Weekend football teams

THE senior teams for this weekend's across the AFL Central Victoria hub as well as the Gold, Pioneers and Thunder line-ups.

Bendigo Football League, round 14

Kangaroo Flat v Sandhurst, 2.20pm Saturday at Beck Legal Oval

Kangaroo Flat

J. Wiegard L. Clohesy M. Wiegard

J. Bowyer L. Frost R. Turner

L. Lougoon J. Saville A. Benbow

S. Davies C. Fleming T. Brooks

M. Giri C. Rinaldi J.Ibbeson-Coatsworth

N. Lang B. White C. Greer

Inter: A. Pearson M. Tregenza C. Argus D. Clohesy

In: D. Clohesy J. Ibbeson-Coatsworth

Out: B. Fletcher, C. Kekich (both omit)

Sandhurst

H. O'Meara, P. Jennings, J. Bateson

C. Price, M. Thornton, T. Calvert

A. Wharton, B. Holmes, J. McLean

L. Ross, C. Anderson, L. Coghlan

M. Dole, R. Haythorpe, J. Wharton

T. Martin, R. Maldenis, M. Stagg

Inter: B. Montague, A. Waddell, J. Twycross, K. Nihill

Emerg: T. Hartney

In: K. Nihill, J. Twycross, T. Calvert.

Out: B. Evans, T. Cole (both Pioneers), L. O'Sullivan (inj)

Strathfieldsaye v Maryborough, 2.20pm Saturday at Flight Centre Park

Strathfieldsaye

 M. Smith L. Prior  A. Trollop

N. Smith  B. Lester J. Donaldson

L. Bonney M. Johnston  K. Smith

  M. Ladson J.Hall N. Moffat

S. Milne S. Mildren S. Everington

M. Pilcher  S. Geary S. Johns

Inter (from)  H. Crone D. Jones  D. Geary  R. Irwin K.Lea J. Dickens

In: B. Lester M. Pilcher M. Ladson J. Dickens R. Irwin

Out: T. Bartholomew L. Sharp (both injured) F. Payne (Bendigo Gold)

Maryborough

M. Columbro M  Dukes N  Bond

L  Bucknall D  Vadala C. Perry

T. MacIlwain H Slater M Reeves

T Roughead E Hurse B Mahony

Z Egan J Clark M Bond

R Connellan J Radlof L Edwards

Inter: J Hooper P Wtykamp S Bond E Smith

In: P Wtykamp T Roughead M Columbro

Out: J Collinson K Williams T Cahill

Kyneton v Golden Square, 2.20pm Saturday at Kyneton Showgrounds

Kyneton

M McQualter J. Houlden L. Beattie.

D. Ciunik D. Romer J. Collins

W. Daly J. Hyland B. Knight

J. Edmondson H. Huntley K. Ransted

J. Safstrom D. Harris T. Bourke

J. Stevenson B. Weightman R. Carafa.

Inter: Jacob Plowman C. Kirk L. Chalkley-Rod​en D. Jones

In: J. Edmondson T. Bourke L. Chalkley-Rhoden.

Out: D. Trewella (injured) D. Dubens B. Thaw

Golden Square

H. Donegan, D. Young, B. Connelly

J. Geary, J. Coe, T. Letcher

L. Ryan, C. Jones, J. Molinaro

J. Daley, S. Harris, H. Morcom

C. Anderson, S. Frawley, J. Cowling

M. Compston, S. Rosa, D. Lowry. 

Inter: R. Culvenor, L. Jacques, S. Kairn, B. Ryan-Storey.

In: B. Ryan-Storey, S. Kairn, L. Jacques, S. Frawley

Out: R. Ladson (in), L. Woodward, T. Anderson, M. Tyrrell.

South Bendigo v Gisborne, 2.20pm Saturday at Queen Elizabeth Oval

South Bendigo

J. Bice, J. Postle, J. Smythe

J. Swatton, R. Alexander, A. Crawford

B. Haines, J. Barrack, R. Barrack

G. Munari, K. Strachan, J. Whelan

M. Tonkin, B. Jones, N. Howe

B. Allen, A. Connaughton, D. Frew

Inter (from) J. Miller, C. Trotman, M. Hocking, L. Crawford, C. Holdsworth.

In: R. Alexander, B. Haines, L. Crawford, C. Holdsworth.

Out: D. Nalder (in), M. Chisari, B. Poyser (both Pioneers)

Gisborne

H. Govan H. Simpson P. Trotta

C. Medica A. Belcher T. Walsh

A. Storie R. Sharp J. Bain

E. Minns B. Sonogan T. Crosbie

S. Comerford J. Lynch P. McKenna

T. Waters T. May C. Summerfield

Inter: S. Greetham K. Grbac J. Govan A. Headberry

In: A. Storie S. Greetham A. Headberry

Out: D. Weaver I. Trickey M. Thornton

Castlemaine v Eaglehawk, 2.20pm Sunday at Camp Reserve

Castlemaine

J. Cordy, A. Farrow, T. Godsell

Z. Hansford, J. Hood, T. Horne

K. Huntley, A. Jenkins, B. Leech

L. Maltby, C. McKnight, J. Milward

B. Mustafa, J. O'Brien, J. Ogilvie

N. Oliver, J. Oliver, J. Peake

Inter from: A. Robinson, D. Stephens, J. Watson, T. Wright, A. Elmi, M. Conboy, L. Brown.

In: A. Elmi, M. Conboy, L. Brown

Eaglehawk

T. Miles  L. Button G. Daly

B. Collins C. McGlashan R. McIvor

H. Collins  D. Lock  D. Hanley

S. Williams  T. Nicolson  B. Filo

S. Thompson  R. Wellington  D. Johnstone

C. West  B. Rogers  D. Wust

Inter: B. Conforti  R. Dudley  J. Ketterer K. Archbold

In: D. Hanley  C. West D. Johnstone  R. McIvor  R. Wellington

Out: M. Gilmore R. May W. Minter J. Ryan L. Ryan

Heathcote District Football League, round 16

Elmore v Huntly, 2.15pm Saturday at Elmore

Elmore

J. Vrendenburg B. Longford D. Lavey

D. Green R. Hayes T. Parsons

J. Barnes M. Stokes B. Henderson

W. Bonham L. Clark J. McMurtrie

D. Holyman J. Harney P. Harrison

T. Harney J. Hayes B. Smith

Interchange:W. Austen, B. Makepeace, H. Hayes, N. Kellow​

Huntly

J. Harris B. Chalmers E. Hocking

J. Blood M. Jeffries R. Dickens

M. Klein-Bretler A. McErvale A. Wicks

J. Alford S. Fiske R. Harris

C. Lobb A. Demeo J. Threlfall

K. Shepard H. Whittle B. Dickens

Interchange: from M. Larkin, L. O’Toole, G. Davies, T. Hobbs, L. Price.

Leitchville-Gunbower v Mount Pleasant, 2.15pm Saturday at Leitchville

Leitchville-Gunbower

J. McEwen M. Hawken H. Bussey

S. Pretty M. Shadbolt T. McNaught

W. Brereton B. Perry K. Merlo

J. Donehue R. Hocking H. Helman

R. Keeth L. Pollock J. Williams

C. Ross J. Keath R. Lee

Interchange: S. Hawkins, J. Truefeldt, B. Welsh, J. Lunghusen. 

Mount Pleasant

T. Griffin C. Black B. O’’Connell

C. Thiesz T. Hill N. Edwards

N. Whipp M. Colins L. Milroy

S. Young K. Robins M. Filo

S. Burchell M. Gretgrix J. Findlay

T. Douglas K. Ngawati J. Walsh

Interchange: B. King, B. Wild, A. Hand, J. Blencowe.

Lockington-Bamawm United v North Bendigo, 2.15pm Saturday at Norlec Oval

Lockington-Bamawm United

G. Broad C. Treacy J. Ireland

T. Bacon K. Oliver S. Keleher

N. Bacon J. Halloran L. Deledio

R. Woodland M. Deledio L. Collins

J. Mundie J. Hay R. Jensen

C. Hudson M. Angove M. Bongiovanni

Interchange: J. Monahan, P. Hudson, M. Dobson, W. Hobbs.

North Bendigo

S. Kellow J. Coppock R. Alford

D. Richards M. Sawyer Ash Craig

T. Metherell J. Mills Aarryn Craig

T. Findlay E. Massina A. Shipard

J. Evans D. Webb M. Hodoras

T. Plim C. Lomas B. Jennings

Inter (from) C. Bravo C. Moore J. Williams R. Gow J. Concol

Heathcote v White Hills, 2.15pm Saturday at Prendergast Oval

Heathcote

Not supplied

White Hills

B. Johnson M. Frecker D. Wright

R. Bowles B. Wright S. Kerr

C. Bowyer H. Wright D. Nihill

C. Brady J. Ward B. Nalder

J. Allport R. Symes M. Sawyer

M. Lehane G. Bowles A. Symes

Interchange: J. Heavyside, M. Curtis, C. Burge, A. Galea.

Loddon Valley Football League, round 15

YCW v Newbridge, 2.15pm Saturday at Backhaus Oval

YCW

J. Crisp H. Dunlop T. Allen

W. Tucker L. Driscoll L. Moss

W. White P. Jess C. Tardrew

N. Killackey M. Waterson N. Waterson

T. Wood D. Lowry J. Molloy

A. Cronin D. Millard R. Walker

Interchange: T. Brook, C. Drew, D. Hobley, S. O’Keefe.

Newbridge

J. Pawsey A. Grant C. Belz

L. Jones J. White A. Moore

J. Fowler L. Ford B. Price

S. Knott B.. Comer A. Fiddle

W. Ombat R. Ford M. Dillon

G. Fortune D. Hughes J. Gilboy

Inter: T. Holt, J. McEwan, D. Gibson, R. Wells.

Marong v Calivil United, 2.15pm Saturday at Marong Links Oval

Marong

M. Frankel T. Borg L. Franklin

C. Gregg J. Cooper C. Williamson

T. Kirby C. Morris D. Marshall

D. Turcarelli L. Frankel N. Devanny

J. McKee R. Tibbett B. Rogers

C. Morgan K. Manley Z. Boyer

Interchange: J. Boyer, P. Thomson, A. Collins, Z. Turnbull.

Calivil United

G. Holdsworth M. Bell L. Maxted

N. Lawry C. Smith J. Somerville

B. Roy-Clements H. Miller S. Green

J. Lea A. Davis J. McDonald

J. Hoggins D. Anderson A. Dennis

J. Hynes E. Ritchie J. Lawry

Interchange: L. Matthews, B. Richards, A. Demeo, J. Grieves

Pyramid Hill v Bears Lagoon-Serpentine, 2.15pm Saturday at Mitchell Park

Pyramid Hill

B. Driscoll, J. Pietromonaco, D. Morrison

B. Fawcett, T. Parker, M. Bateman

J. Forrest, P. Grayling, M. Dingwall

P. Monahan, L. Davies, R. James

L. Bartels, L. Withers, G. James

B. Singh, S. Hammond, B. Morison

Inter: C. Crichton, N. Fitzgerald, B. Gunther, S. Pinnuck, N. Fitzpatrick.

Bears Lagoon-Serpentine

O. Collins D. Hayes S. Bowles

B. Scott A. Gladman Z. McGlynn

M. Ring J. Wilson Z. Stone

P. Olsen J. Hutton P. Ring

J. Martyn B. Leonard-Shannon L. Larson

J. Orr G. Bowes N. McNally

Interchange: J. Sandiford, J. Williams, M. Podosky, T. Cartledge.

Mitiamo v Bridgewater. 2.15pm Saturday at Mitiamo

Mitiamo

T. Eade J. Whybird A. Sims

J. Ginnivan S. Ingley D. Moroli

J. Webster A. McKean D. Morrissey

T. Reeves M. Galvin L. Twigg

L. Frye B. Bacon T. Grant

N. Twigg J. Drake M. Perry

Interchange: G. Hay, J. Parish, M. Ovens, B. Gribben.

Bridgewater

H. Symons D. Nalder T. Kuhne

L. Harrison J. Metherell T. Nalder

D. Childs Z. Broadbent C. Prest

M. Lindsay B. Rohde D. Jones

N. Harris A. Collins A. Williams

D. Harrison A. Parry Z. East

Interchange: I. Broadbent, C. Hayes, T. Strachan, J. Bennett.

North Central Football League, round 15

Donald v Charlton, 2.30pm Saturday at Donald

Donald

W. McAllister N. Witherow D. Pearce

R. Funcke L. Carr J. Ingram

D. Harrison G. Wyatt A. Grant

S. Dunstan A. Jones A. Wright

R. Harberger S. Young B. Sexton

J. Heslop M. Gilmour C. O’Rourke

Interchange: J. Bath, A. Hall, R. McAllister

Charlton

D. Wright, M. Winsall, K. Sait

L. Kryakidies, R. Thompson, R. Collins

T. Collins, B. Walklate, B. O'Connor

D. Thiesz, J. Baird, J. McLean

L. Mulquiny, J. McGrath, T. Baird

M. Willox, S. Rogan, A. Judd.

Inter: A. White, K. Clifford, B. Roberts

Wedderburn v Birchip-Watchem, 2.30pm Saturday at Donaldson Park

Wedderburn

H. Polglase J. Hargreaves C. Perry

J. McKay A. Postle R. McHugh

D. Benaim M. Lloyd A. Chalkley

P. Prime B. Herdman J. Hayes

W. Chalmers S. Barnes D. Gash

B. Strange B. DeAraugo R. Tonkin

Inter: J. Cavallaro J. McNamara L. McCarthy.

Birchip-Watchem

C. Walsh J. Booth J. Noonan

D. Douglas J. Cusack J. Christie

A. Simpson T. Carland J. Lee

D. Castellano J. Barnard J. Tyler

M. McConville S. Neeson L. Coffey

Z. Holmes S. O’Loughlin A. Hutchins

Interchange: M. Mitchell, J. Murray, A. Cooney 

St Arnaud v Boort, 2.30pm Saturday at Lord Nelson Park

St Arnaud

R. Wild, D. McGrath, T. Goode

B. Palipuaminni, A. McIntyre, T. Petrie

K. Looby, J. McNamee, N. Baldwin

A. Jesse, L. Cunningham, J. Patching

D. Needs, N. Coghlan, N. Coghlan

J. Priest, B. Batters, C. Bloomer

Inter: J. Pillig, G. Summers, J. Hicks.

Boort

J. Bleicher J. Darker J. Tamblyn

C. McAdam A. Wilson A. Welsh

S. Dehne Jesse Smith C. Milward

Jack Smith N. Gooding J. Reynolds

T. Rhook M. Patterson S. Taylor

A. White J. Dehne J. Fitzpatrick

Interchange: C. Chalmers, J. Kane, M. Chalmers 

VFL, round 16

Williamstown v Bendigo Gold, 2pm Sunday at Burbank Oval

Williamstown

McKenzie Faulks Mangan

Ferguson Currie Davies

Wheeler Jolley Banner

Marcon Tighe McMahon*

Casley Clouston Hetherington

Meese Johnstone Lambert

Interchange: Bese, Bench, McCallum, Wyatt, Nastasi, Mead, Gibbons, Deery, Owen *23rd player

Bendigo Gold

J. Collins Valles Wallin

Farrelly Archard McFarlane

Stroobants Aarts Toman

Walls Redfern Magin

Downie McInnes Pollock

Lambden Sketcher Heavyside

Interchange: Payne*, Hough, Hayes, Byrne, Donnan, Munari, Biffin, Clark *23rd player

TAC Cup, round 15

 Bendigo Pioneers v Northern Territory, 11am Sunday at Queen Elizabeth Oval

Bendigo Pioneers

B. Poyser J. Mangan L. Barrett

T. Cole J. Ryan M. Chisari

S. Harper B. Evans C. Barrett

L. Coates H. Conway J. Brain

M. Pickering D. Davie J. Maher

J. Lawton J. Chisari S. Simmons

Inter: P. Ludeman*, Marty Hore, L. Ryan, J. Coghlan, L. Tardrew, J. Fox, C. Toohey In:  Maher, Harper, Coghlan, Tardrew Out: B. Edwards (injured), A. Johnson (Scotch College) *23d player  

Northern Territory

Clarke Gordon B. Long

Lange Rotumah-Onus Godden

B. Long Ankers Bricknell

Hagan Tilmouth-Turner Jeffrey

Holt-Tubbs Frank Pappazoglou

Wilson Musgrove Dhurrkay

Interchange: Lines McGregor Morgan-Thompson Carter Elliston Hampton* Smith *23rd player

Victorian Women's Football League, round 11

Bendigo Thunder v Melbourne Uni, 2pm Sunday at Main Oval, Melbourne University

Bendigo Thunder

Lil Campbell, Sarah Baldwin, Hannah Perry

Tish Stewart, Kate Kile, Maddi White

Sarah Moerke, Jess Kile, Jess Blake

Emma Wolters, Sam Buchanan, Brea Hards

Ingrid Hopkins, Alana Wearne, Michelle Barkla

Erin Hopkins, Alana McNabb, Grace Campbell

Cassie Blakeway, Amanda Carrod

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop