All you need to now about Bendigo Football League grand finalist Sandhurst.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
THE TEAM:
B: Andrew O’Connor Pat Jennings Harry O’Meara
Hb: Tom Hartney Lachlan Ross Codie Price
C: Alex Wharton Blair Holmes Jake McLean
Hf: Mitch Dole Ben Anderson Lee Coghlan
F: Brodie Montague Ryan Haythorpe Tom Cole
Foll: Matt Thornton Billy Evans Ryan Maldenis
Interchange: (from) Albert Weddell, Joel Wharton, James Coghlan, Lachlan Tardrew, Liam Ireland, Tim Martin, Nick Stagg.
SEASON RESULTS:
Rd 1: D SOUTH BENDIGO BY 51.
Best: C. Price, T. Martin, L. O’Sullivan, R. Maldenis, A. Wharton.
Rd 2: D KYNETON BY 65.
Best: C. Price, T. Martin, M. Dole, R. Maldenis, B. Anderson, M. Thornton.
Rd 3: D STRATHFIELDSAYE BY 79.
Best: B. Anderson, T. Martin, R. Maldenis, A. Wharton, L. O’Sullivan.
Rd 4: D MARYBOROUGH BY 51.
Best: T. Martin, L. Ross, C. Price, A. Wharton, N. Stagg, P. Jennings.
Rd 5: D KANGAROO FLAT BY 107.
Best: R. Maldenis, N. Stagg, C. Price, T. Martin, B. Holmes, R. Haythorpe.
Rd 6: D CASTLEMAINE BY 151.
Best: R. Maldenis, C. Price, B. Holmes, L. Ross, A. O’Connor, N. Stagg.
Rd 7: D GISBORNE BY 73.
Best: L. Ross, J. Wharton, R. Haythorpe, M. Dole, A. O’Connor.
Rd 8: D GOLDEN SQUARE BY 9.
Best: T. Martin, M. Thornton, P. Jennings, C. Price, B. Montague.
Rd 9: D EAGLEHAWK BY 33.
Best: B. Holmes, M. Thornton, P. Jennings, A. Wharton, B. Anderson.
Rd 10: D SOUTH BENDIGO BY 124.
Best: R. Haythorpe, J. Wharton, T. Martin, M. Thornton, L. O’Sullivan.
Rd 11: D KYNETON BY 43.
Best: T. Martin, A. Wharton, J. Wharton, N. Stagg, B. Holmes.
Rd 12: LT STRATHFIELDSAYE BY 22.
Best: H. O’Meara, P. Jennings, J. McLean, L. Ross, A. Weddell.
Rd 13: D MARYBOROUGH BY 55.
Best: M. Thornton, J. Wharton, L. Ross, T. Martin, C. Price, B. Montague.
Rd 14: D KANGAROO FLAT BY 23.
Best: N. Stagg, T. Martin, B. Montague, R. Haythorpe, B. Holmes, L. Coghlan.
Rd 15: D CASTLEMAINE BY 104.
Best: C. Price, H. O’Meara, B. Montague, L. Coghlan, P. Jennings.
Rd 16: D GISBORNE BY 69.
Best: R. Maldenis, M. Thornton, B. Holmes, L. Ross, T. Martin.
Rd 17: D GOLDEN SQUARE BY 56.
Best: M. Thornton, L. Ross, L. Coghlan, H. O’Meara, B. Anderson, B. Montague.
Rd 18: LT EAGLEHAWK BY 19.
Best: A. O’Connor, N. Stagg, J. Coghlan, C. Price, M. Thornton.
Qual final: D GISBORNE BY 42.
Best: L. Coghlan, R. Maldenis, T. Martin, J. Wharton, B. Montague.
2nd semi: LT STRATHFIELDSAYE BY 42.
Best: L. Coghlan, T. Martin, L. Ross, R. Maldenis, N. Stagg, B. Evans.
Prelim: D GISBORNE BY 5.
Best: R. Haythorpe, B. Evans, C. Price, T. Cole, T. Martin, M. Dole.
TALE OF THE TAPE:
Won: 18 Lost: 3
Average for: 112.7 Against: 62.3
Quarters won: 66/84
Average win: 61.0 Loss: 27.7
Time in front: 75.0%
Flag: $5.50.