Little Athletes show many skills

LITTLE Athletes from near and far headed to Bendigo at the weekend to contest the state multi-event championships.

The two-day meet was contested by girls and boys from under-9 to under-16 at the Latrobe University Bendigo athletics complex in Flora Hill.

Titles were decided in a five-event pentathlon or seven-discipline heptathlon.

There were many outstanding performances as athletes vied for points in the runs, jumps and throws. 

Many of Bendigo Little Athletics Centre’s young stars shone at their home track.

Highlights for Bendigo included the win by Liam Schreck in the under-16 boys heptathlon, and ninth placing by Scott Johnson in the under-11 boys pentathlon.

Many other athletes from Bendigo achieved a too-20 finish.

Results for Bendigo Little Athletics at the LVA multi-event championships:

Under-9 girls pentathlon:
Keely Fullerton 443 points, 28th place. 100m 17.98 (47 points); 80m hurdles 17.58 (96); shot put 4.30m (100); long jump 2.71m (121); 800m 3:38.29 (79).
Isabella Allan 424 points, 30th. 100m 18.65 (27); 80m hurdles 18.18 (71); shot put 4.60 (111); long jump 2.81m (128); 800m 3:35.29 (87).
Skye Webb 415 points, 32nd. 100m 17.25 (75); 80m hurdles 18.32 (66); shot put 3.94m (87); long jump 2.63m (116); 800m 3:41.33 (71).
Marley Gallagher 276 points, 42nd. 100m 19.37 (11); 80m hurdles 18.72 (52); shot put 3.86m (85); long jump 2.53m (109); 800m 4:07.72 (19).
Katelyn Pollard dnf. 100m 18.59 (29); 80m hurdles 17.60 (95); shot put 2.79m (48); long jump 2.09m (80); 800m dns.

Under-10 girls pentathlon
Ebony Butcher 340 points, 35th. 100m 18.79 (23); 80m hurdles 20.39 (7); shot put 4.61m (111); long jump 2.55m (110); 800m 3:34.49 (89).
Erin Climas dnf. 100m 18.59 (29); 80m hurdles 20.24 (9); shot put 4.26m (99); long jump 2.73m (123); 800m dns.

Under-13 girls heptathlon
Martilda Moore 957 points, 16th. 100m 15.77 (149); 80m hurdles 15.61 (190); shot put 3.72m (198); long jump 5.83m (154); 800m 2:47.36 (266).
Michaela Meharry 610 points, 28th. 100m 16.30 (120); 80m hurdles 18.63 (55); shot put 3.00m (142); long jump 5.16m (130); 800m 3:12.02 (163).

Under-9 boys pentathlon
Fraser Banfield 210 points, 15th. 100m 15.84 (145); 80m hurdles 15.84 (178); discus 12.02m (139); long jump 3.15m (153); 800m 2:59.96 (210).
Jett Patullo 524 points, 39th. 100m 17.57 (62); 80m hurdles 17.05 (119); discus 11.98m (138); long jump 2.84m (130); 800m 3:39.92 (75).

Callum Craig 455 points, 45th. 100m 16.90 (91); 80m hurdles 16.12 (164); discus nd (0); long jump 2.85m (131); 800m 3:42.35 (69).
Lachlan Feuerherdt 372, 49th. 100m 18.53 (30); 80m hurdles 18.70 (52); discus 9.58m (109); long jump 2.65m (117); 800m 3:44.07 (64).

Under-10 boys pentathlon
Kobi Hall 745 points, 13th. 100m 0; 80m hurdles 16.34 (153); long jump 3.38m (171); discus 13.45m (157); 800m 2:47.75 (264).
Toby Balcke 664 points, 26th. 100m 0; 80m hurdles 16.89 (126); long jump 3.39m (172); discus 14.52m (170); 800m 3:03.48 (196).
Matthew Noden 618 points, 31st. 100m 0; 80m hurdles 17.97 (79); long jump 2.99m (141); discus 18.06m (215); 800m 3:06.67 (183).
Blake McGregor 614 points, 32nd. 100m 0; 80m hurdles 17.03 (120); long jump 3.18m (156); discus 14.07m (165); 800m 3:09.14 (173).
Andrew Boromeo 100m 0; 80m hurdles 16.65 (138); long jump 3.44m (176); discus 15.68m (185); 800m 3:50.93 (49).
Charlie Whitsed dnf. 100m 0; 80m hurdles 18.89 (46); long jump 3.13m (152); discus 5.52m (60); 800m dns.

Under-11 boys pentathlon
Scott Johnson 1158 points, 9th. 100m 15.28 (179); 80m hurdles 13.79 (296); long jump 4.22m (240); discus 17.70m (211); 800m 2:54.85 (232).
Harvey Gallagher 1054 points, 16th. 100m 14.47 (232); 80m hurdles 16.74 (133); long jump 3.90m (213); discus 17.38m (206); 800m 2:46.59 (270).
Ryley Taylor 822 points, 32nd. 100m 15.34 (175); 80m hurdles 17.33 (106); long jump 3.86m (209); discus 12.06m (139); 800m 3:04.18 (193).
Jack Craig 672 points, 42nd. 100m 15.31 (177); 80m hurdles 17.87 (84); long jump 3.61m (189); discus 8.06m (90); 800m 3:20.54 (132).
Tom Meharry dnf. 100m 16.50 (110); 80m hurdles dns, long jump dns, discus 15.10m (178); 800m dns.

Under-12 boys penathlon
Fletcher Gallagher 1059 points, 11th. 100m 14.95 (200); 80m hurdles 14.58 (248); long jump 3.57m (186); discus 14.81m (174); 800m 2:50.70 (251).
Lachlan Balcke 1022 points, 14th. 100m 14.64 (220); 80m hurdles 15.57 (193); long jump 3.71m (197); discus 16.03m (189); 800m 2:56.95 (223).
Spencer Sewell 766 points, 29th; 100m 14.99 (197); 80m hurdles 16.39 (150); long jump 3.46m (177); discus 12.48m (145); 800m 3:31.81 (97).
Noah Barsky 661 points, 32nd. 100m 14.97 (198); 80m hurdles 17.40 (103); long jump 3.45m (176); discus 8.40m (95); 800m 3:34.42 (89).

Under-13 boys pentathlon
Erasmus Koska dnf. 100m 14.70 (216); 80m hurdles 19.23 (35); long jump 3.62m (190); discus 18.94m (226); 800m dns.
Fraser Symons dnf. 100m 14.45 (234); 80m hurdles 13.19 (334); long jump 4.22m (240); discus nd; 800m dns.

Under-14 boys heptathlon
Lachlan Shiell 1161 points, 20th. 100m 14.77 (212); 90m hurdles 17.73 (154); high jump 1.36m (290); long jump 4.13m (232); discus 18.53m (221); 800m 3:49.35 (52), 1500m not run.

Under-14 boys pentathlon
Cooper Saunders 1671 points, 12th. 90m hurdles 15.55 (647); high jump 1.36m (290); 200m 28.71 (330); shot put 7.79m (354); 1500m 7:11.14 (50).

Under-15 boys heptathlon
Lachlan Wood 2246 points, 12th. 100m 12.19 (415); 100m hurdles 17.03 (255); high jump 1.45m (328); long jump 5.06m (315); discus 26.60m (326); javelin 27.08m (332); 800m run 2:45.45 (275).

Under-16 boys heptathlon
Liam Schreck 3306 points, 1st. 100m hurdles 17.11 (481); shot put 9.87m (478); high jump 1.57m (441); 200m 25.66 (551); long jump 5.44m (469); javelin 30.28m (303); 1500m 4:55.96 (583).
Declan Rochford dnf. 100m hurdles 15.25 (682); shot put 9.96m (483); high jump 1.63m (488); 200m 26.33 (498); long jump dns, javelin dns, 1500m dns.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop