Inglewood dominates pennant bowls clash at Eaglehawk  

INGLEWOOD’s division one team scored a comprehensive victory at Eaglehawk in yesterday’s start to the Bendigo Bowls Division midweek pennant.

The Inglewood line-up won 16-89 to 0-66 on the Borough’s greens in Simpsons Road.

Round one results:

Division 1:

Bendigo Golf 0-37 lt Golden Square 16-89.

V. Ashman 10 lt P. Pain 40, L. Harris 14 lt J. Eddy 24, C. McEwan 13 lt J. Ross 25.

Eaglehawk 0-66 lt Inglewood 16-89. B. Boddinar 31 lt S. Sloan 35, Y. Boyd 17 lt B. Taig 25, J. Robertson 18 lt M. Leitch 29. 

Castlemaine 14-59 d Bendigo East 2-56. 

P. Hunter 23 d F. Pekarsky 15, P. O’Shea 19 d S. Howes 18, V. Passalaqua 17 lt B. McDermott 23. 

Kangaroo Flat 4-56 lt Bendigo 12-60. N. Berry 20 d V. Greenwood 15, A. Ferguson 12 lt R. Read 27, V. Flett 24 d M. Whiffin 18. 

Division 2:

Bridgewater 0-53 lt South Bendigo 16-72.  D. Johns 20 lt H. Hall 22, E. Weston 17 lt Irene Petering 29, P.  Wheelhouse 16 lt S. Gazzard 21. 

White Hills 16-93 d Eaglehawk 0-64. C. Jansen 29 d D. Singe 21, N. Crothers 32 d A. Barnes 29, P. Franzi 32 d C. Patching 14. 

Bendigo East 15-96 d Bendigo 1-55. J. Judd 38 d J. Boyle 17, E. Twigg 38 d B. Kendall 18, J. Washington 20 dr L. Rutter 20. 

Woodbury 14-67 d Kangaroo Flat 2-60. J. Grainger 20 d B. Boyd 19, V. Rodgers 12 lt D. Santon 25, K. Thorsen 35 d S. Baxter 16. 

Division 3:

Golden Square 16-78 d Kangaroo Flat 0-52. R. Pearce 33 d J. Alexander 13, J. Brennan 23 d D. Allan 20, J. Warfe 22 d C. Berry 19.

Bendigo East 0-56.25 lt Heathcote 16-75.

N. Baker 19.25 lt E. O’Brien 24, B. Mitchell 20 lt R. Craig 24, D. Saville 17 lt J. Chapman 27.

Harcourt 0-60 lt Marong 16-86. D. Gaasch 19 lt N. Tate 21, J. Jenkin l8 lt J. Scott 34, H. Braid 23 lt K. Cooper 31. 

Strathfieldsaye 16-92 d North Bendigo 0-46.  L. Harris 26 d L. Murphy 19, P. Neary 32 d M. Griffin 18, V. Harvey 34 d J. Davis 9. 

Division 4:

Kangaroo Flat 2-62 lt South Bendigo 14-74. J. Singe 33 d M. Byrne 14, F. Rettalick 17 lt P. Symes 25, G. Mortimore 12 lt P. Pannell 35.

Calivil-Serpentine 2-67 lt Golden Square 14-92. K. Maher 24 lt M. Craze 34, C. Maxted 15 lt J. Owins 34, N. Winvhcomb 28 d A. Schultz 24. 

Woodbury 7-64 lt Eaglehawk 9-64. C. Halpin 29 d M. Painter 18, E. Holland 17 lt J. Dole 23, B. McCrae 18 lt J. Burtonclay 23. 

Campbells Creek 14-82 d Castlemaine. 2-56. V. Ellis 16 lt B. McLean 24, L. Gannaway 30 d B. Renn 18, M. Ross 36 d J. Lorenz 14.

Division 5 Blue:

White Hills 2-40 lt Bendigo Golf 12-54. 

N. Attrill 25 d J. McKinstry 24, M. Daniel 15 lt R. Smith 30.

Inglewood 0-37 lt Lockwood South 14-51.

B. Wardley 20 lt G. Mannalluck 25, E. Roberts 17 lt M. McLure 26. 

Strathfieldsaye 12-49 d Dingee 2-44. 

E. Hampton 23 lt J. O’Donoghue 26, A. Butler 26 d S. Koch 18. 

Division 5 Gold:

Castlemaine 14-53 d Bendigo East 0-37. 

E. Speirs 27 d B. Blandthorn 19, A. Cracknell 26 d K. Mackinder 18. 

Harcourt 0-30 lt Bendigo VRI 14-59.  

K. Grant 18 lt M. Gorrie 27, J. Nicholls 12 lt S. Huggard 32. 

Golden  Square 14-57 d Bendigo Golf 0-38. B. Smith 25 d B. Jennings 23, B. Johnson 32 d S. McDonald 15. 

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop