17.7 (109) d Eaglehawk 7.10 (52).
Head to Head: Strathfieldsaye 10; Eaglehawk 9.
GISBORNE (3-8) v KANGAROO FLAT (2-9) - 2.20pm Saturday at Gisborne.
Gisborne
B: O. Clough, H. Simpson, E. McKenna
HB: C. Young, J. Reaper, P. Trotta
C: J. Scanlon, J. Baker, J. Owen
HF: D. Weaver, J. Conolan, R. Paterson
F: J. Lynch, T. James, T. Wood
R: J. Grabham, T. Crosbie, S. Greetham
Int: J. Collins, C. Kilbane, K. Grbac, L. Rodgers
In: C. Young, J. Scanlon, J. Lynch, S. Greetham, T. Crosbie
Out: J. Vernon, J. Ferry, K. O'Gorman, M. Wilson, A. Storie
Kangaroo Flat
B: T. Verbeek, I. Douthie, H. McCartney
HB: L. Collins, N. McHugh, M. Collins
C: D. Klemm, R. Turner, L. Needs
HF: D. Dempster, A. Pearson, S. Maddern
F: M. Holt, C. Bowyer, L. Ly
R: J. Fry, K. Hudson, J. Lanyon
Int: Z. Berthun, M. Dahlenburg, L. O'Keefe, B. Fry
In: M. Dahlenburg, L. Collins, M. Holt, B. Fry
Out: C. Williams, C. Rohde, J. Doherty, K. Varker
Last time: Gisborne 12.8 (80) d Kangaroo Flat 9.10 (64).
Head to Head: Gisborne 24; Kangaroo Flat 12.
SANDHURST (7-3-1) v GOLDEN SQUARE (9-2) - 2.20pm Saturday at QEO.
Sandhurst
B: L. Ireland, A. Rootsey, A. Wharton
HB: C. Price, M. Thornton, L. O'Sullivan
C: Z. East, B. Holmes, X. Walsh
HF: J. Coghlan, T. Martin, B. Montague
F: D. Morris, M. Gray, L. Zimmer
R: L. Watson, J. Wharton, L. Coghlan
Int: O. McKinley, G. Munari, S. Greene, K. Height
In: A. Rootsey
Out: A. Collins
Golden Square
B: C. Anderson, W. Lee, Z. Keighran
HB: J. Coe, M. Dalrymple, L. Humphrey
C: J. Burke, J. Geary, I. Miller
HF: H. Morcom, J. Rosengren, J. Thrum
F: D. Johnstone, T. Baird, T. Toma
R: M. Compston, A. Baird, B. Welsh
Int: B. Dorrington, M. Treacy, D. Lowry, B. George, C. Draper
In: D. Johnstone, B. Dorrington, I. Miller
Out: D. Keating, R. Mutch
Last time: Sandhurst 11.10 (76) d Golden Square 6.18 (54).
Since 1995: Golden Square 29; Sandhurst 25.
………………..…...………..
LODDON VALLEY - ROUND 15
MARONG (3-9) v MAIDEN GULLY YCW EAGLES (2-10) - 2.15pm Saturday at Marong.
Marong
B: P. Ryan, J. Medhurst, J. Ede
HB: R. McGhie, B. Quin, Z. Turnbull,
C: R. Dudley, J. Fitzpatrick, M. Adams
HF: K. Franzini, R. Wellington, C. Williamson
F: B. Pyper, C. Ross, J. Bateson
R: J. Hynes, A. Bateson, B. Franzini
Int: F. Millar, A. Clohesy, W. Gadsden, A. Collins
In: W. Gadsden
Out: Z. Webb
Maiden Gully YCW Eagles
B: S. Turner, M. Grant, B. Graham
HB: J. Klemm, H. Dunlop, J. Crisp
C: B. Aitken, M. Roberts, C. Kekich
HF: L. Ross, N. McLaren, L. Rafferty
F: J. Carroll, N. Aldorki, M. Webb
R: P. Cummins, L. Gray, E. Naylor
Int: B. Riddell, C. Walsh, J. Wakefield, T. James
In: P. Cummins, S. Turner
Out: R. Brown, D. Harris
Last time: Maiden Gully YCW Eagles 12.4 (76) d Marong 10.15 (75).
Since 1995: Maiden Gully YCW Eagles 27; Marong 18.
BRIDGEWATER (10-3) v CALIVIL UNITED (12-0) - 2.15pm Saturday at Bridgewater.
Bridgewater
B: X. Henderson, D. Nalder, T. Nalder
HB: M. Lindsay, D. Clutton, L. Harrison
C: L. Mangan, Z. Broadbent, J. Symons
HF: K. Bloom, T. Kuhne, B. Galea
F: D. Symes, A. Collins, B. Wickham
R: N. Hall, K. Chant, T. Broadbent
Int: C. Stewart, D. Jones, D. Childs, J. McNair
In: M. Lindsay, C. Stewart, D. Jones, T. Kuhne
Out: D. Harrison, M. Bourke, J. Rusbridge, M. Collins
Calivil United
B: H. Miller, J. Somerville, B. Richards
HB: M. Magee, A. Davis, S. Brinsmead
C: E. Ritchie, A. Dennis , S. Green
HF: L. O'Neil, B. Haines, J. Lea
F: V. Rodi, B. Curnow, L. McAllister
R: C. Down, J. Lawry, B. Knight
Int: C. Smith, B. Fraser, L. Marchesi, L. Moss
In: C. Smith, B. Fraser
Out: S. Dundas, B. Watson
Last time: Calivil United 14.6 (90) d Bridgewater 10.13 (73).
Since 1995: Calivil United 24; Bridgewater 21; Drawn 1.
PYRAMID HILL (6-6) v MITIAMO (6-7) - 2.15pm Saturday at Pyramid Hill.
Pyramid Hill
B: M. Bateman, R. Thiesz, J. Wishart
HB: S. Gallagher, N. Dundon, M. Klein-Breteler
C: B. Fawcett, A. McErvale, R. Watson
HF: R. James, S. Kennedy, A. Dobby
F: N. Fitzpatrick, J. McGrath, S. Gunther
R: T. Barri, B. Micevski, G. James
Int: S. Mann, M. Moon, D. Tonkin, D. Rendell
Mitiamo
B: N. Farley, M. Wiegard, T. Cocks
HB: K. Patten, B. Bacon, I. Mathewson
C: A. Benbow, A. McKean, D. Clohesy
HF: J. Webster, J. Maddern, J. Twyford
F: B. Hughes, M. I'Anson, T. Reeves
R: N. Twigg, J. Wiegard, L. Scott
Int: B. Baines, T. Campbell, A. Sims, M. Grant
In: M. Wiegard, A. McKean, K. Patten
Out: L. Twigg, J. Pianto, J. Falls
Last time: Pyramid Hill 11.8 (74) d Mitiamo 6.13 (49).
Since 1995: Mitiamo 29; Pyramid Hill 19.
BEARS LAGOON-SERPENTINE (7-5) v INGLEWOOD (1-12) - 2.15pm Saturday at Serpentine.
Bears Lagoon-Serpentine
B: P. Russell, O. Crilly-Downing, S. Gladman
HB: Z. Stone, N. Twigg, J. Walsh
C: J. Podosky, N. Arthur, L. Murley
HF: H. Gadsden, A. Gladman, J. Walker-Corbet
F: B. Hawke, J. Gladman, J. Rippingale
R: J. Laird, N. McNally, C. Gadsden
Int: D. Stone, N. Treseder, K. Paxton, C. Ronchieri
Inglewood
B: D. Rose, R. McNish, J. Crapper
HB: J. Hartney, N. Philpotts, D. Lloyd
C: B. Evans, S. Williams, K. Hawken
HF: C. Cohalan, R. May, L. Ciantar
F: N. Wharton, S. Harris, J. Essex
R: C. West, J. Smith, B. Conley
Int: L. Driscoll, T. Kennedy, N. Leach, J. Starr
In: J. Smith, J. Starr, N. Philpotts
Out: B. O'Sullivan, B. Smith, B. Kelly
Last time: BL-Serpentine 14.14 (98) d Inglewood 9.8 (62).
Since 1995: BL-Serpentine 33; Inglewood 13.
………………..…...………..
HEATHCOTE DISTRICT - ROUND 14
LEITCHVILLE-GUNBOWER (10-1) v HEATHCOTE (3-9) - 2.15pm Saturday at Gunbower.
Leitchville-Gunbower
B: S. Pretty, R. Prendergast, S. Turvey
HB: L. Prout, L. Pollock, J. McEwen
C: B. Ladson, M. Ladson, A. Decicco
HF: D. Coates, A. Dye, T. Lincoln
F: A. Walton, J. Dye, M. Perri
R: M. Pilcher, M. Pollock, J. Donehue
Int: T. Brereton, A. Keath, O. O'Shea, B. Hore
In: B. Hore, M. Pilcher
Out: D. Couwenberg, H. Bussey
Heathcote
B: D. Hardy, T. Allen, T. Bourke
HB: D. Carroll, L. Bell, R. Carmichael
C: D. McCutcheon, J. Condon, B. Klemke
HF: B. Morgan, L. Frost, A. McIvor
F: D. McLean, L. Podhajski, L. Piccolo
R: C. Obst, J. Paisley, J. Cavallaro
Int: J. Kelly, L. Freeman-Taber, V. Romagnano, G. Brown, G. Delany
In: J. Kelly
Last time: Leitchville-Gunbower 16.14 (110) d Heathcote 5.11 (41).
Head to Head: Leitchville-Gunbower 9; Heathcote 7.
COLBINABBIN (8-4) v HUNTLY (7-4) - 2.15pm Saturday at Colbinabbin.
Colbinabbin
B: D. Price, M. McEvoy, T. O'Dwyer
HB: T. Hill, T. Hill, S. Hill
C: S. Nixon, S. Vale, N. Nixon
HF: D. Booth, D. Carmody, P. O'Brien
F: C. Jacobs, R. Hon, C. Hall
R: M. McEvoy, W. Morrow, N. Knight
Int: J. Wilson, H. Sirett, D. O'Brien, D. Hill
In: D. Hill, C. Jacobs, M. McEvoy, T. Hill
Out: M. Booth, R. Welch, W. Lowe, L. Hill
Huntly
B: S. Kairn, E. Pickles, J. Cordy
HB: P. Ryan, T. Davison, J. Harris
C: L. Ryan, H. Whittle, R. Culvenor
HF: D. Paterson, J. Burns, T. Paterson
F: J. Greenwood, C. Gleeson, B. Dickens
R: R. Sutton, R. Semmel, N. Coyle
Int: B. Chalmers, A. Holland, M. Jeffries, S. Hanrahan
In: J. Harris, R. Sutton
Out: P. Hansford, M. Ryan
Last time: Huntly 12.13 (85) d Colbinabbin 10.19 (79).
Since 1995: Colbinabbin 33; Huntly 14.
LBU (3-9) v NORTH BENDIGO (11-0) - 2.15pm Saturday at Lockington.
Lockington-Bamawm United
To be selected from: J. Howlett, X. Kelly, N. Dyson, J. Monaghan, D. McCallum, M. Angove, M. Candy, D. Maher, J. Brown, H. Walker, Z. Johnston, L. Main, M. Buchanan, H. Mitchell, S. Wolfe, M. Hinks, S. Stewart, D. Thompson, R. Walsh, J. Felmingham
In: D. Maher, S. Wolfe
Out: J. Gibbs, C. Hinks
North Bendigo
B: C. Tardrew, W. Gunter, A. Shipard
HB: R. Alford, S. Demeo, T. Devereaux
C: N. Waterson, A. Craig, J. McKay
HF: S. Morris, B. Herdman, J. Ford
F: R. Ford, S. Barnes, J. Helman
R: B. Strange, J. Findlay, T. Findlay
Int: B. Thomson, Z. Alford, S. Giri, T. Metherell
Last time: North Bendigo 25.20 (170) d LBU 8.5 (53).
Head to Head: LBU 22; North Bendigo 15.
MOUNT PLEASANT (2-9) v ELMORE (2-10) - 2.15pm Saturday at Toolleen.
Mount Pleasant
To be selected from: J. Hancock, T. Cravino, K. Clifford, J. Connelly, N. Edwards, J. Walsh, N. Butler, D. McNamara, R. Herring, D. Kerr, B. Welch, A. Hand, A. Richardson J. Blencowe, B. O'Connor, J. Tuohey, N. Byrne, M. Whiting, M. Fitzgerald, J. Fitch, J. Hill, T. McNamara
Elmore
B: T. Trewick, T. Oliver, B. Poole
HB: S. Carmody, T. Harney, N. Brewster
C: J. Harney, B. Makepeace, J. Bannon
HF: T. Lang, J. Harney, L. Price
F: J. Ward, L. Newell, D. Williamson
R: W. Longford, D. Brewster, N. Kellow
Int: T. Hughes, T. Longford, J. Nield, T. Poole
Last time: Mount Pleasant 14.10 (94) d Elmore 10.13 (73).
Since 1995: Mount Pleasant 29; Elmore 22; Drawn 1.
………………..…...………..
NORTH CENTRAL - ROUND 12
BOORT (8-3) v SEA LAKE NANDALY TIGERS (7-4) - 2.30pm Saturday at Boort.
Boort
B: J. Walsh-Coutts, M. Buchanan, J. Smith
HB: K. Wilson, B. Leonard-Shannon, B. Gregg
C: D. Robertson, A. Wilson, J. Cooper
HF: M. Athanitis, R. Tibbett, D. Trethowan
F: D. Johnston, C. Chalmers, C. Hatcher
R: J. Orr, C. Gregg, K. Manley
Int: C. O'Rourke, M. Baker, J. Wilson
In: D. Trethowan
Out: T. Rhook
Sea Lake Nandaly Tigers
B: B. Stadon, J. Poulton, J. Schaper
HB: R. Craig, L. Martin, J. Collins
C: J. Wright, B. Mahon, C. Elliott
HF: J. Summerhayes, B. Collins, B. McInnes
F: N. Wight, J. Doering, L. Gilbert
R: R. O'Sullivan, K. Brasser, M. Elliott
Int: G. Giddings, J. Clohesy, C. Durie
In: B. Collins, C. Durie
Out: J. Lloyd, Z. Wemyss
Last time: Boort 10.13 (73) d Sea Lake Nandaly Tigers 9.12 (66).
Head to Head: Boort 2; Sea Lake Nandaly Tigers 1.
DONALD (7-4) v WYCHEPROOF-NARRAPORT (10-1) - 2.30pm Saturday at Donald.
Donald
B: B. Dixon, N. Witherow, C. Anderson
HB: D. Pearce, J. Bath, J. Werts
C: A. Pianto, T. Bell, S. Young
HF: D. Hawkes, C. Prockter, B. Beckham
F: B. Roberts, A. Raso, D. Harrison
R: J. Potter, B. Haddow, D. Harrison
Int: H. Cashin, L. Allan, E. Landwehr
In: C. Anderson
Out: R. Leeder
Wycheproof-Narraport
B: R. White, R. Binks, S. Allan
HB: B. Bish, B. Brennan, C. Burge
C: D. McLennan, T. Holobowski, A. Pappin
HF: G. Turner, C. Jones, A. Mead-Harding
F: K. Prestidge, M. Riordan, J. Coatsworth
R: C. Howgate, R. Allan, T. Sheahan
Int: J. Coles, J. Turner, J. Bish
Last time: Wycheproof-Narraport 21.12 (138) d Donald 6.15 (51).
Since 2009: Wycheproof-Narraport 17; Donald 4.
ST ARNAUD (1-10) v BIRCHIP-WATCHEM (6-5) - 2.30pm Saturday at St Arnaud.
St. Arnaud
B: B. Williams, T. Bertalli, J. Monaco
HB: N. Baldwin, H. Durward, L. Flanagan
C: M. Goode, D. London, T. Eldridge
HF: N. Coghlan, J. Briston, J. Tillig
F: J. Tillig, B. Durward, B. Tillig
R: J. Mc Donald, C. Bloomer, M. Egan
Int: N. Myers, A. Lloyd, C. Wilson
Birchip-Watchem
B: M. Monteith, S. Allan, C. Walsh
HB: H. Carland, D. Jones, S. Hogan
C: A. Greaney, J. Noonan, S. Morales
HF: C. Hallam, S. Paulke, R. Hogan
F: L. Fowler, L. Foott, B. Hogan
R: L. Sirett, N. Gordon, T. Carland
Int: J. Liston, M. Berry, B. Milne
Last time: Birchip-Watchem 20.14 (134) d St Arnaud 4.7 (31).
Since 2009: St Arnaud 12; Birchip-Watchem 12.
………………..…...………..
TAC CUP - ROUND 13
BENDIGO PIONEERS (3-9) v SANDRINGHAM DRAGONS (8-4) - 2pm Saturday at Trevor Barker Beach Oval.
Sandringham Dragons
B: 25. M. Lohan, 33. H. Persson, 3. L. Barrett
HB: 22. Q. Montanaro, 70. B. King, 2. G. Nagle
C: 10. A. Styles, 8. W. Walker, 5. S. Williams
HF: 20. K. Owens, 74. N. Murphy, 35. J. Bakes
F: 15. A. Jarnestrom, 30. H. Mclean, 28. I. Morrisby
R: 29. J. Amartey, 6. C. Constable, 9. A. Brayshaw
Int: 1. L. Harris, 7. A. Trusler, 26. S. Sofronidis, 13. J. Gorman, 11. H. Brayshaw, 61. M. King, 31. J. Gibbins
23P: 51. H. Houlahan
In: C. Constable, H. Brayshaw, J. Gibbins, A. Trusler, J. Bakes, A. Styles, A. Brayshaw, H. Mclean, M. Lohan, H. Persson, S. Sofronidis
Out: A. Seaton, L. Stocker, D. McNeish, A. Richards, B. Smith, N. Stamatis, C. Jones, D. Brereton, J. Rendell
Bendigo Pioneers
B: 21. I. Fyfe, 69. A. Mertz, 19. M. Kemp
HB: 9. L. Fitzgerald, 4. K. Betson, 2. K. Farrell
C: 29. J. Thomas, 31. C. Sheahan, 47. R. Mutch
HF: 18. B. Henderson, 56. W. Hamilton, 15. D. Henderson
F: 25. L. Davis, 59. A. Byrne, 7. M. Harvey
R: 35. J. Warde, 20. A. Schumacher, 10. B. Daniels
Int: 70. W. Keck, 22. C. Jones, 68. T. Walters, 17. W. Donnan, 52. R. Turner, 51. B. Waasdorp, 5. T. Campbell
23P: 63. J. McHale
In: K. Farrell, I. Fyfe, J. Thomas, R. Turner, B. Henderson, A. Schumacher, R. Mutch, B. Daniels, T. Campbell, W. Donnan
Out: J. Atley, P. Moi Moi, L. Marciano, D. Clohesy, K. Walker, Z. Keighran, N. Wheeler, M. Christensen
Last time: Bendigo Pioneers 11.13 (79) d Sandringham Dragons 8.10 (58).
Since 2000: Sandringham Dragons 19; Bendigo Pioneers 5.
………………..…...………..
NORTHERN FOOTBALL LEAGUE WOMEN’S - ROUND 12
BENDIGO THUNDER (11-0) v DIAMOND CREEK (8-3) - 5pm Saturday at Castlemaine.
Bendigo Thunder
B: Hannah Perry, Sarah Baldwin, Jess Ross
HB: Leah French, Michelle Barkla, Andrea Wilson
C: Sarah Moerke, Amanda Carrod, Abbey Hay
HF: Andrea Walsh, Ayrlea Bailey-McClanahan, Kodi Jacques
F: Jacqueline Radnell, Samantha May, Ruby Campbell
R: Jac Louttit, Tiahna Cochrane, Laura Flanagan
Inter: Louise Bibby, Billie-Lee Humphrey