WEEKEND FOOTBALL TEAMS

FOOTY FOCUS STATS SPECIAL

BENDIGO FOOTBALL LEAGUE - ROUND 9.

EAGLEHAWK V SANDHURST - 2.20pm Saturday at Canterbury Park.

EAGLEHAWK

J. Ketterer L. Button G. Daly

R. Wellington T. Miles R. Dudley

J. Collins R. McIvor T. Harrington

J. Murley T. Nicolson B. Collins

C. McGlashan S. Williams B. Filo

C. West H. Collins W. Minter

Interchange: A. Bateson, D. Lock, K. Archbold, J. Bateson

In: K. Archbold, R. Wellington, J. Murley

Out: J. Laird (injured), L. Rundall-Gordon, L. Popple

SANDHURST

J. McLean P. Jennings L. O’Sullivan

C. Price M. Thornton J. Bateson

A. Wharton B. Holmes H. O’Meara

J. Wharton B. Anderson L. Ross

L. Coghlan R. Haythorpe M. Dole

T. Martin R. Maldenis N. Stagg

Interchange: (from) J. Twycross, A. Weddell, B. Montague, S. Greene, J. Hann, T. Calvert

In: J. Hann, T. Calvert

Out: A. O’Connor (injured)

MARYBOROUGH V KYNETON - 2.20pm Saturday at Barkers Oval Princes Park.

MARYBOROUGH

J. Collinson M. Dukes N. Bond

L. Bucknall D. Vadala C. Perry

T. MacIlwain H. Slater M. Noonan

K. Williams E. Hurse B. Mahony

M. Columbro J. Clark M. Bond

R. Connellan B. Edwards L. Edwards

Interchange: J. Hooper, T. Cahill, S. Bond, E. Smith

In: J. Hooper, B. Edwards

Out: A. Noonan, M. Reeves

KYNETON

B. Knight J. Houlden R. Dubens

W. Daly K. Ransted J. Collins

D. Jones D. Romer N. Tunzi

J. Hyland B. Spurr M. Clancy

B. Else H. Huntley L. Edmondson

J. Stevenson B. Weightman R. Carafa

Interchange: M. McQualter, A. Aiello, C. Furniss, L. Gascoyne

In: R. Carafa, A. Aiello, C. Furniss, L. Gascoyne, N. Tunzi

Out: T. Greetham, L. Beattie, A. Beckerley, D. Ciunik, A. Idiens

BFL: ROUND 9 AT A GLANCE

GOLDEN SQUARE V CASTLEMAINE - 2.20pm Saturday at MyJet Oval.

GOLDEN SQUARE

C. Anderson M. Tyrrell B. Connelly

J. Coe D. Young C. Walls

P. Ryan J. Geary T. Lechter

J. Molinaro L. Woodward H. Morcom

H. Donegan S. Harris D. Lowry

M. Compston C. Jones J. Daley

Interchange: J. Cowling, M. Fitzgerald, J. Burns, T. Anderson

In: M. Fitzgerald, J. Cowling, J. Burns, T. Anderson, B. Connelly

Out: J. Baird, R. Harvey, N. Coyle, J. Greenwood, J. Garner

CASTLEMAINE

B. Mustafa T. Godsell R. Jenkins

Z. Hansford A. Robinson J. Graham

J. Watson K. Ogilvie J. Oliver

K. Huntley D. Stephens J. Milward

T. Wright N. Oliver J. O’Brien

J. Hood T. Horne M. Conboy

Interchange: J. Millard, S. Maddern, M. Noonan, J. Peake

KANGAROO FLAT V GISBORNE - 2.20pm Monday at Beck Legal Oval.

KANGAROO FLAT

Team not selected yet for Monday game.

GISBORNE

Team not selected yet for Monday game.

SOUTH BENDIGO V STRATHFIELDSAYE - QEO, 2.20pm Monday.

SOUTH BENDIGO

J. Swatton J. Smythe J. Miller

R. Barrack D. Nalder R. Alexander

M. Hocking A. Connaughton L. Sweeney

J. Barrack B. Jones A. Morris

A. Cussen J. Whelan L. Crawford

B. Allen A. Crawford D. Frew

Interchange: (from) N. Howe, C. Trotman, J. Postle, K. Strachan, B. O’Halloran

In: B. Allen, L. Crawford, A. Cussen

Out: J. Baker

STRATHFIELDSAYE

S. Geary L. Prior S. Baker

M. Ladson J. Dickens K. Smith

L. Bonney M. Johnston T. Dowd

V. Flood K. Lea J. Hall

S. Milne S. Mildren L. Sharp

M. Pilcher M. Smith N. Smith

Interchange: (from) B. Lester, L. Marchesi, S. Johns, T. Bartholomew, D. Jones, H. Crone

In: S. Baker, H. Crone, L. Marchesi, T. Bartholomew

Out: J. Best (unavailable), N. Moffat (injured)

HEATHCOTE DISTRICT FOOTBALL LEAGUE - ROUND 9

HUNTLY V LEITCHVILLE-GUNBOWER - 2.15pm Saturday at Hy-Line Australia Oval.

HUNTLY

J. Harris A. Demeo J. Blood

R. Dickens M. Jefferies P. Blood

C. Lobb S. Fiske M. Klein-Breteler

G. Davies B. Dickens H. Whittle

L. O’Toole J. Threlfall A. Wicks

C. Thorpe K. Shepherd R. Harris

Interchange: M. Larkin, T. Hobbs, L. Price, M. Whittle

Emergency: B. Chalmers

LEITCHVILLE-GUNBOWER

J. Donehue S. Hawkins W. Brereton

S. Pretty L. Pollock J. Helman

J. Williams B. Perry R. Keath

M. Hore M. Shadbolt J. Truefeldt

R. Hocking H. Bussey B. Walsh

C. Ross J. Keath R. Lee

Interchange: S. Douglass, J. Husen, K. Merlo, J. McEwan

COLBINABBIN V ELMORE - 2.15pm Saturday at M.J. Morgan Oval.

COLBINABBIN

H. Barlow Matt McEvoy T. Hill

T. O’Dwyer M. Riordan R. Welch

S. Tuohey T. Holobowski W. Morrow

A. Van Ruiswyk J. Collinson T. Draffin

C. Jacobs H. Sirret L. Miller

L. Sirret P. O’Brien D. Price

Interchange: L. Jacobs, J. Bull, B. Ritchie, L. Chadderton

ELMORE

D. Valvo D. Holyman W. Austen

M. Stokes R. Hayes B. Makepeace

S. Day P. Wills B. Henderson

W. Bonham W. Longford J. Barnes

L. Solar J. Harney P. Harrison

J. Hayes P. Valvo J. McMurtrie

Interchange: T. Harney, B. Smith, D. Lavey, J. Oertel

HDFL ROUND 9 PREVIEW

NORTH BENDIGO V MOUNT PLEASANT - 2.15pm Saturday at Superior Roofing Oval.

NORTH BENDIGO

S. Kellow M. Sawyer Ash Craig

T. O’Loughlin D. Richards D. Webb

J. Ford D. Sipthorp R. Alford

W. Simpson E. Massina J. Findlay

J. Mills Aarryn Craig C. Richards

T. Plim C. Lomas J. Concol

Interchange: C. Moore, B. Carboon, A. Shipard (only names supplied)

MOUNT PLEASANT

B. O’Connell C. Black T. Griffin

N. Edwards T. Hill J. Blencowe

C. Thiesz J. Walsh M. Collins

D. Craig K. Robins L. Milroy

P. O’Brien M. Gretgrix B. Wild

T. Douglas K. Ngawati S. Burchell

Interchange: S. Young, B. King, N. Whipp, M. Filo

WHITE HILLS V LOCKINGTON-BAMAWM UNITED - 2.15pm Saturday at Tint-a-Car Oval.

WHITE HILLS

D. Symes M. Frecker B. Wright

S. Kerr J. Curtain M. Douglas

J. Clark H. Wright A. Bateman

J. Allport M. Sawyer A. Galea

J. Ward R. Symes D. Wright

M. Lehane C. Brady G. Bowles

Interchange: R. Bowles, C. Bowyer, B. Nalder, J. Heavyside

LOCKINGTON-BAMAWM UNITED

G. Broad J. Hay J. Ireland

T. Bacon C. Moon S. Keleher

L. Deledio A. Dohnt L. Main

N. O’Brien J. Halloran J. Mundie

R. Jensen C. Hudson J. Moran

R. Woodland M. Angove P. Hudson

Interchange: N. Bacon, M. Dobson, S. Wolfe, J. Monaghan

LODDON VALLEY FOOTBALL LEAGUE - ROUND 8

INGLEWOOD V MITIAMO - 2.15pm Saturday at Hibernian Hotel Oval.

INGLEWOOD

D. Rose I. Douthie B. Wilson

M. Thomas J. Hart N. Wharton

D. Crapper P. Hartney J. Wilkinson

J. Bryan J. Hartney J. Williams

J. McCarroll S. Williams B. Welsh

Josh Essex B. Worner J. Sheean

Interchange: James Essex, J. Crapper, D. Love, R. Roberts

MITIAMO

A. Sims J. Whybird B. Gribben

D. Morrissey S. Ingley D. Grinton

M. Perri A. McKean T. Eade

A. Grant M. Hind B. Baines

B. Fitzgerald B. Bacon J. Pianto

J. Parish D. Meroli T. Grant

Interchange: T. Reeves, G. Hay, J. Webster, M. Galvin

BRIDGEWATER V MARONG - 2.15pm Saturday at Laser Plumbing Bendigo Oval.

BRIDGEWATER

D. Clutton D. Nalder B. Westley

T. Nalder J. Metherell L. Harrison

D. Childs Z. Broadbent C. Prest

D. Jones B. Rohde Z. East

N. Harris D. Connors J. McLeod

D. Harrison A. Parry M. Lindsay

Interchange: A. Williams, J. Exell, J. Bennett, A. Pollock

MARONG

M. Frankel L. Bennett A. Collins

J. Reardon J. McKee L. Franklin

C. Williamson C. Morris N. Devanny

D. Turcarelli C. Morgan J. Cooper

B. Rogers C. Gregg B. Hender

P. Thomson K. Manley Z. Boyer

Interchange: T. Borg, T. Kirby, J. Thorpe, R. Tibbett

LVFL ROUND 8 PREVIEW

BEARS LAGOON-SERPENTINE V CALIVIL UNITED - 2.15pm Saturday at Serpentine.

BEARS LAGOON-SERPENTINE

O. Collins D. Hayes S. Bowles

J. Shaw J. Rippingale T. O’Hare

M. Ring N. Arthur B. Scott

J. North L. Jackson J. Sandiford

J. Martyn   B. Leonard-Shannon T. Cartledge

J. Orr G. Bowles N. McNally

Interchange: C. Gunn, J. McIntyre, A. Ring

CALIVIL UNITED

L. Maxted D. Anderson J. Maher

H. Miller C. Smith J. Sommerville

W. Miller A. Dennis S. Green

G. Scholtes A. Davis J. McDonald

G. Richardson N. Bell J. Lawry

J. Hynes J. Lea L. Matthews

Interchange: J. Bickley, R. Morrissey, M. Brown, B. Baker

NEWBRIDGE V PYRAMID HILL - 2.15pm Saturday at Riverside Park.

NEWBRIDGE

A. Grant J. White C. Belz

J. Fowler L. Jones J. McEwan

B. Price L. Ford D. Hughes

A. Fithall B. Comer S. Knott

D. Carroll R. Ford T. Holt

A. Fortune T. McLeod J. Gilboy

Interchange: J. Pawsey, D. Burt, C. Grant, O. Friswell

PYRAMID HILL

J. Pietromonaco T. Barri D. Morison

C. Crichton L. Davies M. Dingwall

P. Monaghan L. Withers G. James

M. Bateman T. Parker B. Fawcett

J. Forrest P. Grayling S. Kennedy

B. Singh S. Hammond D. Morison

Interchange: B. Driscoll, L. Bartels, J. Wishart, R. James

NORTH CENTRAL FOOTBALL LEAGUE - ROUND 8

BOORT V WEDDERBURN - 2.30pm Saturday at Boort Park.

BOORT

J. Bleicher K. Wilson M. Buchanan

J. Smith A. Wilson M. Patterson

S. Dehne A. Welsh M. Henningsen

C. Milward N. Gooding S. Milward

R. Crapper R. Easton T. Rhook

A. White M. Hodoras J. Dehne

Interchange: S. Taylor, J. Smith, D. Dodd

WEDDERBURN

R. McHugh T. McCarthy H. Polglase

N. Bell A. Postle D. Benaim

C. Perry M. Lloyd J. McKay

B. DeAraugo B. Herdman N. Holt

A. Chalkley S. Barnes D. Gash

J. Hargreaves L. McCarthy R. Tonkin

Interchange: W. Chalmers, R. Butters, M. Prowse, A. Brett

NCFL ROUND 8 AT A GLANCE

DONALD V ST ARNAUD - 2.30pm Saturday at Donald.

DONALD

D. Pearce N. Witherow F. Funcke

W. McAllister L. Carr B. Haddow

A. Grant G. Wyatt D. Harrison

A. Sheridan S. Dunstan A. Wright

B. Sexon S Young A. Hall

J. Heslop M. Gilmour R. Harberger

Interchange: D. Atkins, M. Cashin, C. O’Rourke 

ST ARNAUD

T. Goode S. Dyke A. Jesse

L. Cunningham D. McGrath R. Wild

J. McNamee C. Bloomer J. Patching

B. Palipuaminni K. Dingo D. Munkara

N. Baldin Nick Coghlan D. Needs

C. Wilson B. Batters T. Douglas

Interchange: J. Preece, L. Ezard, H. Durward.

WYCHEPROOF-NARRAPORT V BIRCHIP-WATCHEM - 2.30pm Saturday at Wycheproof.

WYCHEPROOF-NARRAPORT

J. Coles B. Brennan J. White

B. Bish S. Allan R. White

J. Coatsworth J. Turner D. McClennan

T. Keane D. Lowry C. Dillon

K. Prestidge G. Turner B. Bish

R. Botheras S. Driscoll R. Allan

Interchange: R. Fawcett, K. McNicholl, J. Bish

BIRCHIP-WATCHEM

J. Haslam J. Noonan J. Booth

D. Douglas J. Cusack D. Ratcliffe

J. Christie T. Carland A. Simpson

J. Lee J. Barnard D. Castellano

B. Noonan S. Neeson M. McConville

Z. Holmes A. Hutchins S. O’Loughlin

Interchange: S. Hogan, L. Coffey, C. Walsh. 

VFL - ROUND 9

BENDIGO GOLD V COBURG - 1.30pm Sunday at QEO.

BENDIGO GOLD

Sheahan McInnes Donnan

Sketcher Valles McFarlane

Wallin Byrne Toman

Farrelly Redfern Lukich

Magin Downie Stroobants

Lambden Aarts Heavyside

Interchange: (from) Biffin, Prigdeon, Hough, * Mangan, L. Collins, Hargreaves, Hayes, J. Collins *23rd player

COBURG

Linton Hartley Blair

Clifton Fairbairn A. Saad

Sturgess Venditti D. Cooper

N. Thomas Proud Carnell

Younan Featherstone Cleary

Sortino Uysal McConnell

Interchange: (from) Anderson, Phelps, Clark, Z. Saad, Robertella, Hemala, Christensen, Guthrie, * Davies * 23rd player 

STAGE IS SET FOR GOLD

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop