WEEKEND FOOTBALL TEAMS

BENDIGO FOOTBALL LEAGUE - ROUND 10, WEEK 2

THIS SATURDAY'S GAMES

MARYBOROUGH V KANGAROO FLAT - 2.20pm Saturday at Princes Park.

MARYBOROUGH

B: J. Collinson M. Dukes N. Bond

Hb: L. Bucknall D. Vadala C. Perry

C: T. Macilwain H. Slater M. Noonan

Hf: K. Williams D. Shannan B. Mahony

F: M. Columbro J. Clark M. Bond

Foll: R. Connellan J. Radlof L. Edwards

Inter: J. Hooper T. Cahill S. Bond E. Smith

In: J. Radlof D. Shannan

Out: B. Edwards (Bendigo Pioneers), E. Hurse 

KANGAROO FLAT

B: J.Wiegard, L.Clohesy, L.Frost

Hb: A.Pearson, J.Bowyer, R.Turner

C: L.Lougoon, J.Saville, B.Fletcher

Hf: S.Davies, C.Fleming, T.Brooks

F: B.Knox, C.Rinaldi, M.Giri

Foll: N.Lang, C.Greer, K.Argus

Interchange (from): B.White, C.Kekich, M.Tragenza, M.Holt, J.Ibbeson-Coatsworth

In: B..Knox, B. White

Out. T. Dargaville (injured) 

CASTLEMAINE V GISBORNE - 2.20pm Saturday at Camp Reserve.

CASTLEMAINE

B: C. McKnight, D. Godsell, R. Jenkins

Hb: J. Graham, D. Stephens, T. Horne

C: J. Oliver, J. O'Brien, J. Milward

Hf: K. Huntley, Z. Hansford, K. Ogilvie

F: B. Leech, T. Wright, N. Oliver

Foll: J. Hood, A. Robinson, J. Watson

Interchange: A. Elmi, J. Cordy, J. Peake, M. Conboy.

In: A. Elmi, J. Cordy, B. Leech, J. O'Brien

Out: S. Maddern, M. Noonan (U18), J. Millard

GISBORNE

B: P. Trotta, H. Simpson, T. Walsh

Hb: C. Medica, B. Sonogan, D. Weaver

C: R. Patterson, J. Govan, I. Trickey

Hf: M. Thornton, A. Headberry, S. Comerford

F: P. McKenna, J. Lynch, E. McKenna

Foll: T. Waters, S. Walsh, T. May

Inter: C. Summerfield, E. Minns, H. Govan, K. Grbac

In: C. Summerfield, E. Minns

Out: H. Doricic, S. Greetham

SANDHURST V SOUTH BENDIGO - 2.20pm Saturday at QEO.

SANDHURST

B. H. O'Meara, P. Jennings, J. Bateson

Hb: C. Price, M. Thornton, T. Calvert

C: J. Twycross, B. Holmes, A. Wharton

Hf: L. Ross, L. O'Sullivan, J. Wharton

F: M. Dole, R. Haythorpe, L. Coghlan

Foll: T. Martin, R. Maldennis, N. Stagg

Inter: J. Hann, J. McLean, B. Montague, A. Weddell.

In: T.Calvert

Out: B. Anderson (injured) 

SOUTH BENDIGO

B: G. Munari, J. Smythe, J. Miller

Hb: R. Barrack, D. Nalder, R. Alexander

C: M. Tonkin, A. Connaughton, M. Hocking

Hf: J. Barrack, B. Jones, A. Crawford

F: K. Strachan, J. Whelan, M. Chisari

Foll: B. Allen, C. Trotman, D. Frew

Inter: L. Crawford, J. Postle, A. Cussen, C. Holdsworth

In: M. Chisari, C. Holdsworth, G. Munari, M. Tonkin

Out: A. Morris, L. Sweeney, J. Swatton, B. O''Halloran.

VFL - ROUND 11

BENDIGO GOLD V NORTHERN BLUES - 1.30pm Sunday at QEO.

BENDIGO GOLD

B: Hayes Valles Wallin

Hb: McFarlane Archard J. Collins

C: Aarts Sketcher Stroobants

Hf: Byrne Farrelly Downie

F: Heavyside Sheahan L. Collins

Foll: Redfern Magin Toman

Interchange: (from) Hough, T. Bacon*, Walls, Pridgeon, Lambden, Lukich, Biffin, Donnan *23rd player

NORTHERN BLUES

B: Armfield M. Watson Sheehan

Hb: McInnes Anthony Docherty

C: E. Curnow Graham Lucas

Hf: B. Johnson Henderson T. Thomas

F: Wilson Bolger Garlett

Foll: Wood McLean Cachia

Interchange: (from) D. Watson, Temay, Dufficy, Wilkinson, Byrne, Totevski, Murray, J. Gleeson, Dirago, Cattapan, Reynolds, McDonald*, Holman *23rd player

TAC CUP - ROUND 11

BENDIGO PIONEERS V GIPPSLAND POWER - 1pm Saturday at Preston.

BENDIGO PIONEERS

B: F. Payne S. Ayre L. Coates

Hb: J. Brain D. Davie M. Pickering

C: S. Harper S. Simmons C. Barrett

Hf: B. Edwards J. Mangan Marty Hore

F: T. Cole C. Toohey H. Conway

Foll: J. Lawton L. Barrett J. Fox

Inter: (from) J. Marciano, D. Hanley, J. Coghlan, B. Poyser, L. Tardrew, E. Ogden, L. Ryan, M. Chisari In: T. Cole, S. Ayre, D. Hanley, J. Brain, B. Poyser Out: J. Ryan (NSW-ACT), A. Johnson (Scotch College) 

GIPPSLAND POWER

B: J. Jacobsen Di Ciero Brew

Hb: Dessent Timms Beck

C: Olsson Carr Marsh

Hf: Papley Skinner Ambler

F: Ferreira Keilty Patullo

Foll: Low Dunkley Holmes

Interchange: (from) Stanlake, Park, Stockdale, M. Jacobsen, Raine, Bristow, Wilson, Hammond, Argento

HEATHCOTE DISTRICT FOOTBALL LEAGUE - ROUND 11

HDFL PREVIEW

LEITCHVILLE-GUNBOWER V COLBINABBIN - 2.15pm Saturday at Gunbower.

LEITCHVILLE-GUNBOWER

B: J. Donehue M. Hawken H. Bussey

Hb: B. Embleton M. Shadbolt S. Pretty

C: W. Brereton B. Perry K. Merlo

Hf: J. Truefeldt R. Hocking B. Walsh

F: R. Keath L. Pollock J. Helman

Foll: C. Ross J. Keath S. Douglass

Interchange: J. McEwan, J. Lunghusen, B. Morris, T. McNaught.

COLBINABBIN

B: H. Barlow M. McEvoy T. Hill

Hb: C. Guinane D. Price M. Reardon

C: W. Morrow T. Holobowski S. Tuohey

Hf: L. Chadderton J. Collinson T. Draffin

F: L. Jacobs L. Sirett L. Miller

Foll: H. Sirett T. O’Dwyer R. Welch

Interchange: J. Bull, A. VanRuiswyk, B. Ritchie, J. Morgan.

LOCKINGTON-BAMAWM UNITED V HEATHCOTE - 2.15pm Saturday at Lockington.

LOCKINGTON-BAMAWM UNITED

B: D. Bacon C. Moon A. Cochrane

Hb: S. Kelleher D. Lucas N. O’Brien

C: L. Deledio J. Halloran W. Hobbs

Hf: J. Mundie R. Woodland N. Dyson

F: R. Jensen J. Hay M. Deledio

Foll: C. Hudson A. Dohnt M. Angove

Interchange: N. Bacon, J. Monahan, J. Woodland, P. Hudson.

HEATHCOTE

B: L. Ring L. Carroll D. Marsh

Hb: D. Carroll D. Russell D. Middleton

C: C. Davies K. Seidel M. McLean

Hf: D. Meerman J. Carroll D. McLean

F: B. Morgan G. Ford D. Jacques

Foll: Z. Stopp J. Condon J. Paisley

Interchange: A. Morgan, B. Butler, D. Brook, J. Sestro.

NORTH BENDIGO V HUNTLY - 2.15pm Saturday at North Bendigo.

NORTH BENDIGO

B: C. Moore D. Richards Ash Craig

Hb: T. O’Loughlin M. Sawyer S. Kellow

C: T. Findlay J. Concol C. Richards

Hf: D. Sipthorp D. Webb E. Massina

F: J. Mills T. Plim R. Alford

Foll: C. Lomas B. Jennings B. Carboon

Interchange (from): A. Shippard, Aarryn Craig, T. Metherell, C. Bravo, J. Coppock.

HUNTLY

B: G. Davies A. Demeo J. Blood

Hb: D. Taig M. Jeffries R. Dickens

C: B. Dickens R. Harris M. Klein-Bretler

Hf: J. Alford S. Fiske A. McErvale

F: S. Hanrahan K. Shepard J. Harris

Foll: T. Hobbs C. Lobb H. Whittle

Interchange: M. Whittle, B. Chalmers, L. Price, P. Blood.

MOUNT PLEASANT V WHITE HILLS - 2.15pm Saturday at Toolleen.

MOUNT PLEASANT

B: ​T. Griffin C. Black B. O’’Connell

Hb: C. Thiesz T. Hill N. Edwards

C: J. Blencowe M. Collins S. Young

Hf: N. Whipp K. Robins D. Craig

F: S. Burchell M. Gretgrix M. Filo

Foll: T. Douglas J. Walsh K. Ngawati

Interchange: B. King, B. Wild, S. Mitchell, J. Whiting.

WHITE HILLS

B: M. Frecker J. Curtain D. Symes

Hb: M. Douglas S. Kerr B. Wright

C: M. Curtis H. Wright D. Keogh

Hf: J. Allport M. Sawyer T. Kerrins

F: D. Wright R. Symes A. Galea

Foll: M. Lehane C. Brady G. Bowles

Interchange: R. Bowles, B. Nalder, J. Heavyside, J. Clarke.

LODDON VALLEY FOOTBALL LEAGUE - ROUND 11

CALIVIL UNITED V NEWBRIDGE - 2.15pm Saturday at Calivil.

CALIVIL UNITED

B: L. Maxted C. Smith G. Holdsworth

Hb: J. Grieves B. Anderson R. Morrissey

C: J. Bickley J. McDonald S. Green

Hf: J. Somerville A. Davis J. Lea

F: J. Higgins M. Bell J. Lawry

Foll: J. Hynes E. Ritchie W. Miller

Interchange: B. Richards, G. Richardson, L. Matthews, C. Last.

NEWBRIDGE

B: C. Belz S. Holland J. Pawsey

Hb: L. Jones J. White J. Fowler

C: B. Price T. McLeod D. Burt

Hf: C. Grant B. Comer A. Fipall

F: D. Gibson R. Ford C. Green

Foll: A. Fortune L. Ford J. Gilboy

Interchange: D. Smith, A. Moore, D. Carroll, T. Wilson.

YCW V PYRAMID HILL - 2.15pm Saturday at Backhaus Oval.

YCW

B: J. Crisp H. Dunlop T. Allen

Hb: P. Jess L. Driscoll W. Tucker

C: S. White R. Walker C. Tardrew

Hf: L. Moss M. Waterson C. Sargeant

F: N. Swan S. O’Keefe T. Brook

Foll: A. Cronin N. Waterson D. Millard

Interchange: N. Killackey, C. Drew, J. Molloy, S. Turner.

PYRAMID HILL

B: B. Driscoll J. Pietromonaco D. Morison

Hb: B. Fawcett L. Davies C. Crichton

C: G. James L. Withers B. Gunther

Hf: J. Wishart T. Parker L. Bartels

F: S. Kennedy P. Grayling M Bateman

Foll: B. Singh S. Hammond B. Morison

Interchange (from): M. Dingwall, J. Forrest, P. Monahan, N. Fitzgerald, R. James.

MARONG V INGLEWOOD - 2.15pm Saturday at Marong.

MARONG

B: A. Collins D. Young J. Reardon

Hb: C. Williamson J. Cooper C. Gregg

C: B. Hender C. Morris T. Kirby

Hf: D. Turcarelli R. Tibbett N. Devanny

F: P. Thomson L. Bennett B. Rogers

Foll: C. Morgan K. Manley Z. Boyer

Interchange: J. Thomas, J. Ede, D. Marshall, P. Ryan.

INGLEWOOD

B: J. McInerney B. Wilson S. Williams

Hb: H. Hart N. Wharton P. Hartney

C: D. Crapper T. Stagg J. Crapper

Hf: J. Hartney I. Douthie J. Sheean

F: L. Bulger J. Williams J. Bryan

Foll: D. Love B. Worner  M. Thomas

Interchange: D. Rose, R. Cadzow, J. Essex, R. Roberts.

BEARS LAGOON-SERPENTINE V BRIDGEWATER - 2.15pm Saturday at Serpentine.

BEARS LAGOON-SERPENTINE

B: J. Shaw D. Hayes S. Bowles

Hb: T. O’Hare B. Leonard-Shannon Z. Stone

C: B. Scott A. Gladman M. Ring

Hf: J. North M. Arthur J. Sandiford

F: C. Gunn J. McIntyre J. Martin

Foll: J. Rippingale G. Bowes N. McNally

Interchange: M. Podosky, O. Collins, A. Ring, T. Cartledge.

BRIDGEWATER

B: B. Westley D. Nalder T. Kuhne

Hb: L. Harrison D. Clutton T. Nalder

C: C. Prest Z. Broadbent D. Childs

Hf: A. Pollock J. Metherall D. Jones

F: N. Harris Z. East J. McLeod

Foll: D. Harrison A. Parry M. Lindsay

Interchange: J. Exell, J. Bennett, I. Broadbent, H. Symons.

NORTH CENTRAL FOOTBALL LEAGUE - ROUND 10

BOORT V DONALD - 2.30pm Saturday at Boort.

BOORT

B: J. Bleicher K. Wilson M. Buchanan

Hb: J. Smith A. Wilson M. Patterson

C: C. McAdam A. Welsh M. Henningson

Hf: C. Milward N. Gooding J. Tamblyn

F: R. Crapper R. Easton T. Rhook

Foll: A. White M. Hodoras J. Dehne

Interchange: S. Taylor, J. Smith, J. Darker 

DONALD

B: D. Pearce N. Witherow R. Funcke

Hb: W. McAllister L. Carr B. Haddow

C: A. Grant G. Wyatt D. Harrison

Hf: S. Dunstan A. Jones B. Sexton

F: C. O’Rourke S. Young A. Hall

Foll: J. Heslop M. Gilmour R. Harberger

Interchange: M. Cashin, R. McAllister, A. Wright 

BIRCHIP-WATCHEM V CHARLTON - 2.30pm Saturday at Birchip.

BIRCHIP-WATCHEM

B: J. Haslam J. Noonan C. Walsh

Hb: D. Douglas J. Cusack S. Hogan

C: A. Hutchins T. Carland J. Christie

Hf: J. Lee J. Barnard A. Simpson

F: M. McConville B. Noonan D. Castellano

Foll: Z. Holmes D. Ratcliffe S. O’Loughlin

Interchange: L. Coffey, J. Booth, C. Fowler

CHARLTON

B: T. Collins, M. Winsall, M. Laffin

Hb: T. Baird, R. Thompson, J. McLean

C: S. O'Connor, B. Walklate, K. Sait.

Hf: D. Thiesz, M. Willox, L. Kyriakides.

F: L. Mulquiny, J. McGrath, R. Collins

Foll: Sean OÇonnor, A. Walklate, A. Judd.

Inter: D. Wright, S. Rogan, B. Roberts.

WYCHEPROOF-NARRAPORT V ST ARNAUD - 2.30pm Saturday at Wycheproof.

WYCHEPROOF-NARRAPORT

B: R. White, B. Brennan, J. Coles

Hb: S. Allan, B. Bish, S. Driscoll

C: C. McNicholl, J. Turner, R. Fawcett

Hf: T. Keane, D. Lourey, D. McLennan

F: K. Prestidge, J. Coatsworth, Brock Bish

Foll: R. Botheras, R. Allan, T. Patterson

Inter: C. Driscoll, G. Allan, D. Arnold, N. Elliott.

ST ARNAUD

B: A. Jesse, D. McGrath, L. Cunningham

Hb: K. Dingo, S. Dyke, T. Goode

C: N. Baldwin, R. Wild, C. Bloomer

Hf: R. Pungatalum, A. McIntyre, J. Patching

F: D. Needs, Nick Coghlan, S. Thorne

Foll: J. Priest, B. Batters, J. Ray

Inter: C. Wilson, L. Stewart, B. Palituaminni

Your NCFL club at a glance:

BOORT: lost first two games of season, then won four in a row, now dropped two in a row again.

DONALD: need to focus on starting well. Been at least 13 points down at quarter-time in every game.

BIRCHIP-WATCHEM: won a pair of thrillers against Wycheproof and St Arnaud past two games.

CHARLTON: won their past four games against Birchip-Watchem by an average of 115 points.

WYCHEPROOF-NARRAPORT: kicked only three goals in 166-point hiding from Wedderburn last week.

ST ARNAUD: been in three games over past four rounds decided by a kick or less. Lost two of them.

WEDDERBURN: bye this weekend.

MCDFL ROUND 8 GAMES THIS SATURDAY

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop