Players chase finals glory

Tamara Gilchrist. Picture: JIM ALDERSEY

Tamara Gilchrist. Picture: JIM ALDERSEY

FINALS from across central Victoria's netball leagues are beginning to heat up. 

The first grand final for the region will be played this weekend, when the best netballers from the Heathcote and District Netball Association take to the court. 

Reigning A-grade champions Colbinabbin will be looking to defend its title when it takes North Bendigo. 

The Bulldogs finished the season on top of the ladder and won its spot in the league's deciding game when it defeated Mount Pleasant at the weekend. 

During the home and away season North Bendigo won two of its games against the Grasshoppers. 

However, earlier in the finals series, Colbinabbin scored a dramatic two-goal win against the Bulldogs to progress to the grand final. 

Here is the region's netball finals fixture:

Bendigo Football Netball League finals at the QEO:

Saturday:

A-grade 1st semi: Golden Square v Kyneton - 6pm.

A-reserve 2nd semi: Golden Square v Sandhurst - 4.30pm. 

B-grade 2nd semi: Kyneton v Kangaroo Flat - 3pm. 

B-reserve 1st semi: South Bendigo v Strathfieldsaye - 4.30pm. 

17-and-under 2nd semi:Kangaroo Flat v Sandhurst - 3pm. 

Sunday:

A-grade 2nd semi: Kangaroo Flat v Gisborne - 2pm. 

A-reserve 1st semi: Kangaroo Flat v Gisborne - 12.30pm. 

B-grade 1st semi: Golden Square v Strathfieldsaye - 11am. 

B-reserve 2nd semi: Golden Square v Kangaroo Flat - 12.30pm. 

17-and-under 1st semi: Eaglehawk v Gisborne - 11am.

LVNL preliminary finals at Calivil Recreation Reserve on Saturday:

A-grade: Calivil United v Mitiamo - 2.30pm. 

B-grade: Calivil United v YCW - 1pm. 

C-grade: YCW v Marong - 2.30pm. 

C-reserve: Mitiamo v Bridgewater - 11.30am. 

17-and-under: Mitiamo v Marong - 1pm. 

15-and-under:  Newbridge v Mitiamo - 11.30am.   

HDNA grand finals at Huntly on Saturday: 

A-grade: Colbinabbin v North Bendigo - 3pm. 

A-reserve: North Bendigo v Huntly - 1.45pm. 

B-grade: Mount Pleasant v North Bendigo - 12.30pm. 

B-reserve:  White Hills v Mount Pleasant - 11.15am. 

Under-17:  White Hills v Colbinabbin - 10am. 

Under-15: Colbinabbin v LBU - 8.45am.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop